Proti HPV budú bezplatne očkovať aj staršie deti

Na Slovensku sa rozširuje veková kategória pre plnú úhradu vakcíny proti ľudskému papilomatírusu (HPV). Má to pomôcť dosiahnuť v krajine vysokú ochranu pred rakovinou krčka maternice u dievčat a žien, ale aj pred rakovinou pohlavných orgánov u chlapcov a mužov a pred ďalšími druhmi rakoviny.

HPV je vírus, ktorý sa šíri nielen pohlavným stykom, ale aj kontaktom slizníc. Hrá úlohu pri vzniku viacerých druhov rakoviny, ochorení slizníc či kožných chorôb u mužov aj žien. Očkovanie ale dokáže efektívne znížiť tieto riziká. Viac o vakcinácii, víruse aj jeho dôsledkoch tento rok porozprával gynekológ Martin Redecha v rozhovore pre Zdravotnícky denník.

Doteraz bola na Slovensku očkovacia látka plne hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia pre 12-ročné dievčatá aj chlapcov, pričom od mája 2022 je umožnené očkovanie proti HPV modernou deväťvalentnou vakcínou. Od  1. decembra 2023 je ale vakcína plne hradená pre všetky deti od 12 do 15 rokov. Pre túto vekovú kategóriu je určená jej dvojdávková schéma. Deti, ktoré sa nestihnú zaočkovať ako dvanásťročné, tak majú možnosť bezplatného doočkovania aj ako trinásťročné a štrnásťročné, teda do dosiahnutia 15 rokov. Na tlačovej konferencii o téme hovorili ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) a ďalší predstavitelia rezortu zdravotníctva.

Účinné a bezpečné očkovanie

Vakcína proti ľudskému papilomavírusu je dostupná od roku 2006, na Slovensku od roku 2007. Chráni pred šiestimi druhmi rakoviny. Odborníci sa zhodli, že prioritne treba očkovať 12-ročné dievčatá aj chlapcov, pretože deti v tejto vekovej kategórii majú najsilnejšiu imunitnú odpoveď na vakcínu a zároveň je vysoko pravdepodobné, že sa s vírusom ešte nestretli. Je vhodné ich zaočkovať ešte pred začiatkom sexuálneho života. Pre staršie deti je toto očkovanie taktiež odporúčané, nie je však plne hradené, a je potrebné očkovať tromi dávkami vakcíny.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na tlačovej konferencii podporila očkovanie proti HPV a vyzvala rodičov detí: „Zaujímajte sa o očkovanie, získavajte  fakty a informácie o očkovaní od zdravotníkov a dajte zaočkovať svoje dieťa. Vakcína proti HPV je bezpečná a zachraňuje životy. Rozsiahle štúdie preukázali jej vysokú účinnosť. Teraz je čas konať a odstrániť rakovinu krčka maternice ako problém verejného zdravia.“

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a prezidentka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Elena Prokopová dodala: „Rodičia majú jedinečnú možnosť ochrániť svoje deti pred rakovinou spôsobenou týmto vírusom. Z medicínskeho hľadiska je optimálne očkovať deti, dievčatá aj chlapcov v čase, kedy je predpoklad, že sa ešte nemohli vírusom infikovať, a tiež v čase, kedy je imunitná odpoveď na očkovanie najväčšia. Takýmto vekom je obdobie od 12 do 15 rokov. Preto ministerstvo zdravotníctva aktuálne rozšírilo úhradu vakcíny proti HPV na celý tento vekový interval. Bezplatné očkovanie detí proti HPV je výrazným krokom v prevencii pred závažnými onkologickými ochoreniami, najmä rakovinou krčka maternice.“

Zástupcovia všetkých troch zdravotných poisťovní na tlačovej konferencii verejne deklarovali, že očkovanie budú podporovať vo svojich kampaniach a prostredníctvom krokov, ktoré pomôžu zvýšeniu zaočkovanosti vybraných vekových kategórií.

Počet zaočkovaných rastie, stále je však nízky

Už zavedenie deväťvalentnej vakcíny do plnej úhrady pre 12-ročné deti v roku 2022 prispelo k zvýšeniu záujmu o očkovanie. Zatiaľ najlepšie zaočkovaným ročníkom proti HPV sú podľa ministerstva zdravotníctva deti narodené v roku 2010: v rokoch 2022 a 2023 bolo aspoň jednou dávkou zaočkovaných 43 percent dievčat a 22 percent chlapcov. Lídrami v očkovaní proti HPV sú okresy Banská Štiavnica, kde zaočkovali už viac ako 80 percent dvanásťročných dievčat, a Žiar nad Hronom, kde je očkovaných viac ako 67 percent dvanásťročných chlapcov.

Zuzana Dolinková spolu s Elenou Prokopovou ďakujú pediatričkám a pediatrom na Slovensku  za ich prácu a vyjadrili podporu v ich úsilí pri očkovaní proti HPV. V minulosti boli rozdiely v zaočkovanosti medzi dievčatami a chlapcami vyššie. U detí narodených v roku 2006 je rozdiel až trojnásobný – zaočkovanosť dievčat je 18 percent, chlapcov 5 percent. U detí narodených v roku 2010 je rozdiel v zaočkovanosti približne dvojnásobný.

Faktom zostáva, že v porovnaní s inými krajinami, je Slovensko jednou z najhoršie zaočkovaných krajín. Petra Ištokovičová z Inštitútu zdravotných analýz uviedla, že v roku 2022 boli najlepšie zaočkovanými krajinami spomedzi dostupných dát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Portugalsko, Španielsko a Nórsko.

Očkovanie proti HPV má významný vplyv na zníženie výskytu niektorých typov rakoviny spojených s týmto vírusom. Slovenské ministerstvo zdravotníctva konštatuje že vďaka očkovaniu napríklad v Austrálii, Veľkej Británii či Švédsku klesol výskyt rakoviny krčka maternice o 87 až 97 percent. Z dlhodobého hľadiska je zavedenie očkovania proti HPV aj úsporným opatrením, ktoré prinesie budúce úspory výdavkov z verejného zdravotného poistenia predchádzaním onkologickým ochoreniam, ktoré vírus spôsobuje.

Ciele 90-70-90

V máji 2018 WHO oznámila globálnu výzvu na elimináciu rakoviny krčka maternice a vyzvala všetky  zainteresované strany, aby sa zjednotili za týmto spoločným cieľom. V auguste 2020 organizácia prijala globálnu stratégiu na elimináciu rakoviny krčka maternice. Všetky krajiny by mali dosiahnuť a udržať mieru výskytu tejto rakoviny pod 4 na 100 000 žien. Dosiahnutie tohto cieľa spočíva na troch kľúčových pilieroch, a to očkovanie, skríning a liečba. Každá krajina by mala do roku 2030 splniť ciele 90–70–90, aby sa v nasledujúcom storočí dostala na cestu eliminácie rakoviny krčka maternice. A síce, mať dovtedy 90 percent dievčat plne zaočkovaných HPV vakcínou do veku 15 rokov, 70 percent žien vyšetrených pomocou vysokovýkonného testu do veku 35 rokov a znova do veku 45 rokov a tiež 90 percent žien s predrakovinovou liečbou a 90 percent žien s invazívnou rakovinou zvládnutých. Ďalším cieľom je výrazné zvýšenie zaočkovanosti chlapcov.

(luh)