V komunite odborníkov na verejné zdravie panuje v pohľade na stratégiu boja proti fajčeniu nezhoda. Zatiaľčo tzv. puristi si prajú spoločnosť úplne bez tabaku, pragmatici sa sústredia na znižovanie zdravotných škôd, ktoré vznikajú fajčením. Na konferencii Zdravotnického deníku na tému Ekonomika prevence o tom chcel hovoriť vedecký pracovník nórského Inštitutu pre verejné zdravie Karl Erik Lund. Z technických príčin sa nepodarilo prednášku na mieste odprezentovať, Lund ju každopádne nášmu denníku poskytol a odpovedal na doplňujúce otázky, vďaka čomu mohol vzniknúť tento text. Zástancovia pragmatického prístupu podľa neho nebojujú proti nikotínu ako droge, ale proti ochoreniam, ktoré sú spôsobené vdychovaním dymu z horiaceho tabaku.
„V poslednom desaťročí sa nikotínový trh značne diverzifikoval. Po 100 rokoch dominancie cigariet sa dnes trh s nikotínom skladá z mnohých bezdymových výrobkov,“ stojí v úvode Lundovej prednášky. Podľa neho treba rozlišovať medzi tými výrobkami, u ktorých dochádza k spaľovaniu a tými, u ktorých nie. Do prvej skupiny patria cigarety, cigary a fajky. Do druhej zahrievaný tabak, elektronické cigarety, snus, nikotínové náplasti či žuvačky. „Nedochádza v nich k horeniu, a preto sa lekárska obec zhoduje, že sú omnoho bezpečnejšie ako cigarety – aj keď nie celkom bez rizika,“ doplnil o druhej skupine nórsky vedec.
Osveta v krabičke od cigariet
Lund taktiež predstavil hlavné piliere znižovania rizík alebo harm reduction u tabaku. Sú nimi zaištenie dostupnosti alternatív ku klasickým cigaretám, regulácia zodpovídajúca riziku (teda odstupňované nastavenie spotrebnej dane), komunikácia odlišného rizika rôznych produktov (tu navrhuje napríklad poučenie o rôznej škodlivosti, ktoré by mohlo byť súčasťou krabičiek s cigaretami) a nabádanie fajčiarov k prechodu na menej škodlivé alternatívy.
„V niektorých krajinách, napríklad vo Veľkej Británii a na Novom Zélande, začali úrady odporúčať fajčiarom, aby prešli na tieto nehorľavé výrobky. V iných krajinách, ako je Nórsko a Švédsko, začali fajčiari nahrádzať cigarety šňupacím tabakom už pred niekoľkými desaťročiami, bez toho, aby im to úrady odporúčali,“ popísal Lund rozdielny prístup v rôznych zkrajinách. K tomu ale tiež dodal, že vo väčšine krajín sú nízkorizikové alternatívy stále zaťažené vysokou mierou regulácie či dokonca zakázané.
Ekonomika prevence 2023 CZ from Studio zamlklých mužů s.r.o. on Vimeo.
V ďalšej časti svojej prednášky nórsky vedec vysvetlil rozdiel medzi puristami a pragmatikmi protitabakovej politiky. „Puristi môžu akceptovať nikotín iba na terapeutické použitie na vyliečenie fajčenia, zatiaľčo pragmatici veria, že chuť na nikotín bude vždy, takže najlepšie, čo môžeme urobiť, je nájsť čo najmenej škodlivý príjem,“ popísal jednu z odlišností. Zhodu nenachádzajú ani v otázke nastavenia daňového zaťaženia podľa škodlivosti, spôsobu komunikácie o rôznej rizikovosti nikotínových výrobkov či postoji k ich výrobcom. „Pre puristov je nikotínový priemysel pochybný a nedôveryhodný, zatiaľčo pragmatici sú názoru, že širšie portfólio nízkorizikových produktov je nevyhnutné na to, aby fajčenie vymizlo,“ vysvetlil Lund.
Závažný rozdiel vidí aj v tom, že puristi odkazujú na chýbajúce štúdie o dlhodobých účinkoch elektronických cigariet a iných alternatívnych foriem a varujú pred ich uvádzaním na trh. „V takom prípade bude podľa pragmatikov množstvo fajčiarov umierať zbytočne,“ varuje Lund.
Lund tiež upozornil, že práve podľa výsledkov kvalitných klinických štúdií sú elektronické cigarety obsahujúce nikotín účinným pomocníkom pri odvykaní od fajčenia a vymenoval lekárske autority, ktoré ich použitie schválili vo Veľkej Británii: NICE (National Institute for Health and Care Excellence), čo je verejná inštitúcia, ktorá vydáva odporúčania pre odborné postupy, hodnotí nové lieky a podobne, ďalej odborné spoločnosti, ktoré združujú lekárov vo všeobecnosti, či napríklad praktických lekárov, pľúcnych špecialistov, gynekológov a ďalších (British Thoracic Society, Royal College of General Practitioners, Royal College of Physicians, Royal College of Obstetrics and Gynecology a Royal College of Midwives). „Každopádne, menej ako jeden zo štyroch fajčiarov niekedy skúsil vaping ako alternatívu k cigaretám kvôli mýtom šíreným puristami, ktorí si dali úlohu bojovať s nikotínom namiesto fajčenia,“ povzdychol si Lund.
Mohlo by vás zaujímať
Mýty o škodlivosti fajčiarov odrádzajú od alternatív
Navrhol niekoľko spôsobov, ako sa dá s puristami, ktorí politiku harm reduction odmietajú, hovoriť. „Požiadajte ich, aby sa sústredili na výsledok, ktorým má byť zníženie ochorení a úmrtí spojených s fajčením,“ popísal snahu o nájdenie styčných bodov v argumentáciach. „Blokovanie nízkorizikových, bezdymových výrobkov na trhu alebo zavádzanie prísnych regulácií môže prispieť k zachovaniu fajčenia cigariet,“ povedal ďalej s tým, že šírenie mýtov o prehnaných rizikách alternatívnych výrobkov odradzuje fajčiarov od snahy na ne prejsť.
Na záver sa Lund dostal k tomu, či má samotný nikotín škodlivý účinok na ľudský organizmus, predovšetkým na mentálny vývoj. Odkázal napríklad na štúdiu britského Výboru pre toxicitu, ktorý na základe prieskumu výsledkov tzv. nikotínovej náhradnej liečby (NRT, nicotine replacement therapy) uviedol, že „neboli k dispozícii žiadne údaje o priamych účinkoch expozície nikotínu u dospievajúcich ľudí“.
Podľa nórskeho experta je ale dôležité odradzovať mladých ľudí od užívania nikotínu v akejkoľvek forme. Možných spôsobov ponúka hneď niekoľko. „Zakázať oslnivú reklamu, zvýšiť vekovú hranicu pre nákup, obmedziť používanie lákavých popisov na výrobkoch, zistiť, či existuje určitý segment príchutí, ktoré priťahujú najmä mládež, a zakázať ich (teda pokiaľ tieto príchute nepriťahujú aj fajčiarov), obmedziť predaj rekreačných nikotínových výrobkov iba na vape-shopy, zaviesť generické označenie výrobkov a zakázať jednorazové e-cigarety,“ uzavrel svoju prednášku Lund.
Filip Krumphanzl
Foto: Radek Čepelák
Za podporu konferencie ďakujeme Všeobecné zdravotní pojišťovně, Národní sportovní agentuře, RBP, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR, Vojenské zdravotní pojišťovně, zdravotnické skupině EUC a spoločnosti Sprinx.