Slovenské zdravotníctvo potrebuje pomoc. Konštatujú to v otvorenom liste slovenskej vláde zdravotnícke organizácie, združené v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ).

V mene organizácií, ktoré zastupujú viac ako 30-tisíc zdravotníckych pracovníkov, dlhodobo, podľa svojich slov, poukazujú na alarmujúci stav slovenského zdravotníctva. Preto nastupujúcu vládu vyzývajú, aby sa tento sektor stal jednou z jej priorít.

Odvaha robiť rázne kroky

Slovenské zdravotníctvo podľa zdravotníckych organizácií potrebuje adekvátnu pozornosť a odvahu politických subjektov robiť rázne kroky. „Práve preto sa na vás obraciame s výzvou nastaviť systémové a predvídateľné financovanie zdravotníctva na niekoľko rokov dopredu. Bez adekvátneho financovania a systémových zmien nepríde zlepšenie pri personálnom nedostatku, či optimalizácii siete nemocníc,“ píše sa v otvorenom liste.

Situácia, keď je sektor každý rok na pokraji kolapsu a je ho nutné dofinancovať na poslednú chvíľu prostredníctvom navýšenia platby za poistenca štátu, už nie je podľa AZZZ udržateľná. Zdravotnícke organizácie sú presvedčené, že dlhodobá vízia financovania je nevyhnutný krok k odvráteniu krízového stavu. Rozhodujúcu úlohu v tom zohráva rozpočet na rok 2024. „Považujeme za nevyhnutné, aby sa platba za poistencov štátu navýšila na úroveň 86 eur, ktorá je aktuálne platná v Českej republike, čím dosiahne úroveň minimálne 6,6 percenta priemernej mzdy,“ konštatujú v liste slovenskej vláde.

Efektívne a citlivo nastavený rozpočet

Pretrvávanie súčasného stavu a nedostatočne nastavených podmienok financovania zdravotníctva ohrozuje podľa organizácií združených v AZZZ poskytovanie akútnej aj neakútnej zdravotnej starostlivosti. Dodávajú, že zároveň dostávajú poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do vážnych finančných problémov a prehlbujú ich stav bez akejkoľvek vízie lepšej budúcnosti.

„V tejto výzve, ktorú vám adresujú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti z radov lekárov, sestier, ošetrovateľov, farmaceutov, dopravných zdravotných služieb a zástupcov zamestnancov a zamestnávateľov, vás žiadame, aby ste brali súčasnú kritickú situáciu s plnou vážnosťou,“ zdôrazňujú zdravotnícke organizácie.

Ak má byť spoločným cieľom Slovensko s fungujúcim systémom poskytovania zdravotnej starostlivosti, je podľa nich potrebné, aby jeho súčasťou bol efektívne a citlivo nastavený rozpočet pre zdravotníctvo. „Ako zdravotnícka sekcia AZZZ zároveň ponúkame riešenia na kritickú finančnú situáciu v celom sektore. Sme pripravení nadviazať konštruktívny dialóg a spoločne hľadať so zástupcami vlády možnosti, ako slovenské zdravotníctvo konečne dostať z krízovej situácie,“ píše sa na záver v liste.

Mohlo by vás zaujímať

Ide o spoločné stanovisko Zdravotníckej sekcie AZZZ, pod ktorým je podpísaná AZZZ, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení, Zväz ambulantných poskytovateľov, Asociácia zdravotných poisťovní, Asociácia stredných zdravotných škôl, Asociácia poskytovateľov prednemocničnej zdravotnej starostlivosti, Zväz chemického a farmaceutického priemyslu a Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu.

(bre)