Slovenské zdravotníctvo okrem iných problémov čelí hlavne nedostatku personálu. Sčasti to chce zmeniť skupina poslancov, ktorá navrhuje úpravu započítavania materskej do odpracovaných rokov v zdravotníctve aj pre ženy, ktoré ostali na materskej dovolenke s tretím a ďalším dieťaťom. V súčasnosti totiž legislatíva dovoľuje započítať len šesť rokov a maximálne tri roky na jedno dieťa. Návrh sa ale nepozdáva nemocniciam, pretože navrhovatelia neprepočítali dopady na mzdové náklady poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Od septembra tohto roka by sa mala materská započítavať do odpracovaných rokov výkonu zdravotníckeho povolania pre účely základnej zložky mzdy zdravotníckeho pracovníka aj ženám, ktoré ostali na materskej dovolenke s tretím a ďalším dieťaťom. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorý na začiatku augusta prešiel pripomienkovým konaním.
Návrh predložila skupina poslancov z koalície OĽaNO a Priatelia, ktorá si od toho sľubuje zvýšenie atraktivity povolania sestry pre ženy po materskej dovolenke a rovnosť zdravotníckych pracovníkov. „V čase keď ženy – matky zvažujú návrat do svojho povolania, môže mať práve započítavanie každej materskej dovolenky pre účely výpočtu mzdy nezanedbateľný potenciál prilákať kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov naspäť do náročného zdravotníckeho povolania,“ tvrdia predkladatelia.
V súčasnosti legislatíva dovolí započítať len maximálne šesť rokov a na dieťa maximálne tri roky. Tento model podľa poslancov naznačuje prežívanie prekonanej štátnej politiky podpory dvoch detí a podľa ich slov už spôsobil krízu dôchodkového, ale aj zdravotného systému. „Najmä je takto určené pravidlo osobitne nevhodné pre zdravotnícky sektor, ktorý čelí závažnému nedostatku pracovných síl,“ hovoria.
Od návrhu si poslanci zároveň sľubujú zrovnoprávnenie zdravotníckych pracovníkoch pri započítavaní odpracovaných rokov výkonu zdravotníckeho povolania z dôvodu materskej a rodičovskej dovolenky.
Mohlo by vás zaujímať
Nemocnice s návrhom nesúhlasia
Pripomienkovanie návrhu začalo ešte v júli a skončilo sa na začiatku augusta tohto roka. Celkovo sa v ňom objavilo šesť pripomienok, z toho boli len dve vyhodnotené ako zásadné. Jednu z nich adresovala aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá nesúhlasí s predloženým poslaneckým návrhom zákona a navrhuje ho neschváliť. Nemocnice ako prvý dôvod uvádzajú, že poslanci v doložke vplyvov nepredložili kvantifikáciu finančného dopadu na štátny rozpočet a podnikateľské prostredie, najmä mzdové náklady poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Podobnú zásadnú výhradu malo aj ministerstvo financií. Podľa rezortu je preto potrebné v prekladacej správe uviesť a zdôvodniť predpokladané finančné dôsledky na rozpočet verejnej správy, a to nielen na bežný rok, ale aj na tri nasledujúce rozpočtové roky. Spolu s tým je potrebné uviesť návrhy na úhradu zvýšených výdavkov.
ANS tiež tvrdí, že poslanci návrh „mylne fokusuje na sestry s cieľom zatraktívnenia tohto povolania, pričom legislatívny návrh znie na celé spektrum zdravotníckych pracovníkov.“ Podľa nemocníc už pri súčasnej úprave legislatívy, ktorá platí od januára tohto roka, nebol kvantifikovaný finančný dopad, a to v rozmedzí zápočtu doby trvania materskej a rodičovskej dovolenky maximálne šesť rokov spolu na deti. „Poslanecký návrh považujeme za diskriminačný, precedentný a degradujúci pôvodný zámer odmeňovania zdravotníckych pracovníkov za aktívny výkon zdravotníckeho povolania. Sme toho názoru, že schválením tejto úpravy dôjde aj k poklesu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti a neefektívnemu vynaloženiu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu,“ píše ANS.
Nemocnice pritom nesúhlasia ani s predpokladom, že návrh pomôže zrovnoprávniť zdravotníckych pracovníkoch pri započítavaní odpracovaných rokov. „Uvedeným ustanovením dochádza k diskriminácii zamestnancov a nerovnakému postaveniu detní verzus bezdetní, ktorí bonifikáciu základnej zložky mzdy majú za reálny výkon pracovných činností zdravotníckeho pracovníka a nadobudnuté väčšie skúsenosti, prax, vzdelanie,“ dodáva asocácia.
Započítavanie majú rôzne povolania, tvrdia poslanci
Poslanci v návrhu tvrdia, že ztapočítavanie materskej a rodičovskej dovolenky patrí k štandardným zákonným úpravám pri rôznych typoch povolaní, ktoré sú upravené zákonmi. „Niektoré zákonné úpravy započítavajú ako odbornú prax pre účely odmeňovania celú materskú a rodičovskú dovolenku bez ohľadu na počet rokov. Pri zákone o štátnej službe a sa za vykonávanie štátnej služby považuje aj čas prestávky na dojčenie, materskej dovolenky, otcovskej dovolenky a rodičovskej dovolenky. Platová tarifa sa za každý rok služobnej praxe zvýši o jedno percento,“ vysvetľujú.
Novela zákona by mala okem započítavania upraviť aj ďalšie pravidlo. Započítanie materskej a rodičovskej do započítateľnej praxe je totiž podmienené aj tým, že k nástupu na materskú či rodičovskú dovolenku musí dôjsť bezprostredne zo zamestnania v zdravotníckom zariadení. Toto pravidlo chcú poslanci z legislatívy vypustiť.
Okrem toho tvrdia, že hoci súčasná právna úprava vyzerá navonok neutrálna, zároveň disproporcionálne viac postihuje ženy – matky ako mužov odchádzajúcich na rodičovskú dovolenku a teda predstavuje aj možnú diskrimináciu na základe pohlavia. „Aj rodičovská dovolenka mužov vo vzťahu k trvaniu pracovného pomeru sa dá jednoduchšie naplánovať ako materská a rodičovská dovolenka žien závisiaca od tehotenstva a tiež preto, lebo ženy tie sú častejšie nezamestnané v etape rodičovstva ako muži,“ píšu v návrhu.
Poslanci dodávajú, že na rozdiel od náročnej výchovy nových zdravotníckych pracovníkov sa javí ako výhodná aj možnosť získať do zdravotníctva na trhu pracovných síl viac už kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov, ktorí by inak uvažovali o výhodnejších ponukách v inom sektore.
Miroslav Homola