Rezort zdravotníctva vyhlásil výberové konanie na predsedu a dvoch členov predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). V súčasnosti sú v predstavenstve nový šéf štátnej poisťovne Michal Ďuriš a od polovice januára aj Matej Fekete. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) pritom v rámci výberu členov predstavenstva upozornil aj na zvláštny postup štátnej poisťovne.
Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výberové konanie na predsedu predstavenstva VšZP a jej dvoch členov. Rezort to oznámil na svojej internetovej stránke. Záujemcov bude hľadať do 13. februára tohto roka. Ešte začiatkom januára ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) odvolala z funkcie šéfku štátnej poisťovne Ľubicu Hlinkovú. Do funkcie generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva po jej menovaní nastúpil Ďuriš.
Ten bol zároveň členom predstavenstva, ktoré bolo dočasne jednočlenné. Rozhodla o tom ministerka zdravotníctva. Jednočlennosť predstavenstva ministerstvo vtedy odôvodnila tým, že tak chcela zachovať plynulé fungovanie VšZP a v zmysle zákona došlo k zmene stanov poisťovne. O päť dní neskôr od menovania nového šéfa poisťovne sa stal ďalším členom predstavenstva Fekete.
Zdravotnícky denník sa ešte pred vyhlásením výberového konania obrátil na ministerstvo zdravotníctva s otázkou, kto by mohol obsadiť voľné miesta v predstavenstve. „Ministerstvo zdravotníctva vopred nekomentuje personálne zmeny, informuje o nich prostredníctvom webovej stránky,“ reagoval vtedy komunikačný odbor rezortu.
Zvláštny postup poisťovne
ÚDZS však pri výbere členov predstavenstva upozornil aj na zvláštny postup. Štátna poisťovňa úrad najprv požiadala o vydanie predchádzajúceho rozhodnutia na voľbu troch nových členov predstavenstva VšZP. Išlo o Ďuriša, Feketeho a Moniku Begánovú. Úrad pri všetkých udelil súhlasné stanovisko vlani 18. decembra. Následne však štátna poisťovňa podala voči rozhodnutiam úradu Feketeho a Begánovej za členov predstavenstva VšZP rozklady. Inak povedané, so súhlasom nesúhlasila.
„Úrad v tejto súvislosti poukazuje na skutočnosť, že ide o prvý prípad, keď VšZP podala úradu žiadosti o vydanie predchádzajúceho súhlasu a následne rozkladom napadla rozhodnutia úradu, ktorými úrad žiadostiam VšZP v plnom rozsahu vyhovel,“ zdôrazňuje ÚDZS. Napadnutie schválenia prišlo tesne pred koncom minulého roka. Štátna poisťovňa si to potom rozmyslela len v rámci menovania Feketeho, ktorý sa nakoniec stal členom predstavenstva.
Mohlo by vás zaujímať
Zdravotnícky denník sa obrátil aj na samotnú poisťovňu s otázkou, prečo najprv žiadala o udelenie súhlasu pre dvoch nových členov predstavenstva a schválené žiadosti následne napadla. „Išlo o rozhodnutie predstavenstva pod vedením už bývalej generálnej riaditeľky pani Hlinkovej,“ uviedla hovorkyňa VšZP Ivana Linetová s tým, že poisťovňa má v súčasnosti dvoch členov predstavenstva.
Súhlas neznamená zvolenie
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa však stále zaoberá podaním rozkladu zo strany VšZP voči jeho schváleniu Begánovej. „Úrad bude postupovať v tomto konaní pri dodržaní všetkých zákonných lehôt,“ uvádza ÚDZS. Podaný rozklad teraz musí úrad predložiť odvolaciemu orgánu najneskôr do 29. januára tohto roka. Odvolací orgán potom musí rozhodnúť o podanom rozklade najneskôr do konca marca.
Úrad zároveň upozornil, že vydanie predchádzajúceho súhlasu na voľbu nového člena predstavenstva alebo dozornej rady pre konkrétnu osobu neznamená automaticky jeho zvolenie. „Rozhodnutie úradu o udelení predchádzajúceho súhlasu potvrdzuje len splnenie zákonných podmienok pre voľbu nového člena predstavenstva alebo dozornej rady. To, či osoba, vo vzťahu ku ktorej bol predchádzajúci súhlas úradu vydaný, aj bude reálne ustanovená do funkcie člena predstavenstva alebo člena dozornej rady, závisí od orgánu, ktorý ustanovuje členov predstavenstva a členov dozornej rady do funkcie,“ zdôrazňuje ÚDZS.
O menovaní nových členov predstavenstva VšZP rozhoduje ministerstvo zdravotníctva ako jediný akcionár. Rezort má tiež kompetenciu voliť a odvolávať dve tretiny členov dozornej rady VšZP. Dozorná rada má aktuálne štyroch členov vrátane podpredsedu, takže je funkčná a stále uznášaniaschopná. Pôvodne mala rada šesť členov.
Miroslav Homola