Slovenská vláda minulý týždeň schválila a do parlamentu predkladá návrh novely kompetenčného zákona, ktorý prináša zmeny vo vymenúvaní a odvolávaní predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Úrad protestuje, že týmito zmenami sa ministerstvo zdravotníctva v rozpore s programovým vyhlásením vlády pokúša oslabiť nezávislosť úradu a znova ho spolitizovať. Ministerstvo reagovalo, že zmeny v kompetenčnom zákone boli pripravené naprieč rezortmi a návrh predkladal predseda vlády. Jeho cieľom má byť návrat k štandardnému spôsobu ustanovovania predsedu ÚDZS do funkcie a jeho odvolávania z funkcie výkonnou mocou, ktorej súčasťou je aj úrad.
Pred rokom 2021 predsedu ÚDZS ustanovovala a odvolávala z funkcie vláda, zmenilo sa to až prechodnou úpravou v zákone o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti. Podľa neho predsedu úradu vymenúva a odvoláva prezident alebo prezidentka na návrh vlády, a to po schválení Národnou radou SR. Ak kompetenčný zákon schvália, túto právomoc bude mať opäť len vláda na návrh ministra alebo ministerky zdravotníctva. V dôvodoch na odvolanie predsedu v návrhu zákona pribudla formulácia „ak existujú iné závažné dôvody, najmä v prípade konania, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie“. Aktuálne predsedu podľa zákona možno odvolať len ak bola obmedzená jeho spôsobilosť na právne úkony, ak začal vykonávať funkciu, povolanie, zamestnanie alebo činnosť, ktorá je nezlučiteľná s funkciou predsedu úradu, a tiež ak šesť mesiacov nevykonáva svoju funkciu predsedu úradu.
Odpolitizovanie alebo presne naopak?
Podľa úradu pre dohľad nový dôvod v zákone umožní odvolať predsedu alebo predsedníčku úradu prakticky kedykoľvek. „Znamená politizáciu verejnej správy na úkor jej nestrannosti a profesionálnej odbornosti a vychádza v ústrety záujmom finančných skupín, ktoré získavajú z verejných zdrojov v zdravotníctve nezaslúženú rentu a na pomery v Európskej únii nevídanú dominanciu,“ uviedol ÚDZS. „Je to prekvapujúce o to viac, že vo svojom čerstvo schválenom Programovom vyhlásení v oblasti zdravotnej politiky vláda SR tvrdí, že jej ambíciou je odpolitizovanie rezortu zdravotníctva a zároveň v tom istom dokumente konkretizuje, že zabezpečí, aby Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bol spôsobilý adresne vykonávať dohľad a kontrolu nad hospodárnosťou, účelnosťou a efektivitou využívania zdrojov verejného zdravotného poistenia,“ doplnil.
Zdravotnícky denník v tejto veci oslovil aj ministerstvo zdravotníctva. Zopakovalo formuláciu z dôvodovej správy zákona a síce, že „návrhom sa tiež opätovne dopĺňajú medzi dôvody na odvolanie predsedu úradu vládou aj ďalšie závažné dôvody, ktorými je najmä konanie, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie, pričom vymenované dôvody neznamenajú, že nie je možné odvolať predsedu aj z iných ako vymenovaných dôvodov v prípadoch, ak by činnosť predsedu úradu bola v rozpore s činnosťou a poslaním úradu ako takého, ako aj s cieľmi zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov, medzi ktoré patrí zabezpečenie nestrannosti, nezávislosti a objektívnosti činnosti úradu.“
V reakcii rezort nekonkretizoval, o aké presne konanie môže ísť, ani či sa v uplynulých rokoch vyskytli zo strany vedenia ÚDZS prípady takéhoto závažného konania. Uviedol však, že úrad týmto návrhom nestratí nezávislosť. Naopak, počas volebného obdobia plánuje ministerstvo zdravotníctva posilniť kompetencie ÚDZS tak, aby sa úrad stal efektívnym nástrojom pre dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ako i dohľad nad hospodárením zdravotných poisťovní,“ avizuje rezort. Je to podľa jeho predstaviteľov v súlade s programovým vyhlásením vlády.
Žaloba od poisťovne
ÚDZS tvrdí, že k tejto zmene, teda návratu k zaužívanej právnej úprave, zo strany ministerstva chýbajú argumenty. „Pritom práve počas neslávnej dlhoročnej éry, v ktorej bol úrad podriadený Ministerstvu zdravotníctva (MZ) SR, došlo k spojeniu zdravotných poisťovní Dôvera a Apollo. Úrad v tom zohral kľúčovú rolu a následne schválil aj bankové úvery na vyplatenie stoviek miliónov eur z verejného zdravotného poistenia v prospech akcionárov finančnej skupiny Penta. Práve v čase, keď bol úrad podriadený MZ SR, sa slovenské zdravotníctvo radikálne priblížilo ku konceptu výberového zdravotníctva pre bohatých a dominancia finančnej skupiny narástla na úkor štátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako ukazuje aj Správa o činnosti ÚDZS za rok 2021, ktorú sa Penta dožaduje súdnou cestou stiahnuť,“ konštatujú predstavitelia úradu pre dohľad. V krátkej ére nezávislosti úradu sa podľa nich podarilo významne prispieť k presadeniu obmedzenia a regulovania ziskov zdravotných poisťovní od 1. januára 2023. Tiež intenzívne informovať verejnosť o dianí v zdravotníctve.
„Je pravdepodobné, že najmä nezávislosť úradu, jeho právne kroky, i keď v rámci obmedzenej kompetencie, a informačný tlak nedovolili zdravotnej poisťovni Dôvera od roku 2021 vyplatiť nerozdelené zisky, ktoré sú k 31. decembru 2022 vo výške 176 miliónov eur, a tieto zdroje pochádzajú z verejného zdravotného poistenia. V rokoch 2010 až 2020, teda v čase podriadenosti úradu a neinformovania verejnosti, to bolo naopak: Dôvera akcionárom vyplatila až 550 miliónov eur,“ tvrdí ÚDZS.
Mohlo by vás zaujímať
Poisťovňa Dôvera, ktorá voči úradu podala žalobu z dôvodu nemajetkovej ujmy, pre Zdravotnícky denník uviedla, že ÚDZS pod vedením súčasnej predsedníčky (Renáty Bláhovej, poznámka redakcie) „bojuje proti súkromných zdravotným poisťovniam a osobitne proti Dôvere.“ Správanie inštitúcie hodnotí ako šikanovanie poisťovne.
ÚDZS koncom apríla 2022 zverejnil na svojej internetovej stránke správu o činnosti úradu za rok 2021, v ktorej podľa poisťovne Dôvera uviedol viaceré nepravdivé, prípadne zavádzajúce skutkové tvrdenia a neoprávnené hodnotiace úsudky, ktoré sa týkali poisťovne. „Snažili sme sa vyriešiť situáciu mimosúdne, no ÚDZS o to nemal záujem. Ochranu dobrého mena Dôvery preto obhajujeme súdnou cestou. Našou snahou je dosiahnuť, aby ÚDZS stiahol predmetný dokument, aby sa nám ospravedlnil a zaplatil peňažnú satisfakciu vo výške 32 300 eur,“ uviedla v reakcii poisťovňa.
V skrátenom konaní?
Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa nepáči ani to, že návrh kompetenčného zákona má byť prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní, navyše bez riadnej verejnej odbornej diskusie. „Prečo to vláda robí práve v čase, keď verejné financie krvácajú a úrad je jediná nezávislá inštitúcia, ktorá má strážiť zdravotné poistenie v objeme 7 miliárd eur len tento rok, a riskuje tak odliatie ďalších zdrojov? Veríme, že výbor Národnej rady SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj, ktorý by sa týmto návrhom mal zaoberať, novelu zákona prehodnotí tak, aby bola v súlade s verejným záujmom, ako aj s Ústavou SR,“ uviedol ÚDZS.
Lucia Hakszer