Ministerka zdravotníctva a ďalší predstavitelia rezortu tento týždeň rokovali so zástupcami Zväzu ambulantných poskytovateľov, ktorí poukázali na problémy s vypisovaním elektronickej práceneschopnosti (ePN) lekármi špecialistami.

Elektronické potvrdenia o práceneschopnosti sú pre špecialistov povinne zavedené od 1. januára. Ministerka Zuzana Dolinková (Hlas-SD) po stretnutí s ambulantnými špecialistami uviedla na sociálnej sieti: „Zhodli sme sa na tom, že dôležitým krokom bude novelizácia súvisiacej legislatívy. Do 1. júna budeme intenzívne rokovať so všetkými stavovskými organizáciami v snahe dosiahnutia konsenzu a zlepšenia situácie v ambulantnej sfére.“ Zákon, ktorý určuje túto povinnosť by sa teda ešte mal meniť.

Na problémy vo vypisovaní ePN upozorňujú aj ďalšie lekárske združenia. Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR žiada odložiť túto povinnosť, respektíve ju zmeniť na možnosť, kým nebude vydaný právne záväzný dokument, ktorý upraví postup vo viacerých situáciách. Konkrétne vystavenie a ukončenie PN v prípade ak pacient navštívi špecialistu bez odporúčania všeobecného lekára, teda pri úraze alebo náhlom zhoršení stavu), v prípade ak všeobecný lekár odošle pacienta na konziliárne vyšetrenie a teda pacient sa má s výsledkom vrátiť k všeobecnému lekárovi. Tiež postup v situácii, keď je potrebné poznať sociálnu anamnézu pacienta, aby sa zamedzilo zneužívaniu systému. „V súvislosti s problematikou vystavovania PN špecialistami je nutné uvedomiť si, že práve všeobecný lekár je ústrednou postavou, ktorá manažuje pacienta, má komplexný obraz o jeho zdravotnom stave, sociálnej anamnéze aj pracovných súvislostiach,“ tvrdia členovia ASL SR. Skonštatovali, že sa nebránia zmenám, ale treba ich dobre premyslieť, aby „nenapáchali viac škody ako osohu, najmä v oblasti vzťahov medzi lekármi navzájom a predovšetkým medzi lekármi a pacientmi.“

Ministerka Z. Dolinková s ďalšími zástupcami rezortu na rokovaní (Foto: FB Zuzana Dolinková)

„Nejasnosť právnej úpravy nemôže nahradiť metodické usmernenie jedného  združenia skupiny poskytovateľov, ktorého odbornosť a objektivita vo vzťahu k metodickému usmerneniu je nejasná a záväznosť nulová,“ zhrnuli súkromní lekári združení v asociácii. Na problémy vo vypisovaní ePN ešte v decembri 2023 upozorňovala aj Slovenská lekárska komora (informovali sme o tom tu). Projekt podľa lekárov zjednoduší systém, ale je potrebné ho zavádzať postupne kvôli často zlému technickému vybaveniu pracovísk a ďalším problémom. Viceprezident komory Karol Mičko, ktorý pracuje v Lučenci ako špecialista – kardiológ, povedal, že manažment PN by mal ostať v rukách všeobecných lekárov, pretože tí na pacienta pozerajú komplexne a viac sa orientujú v sociálnych otázkach: „Špecialisti neboli vzdelávaní na poli sociálnej medicíny a navyše nás Sociálna poisťovňa v súvislosti s vystavovaním ePN nekontaktovala.“

Potvrdzujú to aj lekári združení v Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP): „Ambulantní špecialisti v atestačnej príprave nemali možnosť absolvovať prípravu z posudkového lekárstva, a teda v obšírnej agende súvisiacej s ePN sa neorientujú. PN v papierovej podobe nikdy nevystavovali a štát za takmer dva roky od účinnosti novely týchto lekárov na zmenu nijako nezaškolil.“ Vystavovanie ePN needukovaným personálom podľa nich povedie k chybným potvrdeniam, čo môže mať za následok finančné straty Sociálnej poisťovne i finančné poškodenie práceneschopného.

Predstaviteľky ZAP, úplne vpravo prezidentka Jaroslava Orosová (Foto: FB Zuzana Dolinková)

Z dôvodu nedostatočne fungujúceho systému eZdravie, v ňom ambulantní špecialisti ani nemajú porovnateľný prístup ku komplexnej zdravotnej dokumentácii pacienta ako praktickí lekári. „Sieť špecializovanej ambulantnej starostlivosti je už teraz nedostatočná a kapacitne nedokáže pokryť ani potrebu zdravotnej starostlivosti, pridávanie administratívnej záťaže ešte výraznejšie zníži dostupnosť ošetrenia u špecialistu,“ upozorňuje ZAP. Novela podľa zväzu jednoznačne nehovorí, či praktický lekár preberie pokračovanie a ukončenie PN v prípade ak toho lekár špecialista nebude kapacitne schopný. „Pacient sa teda môže ocitnúť v situácii, keď jeho ePN nebude mať kto ukončiť,“ podotkol zväz.

Zuzana Dolinková uviedla, že ďalšou témou diskusie na stretnutí s ambulantnými poskytovateľmi bol nový katalóg výkonov, ktorý by mal podľa nej reflektovať aktuálne potreby a zmeny v zdravotníctve. Ministerstvo avizuje, že by sa mal začať používať tento rok, v príprave je však už niekoľko rokov. „Naším cieľom je, aby bol tento katalóg relevantný a prispieval k lepšej kvalite zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov Slovenskej republiky,“ tvrdí ministerka zdravotníctva.

Mohlo by vás zaujímať

(luh)

Prezidetka ZAP J. Orosová (vľavo) a ministerka zdravotníctva Z. Dolinková (Foto: FB Zuzana Dolinková)