Na liečbu diabetu poisťovne vlani vynaložili viac ako 200 miliónov eur, náklady stále stúpajú

Náklady na liečbu cukrovky na Slovensku podľa údajov zdravotných poisťovní dosiahli vlani viac ako 200 miliónov eur. Ako však pre Zdravotnícky denník vysvetľuje Matej Štepiansky, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera, celkové ročné náklady na pacientov s diabetom sú omnoho vyššie. Diabetici sú vo všeobecnosti starší pacienti, u ktorých je zdravotná starostlivosť nákladnejšia.

Za rok 2022 Dôvera zaplatila za zdravotnú starostlivosť súvisiacu s diagnózou diabetes sumu takmer 47 miliónov eur. Celkové ročné náklady na pacientov s diabetom ale predstavovali 235 miliónov eur. „Priemerné náklady na jedného pacienta s diabetom za minulý rok boli 2 527 eur. Pacienti v rovnakej vekovej štruktúre bez cukrovky mali priemerné náklady 1 374 eur. Pacient s týmto ochorením je teda v priemere o 1 153 eur drahší, ako rovnako starý pacient bez neho,“ konštatuje Štepiansky.

Náklady na diabetika sú vyššie

Ak sa podľa neho tento rozdiel v nákladoch na jedného pacienta s diabetom znásobí ich počtom, ktorých je v Dôvere viac než 93-tisíc, výsledná suma je 105 miliónov eur. „Toto číslo teda predstavuje náklady, ktoré môžu byť spôsobené diabetom, teda aj jeho komplikácie a komorbidity ako napríklad očné komplikácie, neuropatia či ochorenia, ktorých výskyt je pri diabete väčší, ako napríklad srdcové zlyhávanie a podobne,“ tvrdí PR špecialista.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) za minulý rok eviduje takmer 268-tisíc poistencov s diagnózou diabetes. Cukrovkou 1. typu pritom trpelo 35 275 poistencov VšZP. Podľa dát poisťovne sa počet pacientov oproti roku 2021 takmer nezmenil. Na liečbu štátna poisťovňa vynaložila viac ako 107 miliónov eur, pritom v roku predtým to bolo 98 miliónov eur.

V zdravotnej poisťovni Dôvera evidovali v roku 2022 spolu 93 117 pacientov s diabetom. Diabetes mellitus 1. typu má 5,6 percenta týchto pacientov. „Podiel pacientov s diabetom na poistnom kmeni Dôvery v čase mierne rastie. Kým v roku 2013 bol 5,1 percenta v roku 2022 dosiahol 5,5 percenta,“ vysvetľuje Štepiansky.

Zdravotná poisťovňa Union vlani evidovala 25-tisíc poistencov s diagnózou diabetes, pritom rok predtým ich bolo 23,5-tisíc. Celkovo na liečbu poisťovňa vynaložila 62,3 milióna eur.

Dáta zo všetkých zdravotných poisťovní ukazujú, že celkové priemerné náklady na pacienta s diabetom rastú. „Čo sa týka Dôvery, 13 centov z každého eura vybraného na zdravotnom poistení ide na zdravotnú starostlivosť pre diabetika. To znamená že 5,5 percenta poistencov čerpá 15 percent rozpočtu na zdravotnú starostlivosť,“ poznamenáva Štepiansky.

Úhrady pomôcok upravuje zákon

Diabetikom pri liečbe často nestačia len antidiabetické lieky či inzulín, ale potrebujú aj ďalšie pomôcky, ako napríklad inzulínové pumpy. „Zdravotnícke pomôcky určené pre diabetikov sú uhrádzané z prostriedkov verejného zdravotného poistenia v súlade so Zoznamom kategorizovaných zdravotníckych pomôcok, v ktorom je stanovená výška úhrady zdravotnou poisťovňou aj výška spoluúčasti poistenca. Inzulínové pumpy sú okrem jednej plne hradené zdravotnou poisťovňou,“ vysvetľuje Ivana Linetová, hovorkyňa VšZP, pre Zdravotnícky denník. Detskí aj dospelí diabetici, ktorí spĺňajú indikačné kritériá, majú možnosť čerpať príspevok na doplatok spojený so zaobstaraním si glukózového senzora. Ak napríklad 7-dňový senzor stojí 47,30 eur, 40 eur hradí poisťovňa a 7,30 eura si diabetik dopláca. Práve na tieto doplatky si poistenci VšZP môžu uplatniť 100 eurový benefit na kompenzáciu doplatkov. Podľa dĺžky životnosti senzora, ktorý si diabetik zvolí, je určený počet senzorov hradený z verejného zdravotného poistenia. „Detský diabetik má dnes nárok na úhradu 21 až 42 kusov glukózových senzorov za rok, dospelému diabetikovi, u ktorého je vysoké riziko neuvedomovania si hypoglykémie alebo kardiovaskulárne riziko, poisťovňa v súčasnosti uhradí 11 až 26 kusov glukózových senzorov ročne, vždy v závislosti od jeho životnosti,“ približuje Linetová.

Rozsah a podmienky úhrady zdravotníckych pomôcok zdravotnými poisťovňami upravuje zákon a platia rovnako pre všetky zdravotné poisťovne. „Ošetrujúci diabetológ môže indikovať a predpisovať pomôcku len v súlade s indikačnými obmedzeniami podľa platného Zoznamu kategorizovaných zdravotníckych pomôcok vydaného ministerstvom zdravotníctva,“ vysvetľuje PR špecialista Dôvery. Podľa aktuálne platnej kategorizácie je 10 inzulínových púmp bez doplatku pacienta a jedna má doplatok 8,87 eur.

Ozempic je hradený poisťovňami

V posledných rokoch sa objavilo v oblasti liečby diabetu niekoľko inovatívnych liekov, asi najznámejší z nich je Ozempic. „Je v zozname kategorizovaných liekov s uvedeným preskripčným obmedzením DIA, teda je na lekársky predpis v odbornosti diabetológ v uvedených indikáciách a pri dodržaní indikačných obmedzení. V indikačných obmedzeniach nie je obmedzenie schválenia revíznym lekárom, teda nepodlieha predchádzajúcemu súhlasu zdravotnou poisťovňou. Záleží na zvolenom terapeutickom procese samotného diabetológa. Všetky lieky preskribované a dispenzované v procese lekárenskej starostlivosti sú zdravotnou poisťovňou uhradené na základe podmienok a revíznych pravidiel,“ uvádza hovorkyňa VšZP Linetová.

Štepiansky k tomu dodáva, že Ozempic obsahuje liečivo semaglutid a to sa používa na liečbu dospelých s cukrovkou 2. typu. „Podľa aktuálne platnej kategorizácie sa liečba semaglutidom môže indikovať u pacientov s diabetom 2. typu v dvojkombinácii alebo v trojkombinácii s inými orálnymi antidiabetikami, prípadne inzulínom, ak predchádzajúca minimálne polročná liečba maximálnymi tolerovanými dávkami orálnych antidiabetík alebo inzulínu neviedla k uspokojivej kompenzácii cukrovky. Zdravotná poisťovňa hradí v plnej výške maximálne jedno balenie lieku na jeden mesiac liečby,“ dodáva PR špecialista Dôvery.

Súčasťou starostlivosti má byť aj pravidelná edukácia

Stúpajúce náklady na liečbu cukrovky i rastúci počet pacientov viedol poisťovne k snahám o lepšiu edukáciu pacientov. „VšZP má zazmluvnenú širokú sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, vďaka čomu naši poistenci nemajú problém s nájdením špecialistu vo svojom regióne. VšZP sa podarilo zabezpečiť rovnomerne rozmiestnenú celoslovenská sieť plne funkčných a aktívne pracujúcich diabetologických ambulancií certifikovaných pre nastavovanie dospelého diabetika na inzulínovú pumpu. Vďaka tomu sa podarilo významne zvýšiť dostupnosť tohto najmodernejšieho spôsobu liečby cukrovky pacientom z celého Slovenska,“ konštatuje hovorkyňa VšZP. Poisťovňa podľa jej slov v spolupráci s renomovanými diabetológmi priniesla aj tzv. tanier diabetika, názornú pomôcku, ktorá pomáha najmä začínajúcim diabetikom pri optimálnom zostavení jedálnička, a tým prispieva k ich lepšej kompenzácii.

Poisťovňa Dôvera už od roku 2015 rozvíja program Dôvera pomáha diabetikom. „Tento program pre dospelých pacientov s diabetom podporuje prevenciu, vzdelávanie pacientov i lekárov, odborné poradenstvo a kvalitnú liečbu. V programe Dôvera pomáha diabetikom je k septembru 2023 registrovaných takmer 11-tisíc poistencov a 4 260 z nich už prešlo kompletným cyklom vzdelávania,“ hovorí Štepiansky. Absolventi vzdelávania o diabete vykazujú podľa neho nižší diabetický distress – inak povedané špecifický stres, ktorý spôsobuje cukrovka a život s ňou.

Kristína Baluchová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union, pre Zdravotnícky denník tvrdí, že súčasťou starostlivosti o diabetika by mala byť aj pravidelná edukácia zo strany lekára – diabetológa. „Naša poisťovňa sa preto rozhodla investovať svoje zdroje predovšetkým do edukácie diabetológmi, ktorí najlepšie poznajú zdravotný stav svojich pacientov a vedia im sprostredkovať čo najviac informácií, ktoré sa týkajú ich aktuálneho zdravotného stavu. V rámci toho za zvýhodnenú úhradu zaviedla u diabetológov štyri nové edukačné výkony zamerané na rozšírenú edukáciu é vzdelávanie v súvislosti s prevenciou hypoglykémie a edukáciu v súvislosti s prevenciou chronických komplikácií diabetu,“ uzatvára Baluchová.

Jozef Brezovský