Výdavky na slovenské zdravotníctvo majú v budúcom roku dosiahnuť úroveň 7,1 miliardy eur. Oproti minulému roku by malo pôjde o pokles o zrhuba 31 miliónov eur. Oficiálny návrh budúcoročného štátneho rozpočtu predložilo ministerstvo financií. Zdravotnícke organizácie po rokovaní tripartity ale poukázali na to, že platba za poistencov štátu sa musí navýšiť na úroveň dosiahnutú v Českej republike.

Výdavky verejného zdravotného poistenia (VZP), ktoré slúžia na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, sa v budúcom roku očakávajú na úrovni 7,12 miliardy eur. V porovnaní s týmto rokom pôjde o vyše 31 miliónov eur menej. Vyplýva to z návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu z dielne ministerstva financií, o ktorom rokovala Hospodárska a sociálna rada SR. Výdavky ministerstva zdravotníctva by sa mali vyšplhať na vyše 2,48 miliardy eur.

Po rokovaní sa k návrhu vyjadrili zdravotnícke organizácie združené v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. Tie podľa svojich slov dlhodobo upozorňujú na kritickú finančnú situácie v zdravotníctve. Organizácie zamestnávateľov vládu vyzvali, aby rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2024 obsahoval platbu za poistencov štátu na úrovni minimálne 6,5 priemernej priemernej mzdy za rok 2022. Po prepočte by išlo o sumu 86 eur. Tento návrh podporili aj samosprávne kraje, Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb ako aj samotné ministerstvo zdravotníctva.

„Nová vláda musí nastaviť systémové a predvídateľné financovanie zdravotníctva na niekoľko rokov dopredu. Aj preto sme na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR požiadali, aby platba za poistencov štátu bola výrazne navýšená na úroveň dosiahnutú v Českej republike už v rozpočte na rok 2024. Tento návrh podporili aj ďalšie organizácie. Ak sa zásadne nezmenia podmienky financovania slovenského zdravotníctva a tento sektor sa nestane prioritou novej vlády, budeme čeliť dlhodobej kríze,“ upozornili zdravotnícke organizácie.

V tomto roku bola platba za poistencov štátu niečo málo cez štyri percentá priemernej mzdy spred dvoch rokov. Podľa odborníkov, politikov a zdravotných organizácií ale táto suma nestačí na to, aby pokryla výdavky v zdravotníctve. „Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú mať problém zabezpečiť chod zdravotných zariadení a ambulancií a pacienti si budú musieť hradiť čoraz väčší podiel starostlivosti z vlastného vrecka. Bez adekvátneho financovania a systémových zmien nemôžeme očakávať zmenu k lepšiemu pri personálnom nedostatku, či optimalizácii siete nemocníc,“ uzatvorili organizácie.

Mohlo by vás zaujímať

Ide len o formálny návrh

Celkové príjmy štátneho rozpočtu na budúci rok sa rozpočtujú sumou 19,62 miliardy eur, celkové výdavky zase sumou 22,03 miliardy eur. To znamená, že schodok štátneho rozpočtu by sa dostal na vyše 2,4 miliardy eur. Návrh štátneho rozpočtu ale nie je realistický ani podľa ministerstva financií. Ide tak len o formálny vyrovnaný rozpočet, ktorý musí predložiť podľa platného zákona.

Keďže úradnícka vláda nezískala v národnej rade dôveru a poslanci nezmenili zákon o dlhovej brzde, rezort financií ho podľa zákona musel predložiť v takejto podobe. Vyrovnaný rozpočet na budúci rok však nie je realistickým scenárom, nakoľko s nástupom novej vlády táto sankcia pominie. Ministerstvo jeho schválenie v aktuálnej hospodárskej situácii ani neodporúča.

„Návrh vyrovnaného rozpočtu máme povinnosť pripraviť na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, no ministerstvo financií, ani ja osobne, nebudem v tejto chvíli iniciovať a odporúčať schválenie tohto návrhu v pléne parlamentu. Naopak, budeme aktívne upozorňovať na riziká takejto obrovskej konsolidácie v súčasnosti,” povedal minister financií z úradníckej vlády Michal Horváth s tým, že k vyrovnanému rozpočtu sa musí štát prepracovať postupne, aby nepoškodil ekonomiku.

Rozpočet bude riešiť nová vláda

V rámci formálneho rozpočtu sa počíta s tým, že napríklad na prevenciu a ochranu zdravia pri výdavkoch ministerstva pôjde takmer 41 miliónov eur. Na zdravotnú starostlivosť v rámci kapitoly ministerstva má ísť vyše 2,37 miliardy eur, z toho na poistencov štátu sa má vynaložiť 2,11 miliardy eur. Príjmy z verejného zdravotného poistenia sa v návrhu očakávajú na úrovni 7,7 miliardy eur. V rámci celkovej bilancie by sa verejné zdravotné poistenie dostalo do desaťmiliónového mínusu.

Ministerstvo financií ale očakáva, že po nástupe novej vlády bude pripravovať riadny, realistický rozpočet, ktorý bude zohľadňovať všetky aktuálne ekonomické aspekty a priority v jednotlivých oblastiach. Po predčasných voľbách ešte stále nie je isté, kto bude vo vládnej koalícii najbližšie štyri roky. Podľa predbežných odhadov by ju však mali tvoriť strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS.

V ich programoch sa objavili aj riešenia v prípade platieb za poistencov štátu. Strana Smer chce napríklad zvýšiť platby štátu za ekonomicky neaktívnych poistencov. Strana Hlas by chcela zaviesť nové pravidlá výšky úhrady štátu za poistencov štátu. Platba štátu za svojich poistencov by mala byť podľa nej minimálne vo výške odvodu z minimálnej mzdy.

Miroslav Homola