Rakovine vo svete každoročne podľahne takmer 10 miliónov ľudí, hovoria údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Na Slovensku sú onkologické ochorenia druhou najčastejšou príčinou úmrtí. Choroba vzniká chybným delením a replikáciou genetickej informácie buniek a je zákerná aj preto, lebo 66 percent mutácií vedúcich k rakovine spôsobujú náhodné chyby v replikácii DNA.
Nezanedbateľné sú však aj externé karcinogénne faktory. Podľa WHO zvyšujú pravdepodobnosť vzniku rakoviny najmä fajčenie, obezita, slnečné žiarenie, radiácia, stres a zlá životospráva. Tieto vplyvy prostredia a životného štýlu môžu zvýšiť riziko rakoviny minimálne o 29 percent.
Biotechnologická spoločnosť MultiplexDX, ktorá sa venuje aj diagnostike, informuje, že 5 percent rakovinových ochorení spôsobuje dedičnosť. Hlavné príčiny vzniku sa líšia v závislosti od konkrétneho typu rakoviny. „Napríklad pri rakovine pľúc výrazne prevažujú externé faktory ako fajčenie. Pri rakovine pankreasu či prsníka zase hrá veľmi veľkú úlohu náhoda,“ konštatuje MultiplexDX na svojom webe.
Október akcentuje rakovinu prsníka
Október je celosvetovým mesiacom povedomia práve o rakovine prsníka. Kampaň Breast Cancer Awareness Month sa snaží zdôrazniť predovšetkým dôležitosť prevencie tohto ochorenia. Najnovšie údaje podľa MultiplexDX totiž potvrdzujú, že rakovina prsníka postihuje jednu zo siedmych žien a stáva sa tak najčastejším typom rakoviny u žien v Európe. Predstavuje tak 13,3 percenta všetkých nových prípadov rakoviny v európskej 27-ičke s celkovým počtom 91 tisíc úmrtí ročne.
Z celosvetového hľadiska sa rakovina prsníka stáva najsmrteľnejším typom rakoviny s vyše dvoma miliónmi nových prípadov ročne. Postihuje predovšetkým ženy, ale môže sa vyskytnúť aj u mužov. Predikcie ukazujú, že počet novodiagnostikovaných prípadov do roku 2040 prekročí 3 milióny ročne a to najmä v dôsledku starnutia populácie, kvôli väčšiemu znečisteniu životného prostredia, užívaniu hormónov, nezdravému životnému štýlu a narastajúcej obezite. Firma MultiplexDX vyvinula presný diagnostický test na rakovinu prsníka.
Liečba rakovina prsníka je, podobne ako pri iných onkologických choreniach, najúčinnejšia vtedy, keď sa začne skoro. V prvom štádiu má nádor priemer do 2 centimetrov. Vtedy je ešte ťažko odhaliteľný, práve preto je dôležitý pravidelný skríning a preventívne samovyšetrovanie. V druhom štádiu, keď má nádor priemer 2 až 5 centimetrov, už môže preniknúť do lymfatickej uzliny. V treťom štádiu, keď prevyšuje 5 centimetrov a rozšíril sa do okolitých tkanív a ďalších lymfatických uzlín, hovoríme o lokálne pokročilej rakovine. Vo štvrtom štádiu sa rakovina sa šíri cez lymfatický systém do ďalších častí tela a metastázy môžu napadnúť rôzne orgány, napríklad mozog, pečeň či kosti.
Mohlo by vás zajímat
Programy pre včasný záchyt
Onkologické ochorenie sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. Preto existuje celoplošné, systematické vyhľadávanie najčastejších diagnóz tzv. skríning. Hlavnou úlohou onkologického skríningu je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné. V rámci Národného onkologického programu na Slovensku existuje organizovaný skríning kolorektálneho karcinómu – rakoviny hrubého čreva a konečníka, karcinómu prsníka a rakoviny krčka maternice. Ide o onkologické ochorenia, na ktoré existujú účinné diagnostické testy. Z dlhodobého hľadiska môže skríning prispieť k zníženiu úmrtnosti na tieto nádory, a tým aj k zlepšeniu zdravia obyvateľstva. Liga proti rakovine vytvorila prehľad toho, na ktoré preventívne vyšetrenia a v akom veku majú nárok ženy a muži.
Vedec Pavol Čekan, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti MultiplexDX a výkonným riaditeľom Slovenského onkologického klastra, povedal: „Rakovina je vedecký a medicínsky problém, ktorý dnes vieme riešiť prevenciou, diagnostikou a efektívnou liečbou.“ MultiplexDX skúma, ako dokáže uniknúť imunitnému systému, ako vyzerá a aká je jej štruktúra, aby mohla tomu byť prispôsobená liečba.
Súčasná medicína ponúka viaceré spôsoby liečby rakoviny od chirurgického odstránenia nádoru cez chemoterapiu, rádioterapiu, hormonálnu liečbu, cielenú terapiu, imunoterapiu a ďalšie. Každý typ liečby má podľa MultiplexDX svoje výhody, ale aj limity, preto sa v niektorých prípadoch kombinujú. Výskum liečby rakoviny smeruje k čoraz častejšiemu použitiu liečby ušitej na mieru. Biotechnologická spoločnosť objasnila, že personalizovaná a cielená liečba môže pomôcť onkologickým pacientom úspešný návrat do aktívneho, rodinného a profesionálneho života.
Čo sa týka operácie, tá u niektorých typov rakoviny, napríklad pri leukémii alebo akejkoľvek rakovine s neprístupne umiestneným nádorom či veľkým počtom nádorov, nie je možná. Ďalší typ liečby – rádioterapia poškodzuje bunkové štruktúry a zabíja rakovinové bunky, ale ničí aj tie zdravé. Najznámejšia systémová liečba je chemoterapia, ktorá ovplyvňuje delenie nádorových buniek, no tiež zasahuje bunky kostnej drene, tráviaceho traktu a zárodočné bunky vlasov. Pri niektorých typoch rakoviny, ktoré závisia od pohlavných hormónov, najmä karcinómoch prsníka, semenníkov, vaječníkov a maternice, sa využíva aj podporná hormonálna terapia, ktorá obmedzuje tvorbu týchto hormónov. Moderné typy liečby ako cielená terapia a imunoterapia vedú k cielenému usmrteniu nádorových buniek. Využíva sa technológia Car T, ktorá spočíva v odobratí buniek, takzvaných T lymfocytov, a ich laboratórnej úprave tak, aby umožnili liečbu niektorých typov leukémii či lymfómov. Tieto bunky po ich spätnej implantácii pomocou nových receptorov rozoznajú a zničia nádorové bunky.
Počúvajte svoje telo
Liga proti rakovine v spolupráci s MultiplexDX a hudobnou skupinou IMT Smile vytvorili projekt Život človeka, ktorého hlavným posolstvom je, že včasná diagnóza môže zachrániť život. Aj zdanlivo malé telesné zmeny môžu byť signálom, že niečo nie je v poriadku, a rutinná preventívna prehliadka môže odhaliť to, čo na prvý pohľad nie je vidno. Na podporu projektu nahrala IMT Smile rovnomennú pieseň, ktorou si zároveň pripomínajú svojho basgitaristu Petra Bartoníka, ktorý rakovine podľahol vo veku 27 rokov.
IMT Smile na koncerte hrajú a spievajú skladbu Život človeka:
„Keď vstúpila rakovina do našich životov, bol to šok. Teraz už viem, aké je dôležité, počúvať svoje telo,“ hovorí frontman IMT Smile Ivan Tásler. Výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová vyhlásila, že rakovina je liečiteľná a vyliečiteľná. „Veľký úspech sa môže dosiahnuť práve vtedy, keď je zachytená včas. Choďte na preventívne prehliadky,“ pridáva sa k výzve. „Rakovina je devastačná nielen pre človeka, ale pre celú rodinu. Onkologickí pacienti, ktorí Ligu denne navštevujú, vysielajú jasný odkaz – starajte sa o svoje zdravie a život, je to to najcennejšie, čo máte,“ zdôraznila Kováčová.
-luh-