Ľudia, ktorí dbajú o svoje zdravie, by v budúcnosti mohli byť zvýhodnení oproti tým, ktorí sa o seba nestarajú. Minister zdravotníctva Českej republiky Vlastimil Válek by to chcel umožniť v rámci novely zákona 48/1997 o verejnom zdravotnom poistení, ktorá by mohla ísť na vládu začiatkom budúceho roka. Vďaka nej by mohlo vzniknúť niečo v štýle individuálnych zdravotných plánov a tiež fond, ktorý bude podporovať pohybovú aktivitu. Na tézach novely však ešte ministerstvo pracuje, pričom paragrafové znenie by chcelo dokončiť v priebehu niekoľkých mesiacov. Minister Válek to povedal na III. ročníku medzinárodnej konferencie Zdravotníckeho denníka Ekonomika prevencie, ktorý sa konal 4. septembra v Prahe.
Vďaka prevencii máme všetci možnosť viesť dlhší a kvalitnejší život v zdraví. Medzi zásady, ktoré by sme mali v jej rámci dodržiavať, je nefajčiť, obmedziť pitie alkoholu a konzumáciu červeného mäsa, ale tiež sa pravidelne hýbať. Najmä v poslednom spomínanom bode pritom môžu pomôcť v osvete a inšpirácii známe tváre, najmä športovci (viac sme písali tu). Popri vysvetľovaní a motivácii ľudí k tomu, aby sa o svoje zdravie sami starali, tu ale máme aj ekonomické nástroje. „Tu je jednoznačne nutná užšia spolupráca so zdravotnými poisťovňami,“ podčiarkuje minister Válek.
Ako by mohla taká ekonomická motivácia vyzerať? Podľa Váleka boli zmapované softvéry, ktoré sú prepojené so šikovnými zariadeniami a majú označenie CE. Tie monitorujú aktivity človeka, ktorý ich nosí, a ak by takto nazbieral za pohyb dostatok bodov, mohol by od poisťovne získať nejaký benefit – napríklad u seniorov kúpele. Tento prístup už pritom podľa Váleka niektoré krajiny, ako je Dánsko, využívajú.
S ekonomickou motiváciou súhlasí aj riaditeľ najväčšej českej zdravotnej poisťovne VZP Zdeněk Kabátek. „Mali by sme premýšľať nad tým, či by legislatíva nemala umožniť, aby ten, kto sa k spoločnému mešcu, z ktorého sú hradené dobre dostupné, kvalitné, inovatívne služby, chová slušne, mal benefit v tom, že by mohol mať úľavy v platbe zdravotného poistenie – čo znamená zmenu legislatívy. Alebo môžeme ísť cestou, aby mal bonifikáciu v podobe bonusu od svojej zdravotnej poisťovne,“ domnieva sa Zdeněk Kabátek. VZP preto od tohto roku tým, ktorí chodia na skríning a preventívne prehliadky, ponúka čerpanie príspevku na dentálnu hygienu a rehabilitáciu.
Tento druhý prístup by sa mal v najbližšom čase ďalej rozširovať. „V septembri chceme predstaviť jeden z takých programov, ktorý sa týka malých detí a obezity, kedy ich chceme pomocou šikovných zariadení stimulovať, aby sa hýbali, zbierali body a za to mali benefity. To je dobrá cesta. Z ekonomického pohľadu totiž človek, ktorý chodí na preventívne prehliadky, zúčastňuje sa na skríningových programoch a žije zdravým spôsobom života, neskutočne šetrí štátu peniaze. To, čo odovzdá na zdravotnom poistení, čerpá v oveľa menšej miere. Navyše potom často pracuje do vyššieho veku a má v práci väčší výkon, čo súvisí aj s tým, že dostáva vyššiu mzdu a platí vyššie dane. To je pre štát ďalší benefit,“ vysvetľuje Vlastimil Válek.
Posilnenie úlohy poisťovní
Ministerstvo zdravotníctva má ale ambíciu možnosti zdravotných poisťovní posilniť a umožniť im, aby mohli správanie svojich klientov stimulovať viac. Chystá totiž novelu zákona o verejnom zdravotnom poistení, ktorá by mala ísť budúci rok do schvaľovacieho procesu.
„Vytvorili sme poradný zbor ministra z riaditeľov zdravotných poisťovní. Mali by sme zdravotným poisťovniam umožniť, aby sa mohli aspoň trochu správať ako normálne poisťovne. Po revolúcii vznikli s tým, aby budovali sieť, vytvárali stratégie a mohli mať nástroje stimulujúce tých, ktorí sa o svoje zdravie starajú. My by sme chceli – a dohodli sme sa tak s poisťovňami aj mnohými ďalšími, pretože na tom intenzívne pracujeme už rok a pol – dať budúci rok do snemovne zákon, ktorý to aspoň čiastočne umožní,“ načrtáva minister Válek. V hre sú pritom individuálne plány a jasné vymedzenie toho, ako by mohli bonifikácie v rámci prevencie vyzerať. Súčasťou by tiež malo byť vyčlenenie prostriedkov vo výške zhruba 2000 korún na poistencov do fondu na podporu pohybu.
Paragrafové znenie by malo vzniknúť v priebehu dvoch mesiacov. Podľa ministra by ako prví, teda ešte pred pripomienkovým konaním, mali tézy zákona vidieť poslanci a senátori zdravotníckych výborov, aby na zmene bola zhoda. Na vládu by potom návrh mohol ísť na konci januára, a pôjde o najväčšiu zmenu, akú v nadchádzajúcom roku ministerstvo zdravotníctva chce predložiť.
„To je cesta, ktorú vítame. Ak by sme mohli aspoň čiastočne začať využívať individuálne zdravotné plány a robiť kontrakty, tak to je presne to, čo by zvýšilo efektivitu verejného zdravotného poistenia a správania poisťovní všeobecne. Držím palce, aby sa to podarilo,“ hovorí k tomu Zdeněk Kabátek.
Podarí sa presadiť európsky plán prevencie?
Prevenciu by navyše podľa Váleka bolo na mieste podporiť aj na úrovni celej EÚ. „Silný dotovaný preventívny program naprieč krajinami tu nie je, a je to veľká chyba. Dohodli sme sa preto s kolegami zo Španielska a Belgicka na tom, že to budeme presadzovať a na niektorom z budúcich predsedníctiev sa budeme snažiť presvedčiť ostatných, že by to mala byť téma. V tomto európskom preventívnom programe by boli jasne stanovené ciele a na ich dosiahnutie by boli uvoľnené z kapitoly komisií peniaze. Malo by to ísť naprieč od školstva a telovýchovy cez poľnohospodárstvo po zdravotníctvo,“ načrtáva Válek.
Na prevenciu by sa tak aj u nás malo zameriavať viac rezortov, nielen zdravotníctva. Z toho, čo vďaka nej získame, koniec koncov bude profitovať celý štát.
„Prevenciu a pohyb by som neoddeľoval od verejného zdravia. Všetko to má jeden cieľ: zvýšiť zdravie verejnosti. Pre ministra zdravotníctva to znamená mať zdravých dôchodcov, pre ministra financií zase pracujúcich dôchodcov, čo platia dane. Pretože ak sa nám nepodarí zvýšiť verejné zdravie, ako sa to darí v škandinávskych alebo niektorých západoeurópskych krajinách, tak sa systém financovania verejného zdravotného poistenia a jeho ponuky zrúti,“ dodáva Válek.
Michaela Koubová
Foto: Radek Čepelák
Poďakovanie za podporu konferencie patrí Všeobecné zdravotní pojišťovně, Národní sportovní agentuře, RBP, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR, Vojenské zdravotní pojišťovně, zdravotníckej skupine EUC a spoločnosti Sprinx.