Ústredný krízový štáb na Slovensku po troch rokoch konečne zrušil mimoriadnu situáciu súvisiacu s pandémiou ochorenia Covid-19. „Niekedy je v tejto krajine ľahké niečo zaviesť a ťažšie potom zrušiť,“ povedal o mimoriadnom stave, ktorý na Slovensku platil od marca 2020, premiér Ľudovít Ódor, ktorý je zároveň poverený riadením ministerstva vnútra.
Mimoriadny stav chcel zrušiť už v máji tohto roka, hneď ako jeho vláda prijala moc v krajine. V pondelok po zasadnutí krízového štábu priblížil, že Svetová zdravotnícka organizácia tento rok odvolala stav globálnej núdze, keďže covid už nepredstavuje globálne zdravotné riziko. Aj Úrad verejného zdravotníctva medzičasom zrušil aj poslednú vyhlášku ohľadom režimu kontaktov.
Od júna tohto roka jednotlivé ministerstvá identifikovali všetky predpisy naviazané na mimoriadny stav. V auguste zasadala pracovná skupina, ktorá diskutovala o konkrétnych opatreniach. Na mimoriadnu situáciu bola naviazaná najmä distribúcia liekov a zdravotníckeho materiálu a tiež sociálne služby pre zraniteľné skupiny, ako sú ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím. „Pomoc pre nich zostáva v platnosti, ale niektoré jej typy sa prenášajú do iných právnych úprav,“ vysvetlil Ľudovít Ódor.
Návrhy ústredného krízového štábu poputujú na rokovanie vlády, ktorá by ich mala schváliť ešte v stredu 13. septembra a následne ich musí podpísať prezidentka Zuzana Čaputová. Na Slovensku stále zostáva v platnosti druhá mimoriadna situácia, ktorá súvisí s vojnovým konfliktom na Ukrajine. No tá, ktorá súvisí s covidom by oficiálne mala skončiť 15. septembra.
Zrušenie mimoriadneho covidového stavu má súvis aj s aktuálnou nelegálnou migráciou. „Už môžeme administratívne vyhosťovať nelegálnych migrantov, pokiaľ tam nie sú iné prekážky, teda ak neprichádzajú napríklad zo Sýrie, kde je vojna,“ objasnil Ódor. Týchto nelegálnych migrantov je však na Slovensku podľa odhadu len niekoľko desiatok.
Lucia Hakszer