V Poslanci Národnej rady SR v utorok schválili takzvaný konsolidačný balíček, ktorý prináša opatrenia na zlepšenie stavu verejných financií a menia sa ním niektoré zákony. V oblasti zdravotníctva zvyšuje zdravotné odvody a tiež dane z alkoholu a tabaku.
O zákone rokovali v skrátenom legislatívnom konaní a hlasovalo zaň 78 zo 135 prítomných zákonodarcov. Všetci sú zo strán vládnej koalície. Proti bolo 49 poslancov, ôsmi sa hlasovania zdržali.
Vyššie odvody
Od začiatku budúceho roka sa podľa schváleného zákona zvýšia zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a tzv. samoplatiteľov. Zvýšia sa napokon iba dočasne, a to do konca roka 2027. Poslanci totiž schválili aj pozmeňujúci návrh poslanca Vladimíra Baláža (Smer-SD), ktorý určil, že má ísť o prechodné opatrenie s cieľom stabilizácie verejných financií. Podrobnejšie sme o návrhu zákona písali tu a o procese jeho prerokovávania v parlamente tu.
Opoziční poslanci kritizovali, že zvýšenie zdravotných odvodov nie je viazané na žiadne merateľné ciele, ktoré by sa týkali skvalitnenia zdravotnej starostlivosti pre platiteľov. Sadzba poistného pre zamestnávateľa sa zvyšuje z 10 na 11 percent vymeriavacieho základu, ak zamestnávateľ zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, sadzba poistného sa upravuje z 5 na 5,5 percenta. V prípade SZČO a samoplatiteľov sa sadzba zvýši zo 14 na 15 percent, respektíve zo 7 na 7,5 percenta z vymeriavacieho základu, ak ide o SZČO so zdravotným postihnutím. Zvýšenie odvodov má do systému podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) priniesť vyše 350 miliónov eur.
Viac daní
Od nového roka sa tiež zvýši spotrebná daň na alkohol v reštauračných zariadeniach z 10 percent na 20 percent, čo by do štátneho rozpočtu malo priniesť 27 miliónov eur. Upraví sa aj sadzba spotrebnej dane z liehu, ktorá sa však nebude vzťahovať na pivo a víno. Vďaka tomu má štát získať takmer 18 miliónov eur. Od 1. februára sa zvýši spotrebná daň na tabak, a to približne o 40 centov na krabičku. Štát má takto získať dodatočných 106 miliónov eur.
Súčasťou novej legislatívy sú aj ustanovenia, ktoré znižujú platby zdravotných poisťovní, respektíve percentuálne sadzby príspevkov na činnosť operačných stredísk záchrannej zdravotnej služby, Národného centra zdravotníckych informácií a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vláda odôvodnila, že tento krok je nevyhnutný „v záujme šetrenia prostriedkov verejného zdravotného poistenia.“
Medzi ďalšie opatrenia konsolidačného balíčka patria zníženie príspevku do 2. dôchodkového piliera, zvýšenie zrážkovej dane z dividend či opätovné zavedenie minimálnej dane z príjmu právnických osôb. Opäť sa zdania aj kapitálové príjmy fyzických osôb z kryptomien. Súčasťou balíka je aj mimoriadne zdanenie bánk, predĺženie solidárneho príspevku z ropy, zníženie príspevku pre Rozhlas a televíziu Slovenska či zvýšenie súdnych a správnych poplatkov. Štátny sviatok, ktorý si Slovensko pripomína 1. septembra – Deň Ústavy SR, už nebude dňom pracovného pokoja.
Poslanci ďalej pokračujú v rokovaní o novele kompetenčného zákona, ktorý má okrem iného priniesť aj zmenu spôsobu výberu šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Protimonopolného úradu. Tieto úrady vyzvali poslancov parlamentu, aby novelu neschválili. Navrhované zmeny podľa nich nezvýšia odborné nároky na predsedov regulačných orgánov, ale urobia ich závislými od politickej vôle vlády.
Mohlo by vás zajímat
(luh)