Špecialisti odmietajú novú povinnosť vystavovať elektronickú PN od 1. januára 2024

Špecialisti združení v Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) odmietajú novú povinnosť vystavovať elektronickú PN od 1. januára 2024. Zároveň apelujú na parlament, aby zmenil znenie v praxi nerealizovateľnej novely zákona z povinnosti na možnosť a predtým zabezpečil splnenie všetkých potrebných náležitostí zo strany štátnych inštitúcií.

„Na Slovensku vždy potvrdenia o pracovnej neschopnosti vystavovali, viedli a ukončovali praktickí lekári, desaťročia v papierovej, neskôr, po ročnej prechodnej dobe, od 1. júna v elektronickej podobe, teda ePN,“ konštatuje ZAP.

Žiadna príprava a ani školenia

Novela zákona o sociálnom poistení, prijatá v marci 2022, od 1. januára 2024 uložila túto povinnosť i lekárom špecializovanej ambulantnej starostlivosti. „Zmena sa udiala bez akejkoľvek diskusie a súhlasu lekárov špecialistov,“ uvádza ZAP.

Zväz pripomína, že z dôvodu nedostatočne fungujúceho ezdravia špecialisti nedisponujú porovnateľným prístupom ku komplexnej zdravotnej dokumentácii pacienta ako praktickí lekári. „V atestačnej príprave nemali možnosť absolvovať prípravu z posudkového lekárstva, a teda v obšírnej agende súvisiacej s ePN sa neorientujú. Potvrdenia o pracovnej neschopnosti v papierovej podobe nikdy nevystavovali a štát za takmer dva roky od účinnosti novely lekárov špecialistov na zmenu nijako nezaškolil. Vystavovanie ePN needukovaným personálom povedie k chybným potvrdeniam, čo môže mať za následok finančné straty Sociálnej poisťovne i možné finančné poškodenie práceneschopného,“ upozorňuje ZAP.

Sociálna poisťovňa podľa zväzu taktiež špecialistov doteraz nekontaktovala za účelom spolupráce. „Sieť špecializovanej ambulantnej starostlivosti je už teraz nedostatočná a kapacitne nedokáže pokryť ani potrebu zdravotnej starostlivosti, pridávanie administratívnej záťaže ešte výraznejšie zníži dostupnosť ošetrenia v sieti špecialistov,“ tvrdí ZAP.

ZAP: Účinnosť novely treba odložiť

Zväz dodáva, že novela zákona jednoznačne nehovorí, či praktický lekár preberie pokračovanie a ukončenie práceneschopnosti v prípade, ak to špecialita nebude kapacitne schopný urobiť. „Pacient sa teda môže ocitnúť v situácii, kedy jeho ePN nebude mať kto ukončiť,“ poznamenáva ZAP. Tvrdí, že ambulancie siete špecialistov sú dlhodobo výrazne podfinancované v porovnaní so všeobecnými ambulanciami a zväčša nedokážu zaplatiť ďalší administratívny personál.

„Sme presvedčení, že účinnosť novely je nutné odložiť na vtedy, keď si štát splní svoje úlohy voči špecializovanej sieti do takej miery, aby mali porovnateľné podklady a zdroje na vystavovanie ako všeobecné ambulancie,“ vysvetľuje Jaroslava Orosová, prezidentka ZAP. Vzhľadom k neúmernej preťaženosti špecialistov preto žiada zmenu „povinnosti vystavovať“ na „možnosť vystavovať.“

Zväz ambulantných poskytovateľov navyše týmto vyzýva poslancov parlamentu a obzvlášť parlamentný výbor pre zdravotníctvo, aby sa seriózne začali zaoberať a kompetentne sa postavili k zo strany štátu nezvládnutej príprave zavedenia ePN u špecialistov.

(bre)