Na Slovensku sa narodí ročne okolo 55 tisíc bábätiek, pričom každé trináste z nich prichádza na svet predčasne. Teda medzi 24. a 36. týždňom tehotenstva, pričom „učebnicové“ tehotenstvo trvá 40 týždňov. Krehkosť, zraniteľnosť a riziko následkov u predčasne narodených detí spočíva v ich nedozretosti a nezrelosti životne dôležitých orgánov. Dlhodobé zdravotné následky sa u nich vyskytujú desaťkrát častejšie ako u donosených novorodencov a v Európe tvoria „predčasniatka“ najväčšiu skupinu detských pacientov. Na Slovensku vzrástol za 15 rokov počet predčasne narodených detí takmer o tretinu.
Predstavitelia občianskeho združenia (OZ) malíček, ktoré sa venuje pomoci a podpore predčasne narodených detí a ich rodín, pre Zdravotnícky denník skonštatovali, že pre minimalizovanie následkov predčasného príchodu na svet sú kľúčové starostlivosť odborníkov, podpora rodiny a včasná intervencia aj po prepustení bábätka z nemocnice do domácej starostlivosti.
Na problematiku predčasných pôrodov sa upriamuje pozornosť každoročne 17. novembra, ktorý je Svetovým dňom predčasne narodených detí. Už 13 rokov sa pri príležitosti tohto dňa aj na Slovensku konajú podujatia na zvýšenie povedomia o problematike a vyjadrenie podpory a spolupatričnosti rodinám s predčasniatkami. Záštitu nad aktivitami OZ malíček prevzala prezidentka Zuzana Čaputová.
Bojujú, ale potrebujú všestrannú pomoc
„Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, kedy na svet prichádzajú krehké bábätká, doslova bojujúce o svoje zdravie a budúcnosť. Ich štart do života sa veľmi líši od donosených bábätiek a kým sa dostanú do náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu v nemocnici. Naše združenie preto sprevádza rodičov predčasniatok počas ich hospitalizácie, podporuje nemocnice materiálne, aby sme prispievali k zlepšeniu podmienok bábätiek do dlane a realizuje projekty, ktoré pomáhajú týmto deťom a ich rodinám,“ uviedla predsedníčka OZ malíček Ľubica Kaiserová, ktorá pracuje ako sestra na novorodeneckom oddelení v Univerzitnej Nemocnici Bratislava v Petržalke.
Starostlivosť o predčasne narodené dieťa si podľa nej vyžaduje komplexnú spoluprácu gynekológov, neonatológov, detských kardiológov, neurológov, gastroenteorológov, preumológov, tímu zdravotných sestier, laktačných poradkýň, fyzioterapeutov a ďalších odborníkov a odborníčok. „Neodmysliteľnou súčasťou je rodič. Cieľom aktivít a projektov OZ malíček je preto vytvárať podmienky na jeho kontakt a zapojenie do starostlivosti o dieťa čo najskôr. Každé dieťatko je iné a každé prichádza na svet za iných podmienok, okolností, zdravotných komplikácií a rizík, no právom dostali tieto bábätká prirovnanie k bojovníkom. Každé z nich bojuje o svoje miesto na svete,“ povedala pre Zdravotnícky denník Veronika Kmetóny Gazdová z OZ malíček.
Okrem špecializovanej lekárskej a ošetrovateľskej starostlivosti ale títo novorodenci aj ich rodiny potrebujú ďalšiu podporu, keďže ide o mimoriadne náročné obdobie v ich životoch. „Poskytujeme materiálnu pomoc do nemocníc, aby sme pomáhali bábätkám v ich štarte do života, v spolupráci s oddeleniami zlepšovali podmienky kontaktu rodiča s jeho dieťatkom a prispievali k zintenzívneniu kontaktu ako súčasti tej najlepšej starostlivosti. Rovnako poskytujeme rodičom podporu v podobe psychologickej pomoci a formou laického, rodičovského poradenstva, keď certifikovaný rodič s touto skúsenosťou sprevádza iného rodiča,“ priblížili z OZ malíček. S mnohými rodičmi zostávajú v kontakte aj po prepustení bábätka z nemocnice a sprevádzajú ich počas prvých veľkých medzníkov v živote. Tiež pomáhajú rodinám odovzdávať si skúsenosti a podporovať sa navzájom.
Mnohé predčasne narodené deti napriek nepriaznivým okolnostiam po istom čase všetko „dobehnú“ a vedú plnohodnotný život ako ich donosení rovesníci. Iní si do svojho života nesú menšie či závažné dôsledky. Avšak stáva sa aj to, že nedonosené bábätko zomrie. „OZ malíček je tu aj pre rodičov, ktorí z nemocníc odchádzajú s prázdnou náručou. Okrem podpory realizujeme aj projekt anjelníček. Aj títo rodičia a spomienka na ich dieťa má u nás miesto a naše združenie sa v rámci svojej činnosti a podpory venuje aj rodičom predčasniatok po ich strate,“ hovorí Kmetóny Gazdová.
Purpurová farba
Súčasťou Svetového dňa predčasne narodených detí je tradične aj nasvietenie dominánt purpurovou, teda kráľovskou, farbou. Tento rok sa k svetovým budovám ako sú Big Ben v Londýne, Eiffelova veža v Paríži či Budova opery v Sydney, za Slovensko pripojili Prezidentský palác v Bratislave a takmer dve desiatky ďalších slovenských pamiatok.
V stredu 15. novembra občianske združenie odovzdávalo ocenenia Purpurové srdce, ktorými vyzdvihuje a ďakuje za prácu osobnostiam, ktoré robia svet predčasne narodených detí lepší, krajší, kvalitnejší a zdravší, prispievajú k starostlivosti o ne a k osvete. Počas benefičného galavečera odovzdali ceny v kategóriách osobnosť Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti, osobnosť verejného života a osobnosť OZ malíček.
Osobnosťou neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti sa stala prednostka Neonatologickej kliniky vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici Jana Nikolinyová. Ocenenie osobnosť verejného života získala farmaceutická spoločnosť Chiesi, ktorej lieky pomáhajú pri rozbúchavaní pľúc predčasniatok. Za spoločnosť ho prevzala Katarína Prochotská. V kategórii osobnosť malíčka boli ocenené dve ženy, a síce mama predčasne narodených dvojičiek a dobrovoľníčka OZ malíček Sofia Dorociaková a zdravotná sestra z neonatologického oddelenia Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch Darja Pasztorová.
Lucia Hakszer