Vláda na svojom pondelkovom rokovaní schválila niekoľko opatrení, ktoré majú zlepšiť stav verejných financií. Ich súčasťou je napríklad zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, ale aj zvýšenie zdravotného odvodu. Okrem toho sa zavedie mimoriadne zdanenie bánk, ponechá sa solidárny príspevok z ropy a zníži sa príspevok do druhého piliera. Tieto opatrenia by mali priniesť do štátneho rozpočtu vyše 1,5 miliardy eur. Všetky zákony ešte bude schvaľovať parlament v skrátenom legislatívnom konaní.
Slovenská vláda na čele s Robertom Ficom (Smer-SD) v pondelok 4. decembra schválila sériu opatrení, ktoré majú byť súčasťou konsolidácie verejných financií. Jej tempo by však podľa Fica nemalo byť vyššia ako 0,5 percenta. Súčasťou opatrení je napríklad aj vyššia daň z tabaku a alkoholu. Okrem toho sa budú zvyšovať zdravotné odvody. Týka sa to zamestnávateľov, živnostníkov a samoplatiteľov. Sadzby sa zvýšia od začiatku budúceho roka.
„Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a enormné zadlženie Slovenska sa predkladaným zákonom navrhuje súbor konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky. Pri prijímaní týchto opatrení sa sleduje cieľ primeraného rozdelenia daňovej záťaže medzi rôzne daňové subjekty,“ tvrdí vláda.
Opatrenia v jednotlivých článkoch zákona sú podľa predkladateľov navrhnuté tak, aby mali čo najmenšie negatívne vplyvy na obyvateľov a aby primerane, proporcionálne a nediskriminačne zasiahli predovšetkým tých, ktorí dosahovali, a je predpoklad, že budú dosahovať mimoriadne zisky.
Vyššia daň z nerestí
Do štátneho rozpočtu prispejú aj spotrebitelia tabaku či alkoholu. Od budúceho roka sa začne upravovať sadzba dane z cigariet aj z bezdymových tabakových výrobkov. Bežná krabička cigariet od nového roka zdražie o 40 centov.
Cieľom zvýšenia sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov je podľa vlády okrem konsolidácie aj dosiahnuť rovnováhu s cieľmi v oblasti ochrany zdravia obyvateľov s vopred preddefinovaným zvyšovaním sadzieb dane na strednodobý časový horizont. Úprava sadzieb spotrebnej dane pri cigaretách, tabaku a bezdymovom tabakovom výrobku sa bude diať v dvoch krokoch, v prípade cigár a cigariek sa navrhuje jednokroková úprava sadzby.
Mohlo by vás zajímat
Vláda ide okrem toho zrušiť dočasne zavedenú desaťpercentnú daň z alkoholu, ktorá sa uplatňuje na reštauračné a stravovacie služby. Podávanie alkoholických nápojov v rámci poskytovania reštauračných a stravovacích služieb bude podliehať základnej sadzbe dane vo výške 20 percent zo základu dane. Zvýši sa aj základná sadzba dane z alkoholického nápoja.
„Odôvodnenosť tohto opatrenia vyplýva na jednej strane z potreby konsolidácie verejných financií. Na strane druhej, alkoholické nápoje negatívne vplývajú na ľudské zdravie, rodinné vzťahy, prípadne iné sociálne oblasti, čo vyvoláva zvýšené náklady verejných financií na elimináciu týchto škodlivých následkov. Nie je preto žiaduce, aby podávanie alkoholických nápojov v rámci stravovacích a reštauračných služieb naďalej podliehalo zníženej sadzbe dane,“ tvrdí vláda.
Znížená sadzba tejto dane bola zavedená vzhľadom na vtedajšiu bezprecedentnú situáciu na trhu s energiami, ale aj na negatívnu situáciu v sektore spôsobenú pandémiou ochorenia covid-19. Cieľom bolo pomôcť podnikateľom stabilizovať ceny týchto služieb, prípadne ceny v tomto sektore aj znížiť.
Vyššie odvody
Od budúceho roka si firmy a podnikatelia priplatia aj na odvodoch. Tie sa budú u všetkých zvyšovať o jeden percentuálny bod. To v praxi znamená, že firmy budú po novom platiť za zamestnanca 11 percent z hrubej mzdy. V súčasnosti platia desať percent. Zvýši sa aj polovičná sadzba za zdravotne postihnuté osoby. Za tie budú firmy odvádzať 5,5 percenta. Výplatu zamestnancov toto zvýšenie neovplyvní, zvýšia sa len náklady firmy.
Sadzba pre živnostníkov sa od januára zvýši zo súčasných 14 na 15 percent. Podnikatelia so zdravotným postihnutím budú platiť, tak ako doteraz, polovičnú sadzbu. Tá však stúpne zo sedem na 7,5 percenta. Platia ju z vymeriavacieho základu. Tieto zmeny sa priamo premietnu do zvýšených nákladov živnostníkov.
„Uvedené zvýšenie sa navrhuje z dôvodu kritickej situácie s verejnými financiami, kedy príjmy nepostačujú na krytie výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Vzhľadom na solidárny systém verejného zdravotného poistenia neexistujú iné možnosti dofinancovania systému,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) tvrdí, že zdravotníctvo musí byť prioritou a potrebuje viac financií. Zvýšenie odvodov podľa jej slov prinesie zdravotníctvu dodatočných 357 miliónov eur. Podľa Dolinkovej pôjdu tieto peniaze na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. V budúcom roku chce hľadať ďalšie možnosti, ako dostať do zdravotníctva viac peňazí.
Všetky návrhy zákonov v rámci konsolidácie, ktoré schválila vláda, musia ešte prejsť parlamentom. Vláda to chce realizovať cez skrátené legislatívne konanie. Keďže koalícia má v parlamente väčšinu, zákony by mali prejsť bez väčších problémov.
Miroslav Homola