O úlohách potrebných pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku sa začalo intenzívne hovoriť na pôde ministerstva zdravotníctva, Národného onkologického ústavu (NOÚ) a Národného onkologického inštitútu (NOI). Ide o získanie jedinej celoeurópskej inštitucionálnej a prestížnej akreditácie, ktorá zastrešuje v rámci jedného centra onkologickú starostlivosť, výskum a vzdelávanie.

Komplexné onkologické centrum by totiž malo zabezpečiť onkologickú starostlivosť naprieč rôznymi typmi nádorových ochorení a naprieč rôznymi štádiami poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Príkladom akreditovaného centra OECI (Organisation of European Cancer Institutes/Organizácia európskych onkologických inštitútov – pozn. redakcie) je nedávno úspešne akreditovaný Masarykov onkologický ústav v českom Brne.

Splnenie viacerých úloh

Pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku je nevyhnutné splniť úlohy, ako zabezpečiť lepšiu dostupnosť kvalitnej liečebnej starostlivosti, efektívne prepájať základný, translačný a klinický výskum či zabezpečovať kvalitné a systematické pregraduálne a kontinuálne postgraduálne vzdelávanie naprieč zdravotníckymi profesiami a odbormi, ktoré sa podieľajú na zabezpečovaní starostlivosti o onkologického pacienta.

NOÚ v Bratislave je už dnes referenčným centrom pre onkologickú starostlivosť na Slovensku a úzko spolupracuje s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Lekárskou fakultou Univerzity Komenského, pri budovaní komplexného onkologického centra však bude veľmi dôležité túto spoluprácu posilňovať.

„Význam vytvárania fungujúcej infraštruktúry v oblasti poskytovania komplexnej zdravotnej onkologickej starostlivosti, kde má výskum a vzdelávanie svoje pevné miesto, nadobúda obrovský význam v rámci súčasného poznania a je v súlade so stanovenými cieľmi Európskeho plánu boja proti rakovine a Akčných plánov Národného onkologického programu na roky 2021 a 2025. Akreditácia OECI má dlhodobú tradíciu, pričom nielen zvyšuje kredit daného centra či krajiny, v ktorej sa centrum nachádza, ale umožňuje v rámci nárokov, ktoré sú pre akreditáciu kladené, posúvať úroveň existujúcej kvality. Pre Slovensko je to obrovská príležitosť ako zvyšovať kvalitu v oblasti liečebnej starostlivosti, výskumu a vzdelávania,“ poznamenal minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Návšteva z OECI

Realizácia komplexného onkologického centra na Slovensku dominovala aj návšteve Simona Obersta, riaditeľa kvality a akreditácie OECI, ktorý sa v júli 2023 stretol s ministrom zdravotníctva a tiež so zástupcami NOÚ, NOI, Východoslovenského onkologického ústavu a Biomedicínskeho centra SAV.

Popredného odborníka zaujala kvalita poskytovania onkologickej starostlivosti pre pacientov NOÚ nielen po odbornej, ale i ľudskej stránke, a tiež dôležitá úloha tohto špecializovaného ústavu ako referenčného pracoviska onkologickej starostlivosti na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať

V rámci obhliadky niektorých kľúčových pracovísk vyzdvihol ich moderné prístrojové vybavenie a zariadenie, ako aj veľmi príjemnú atmosféru a motivujúce prostredie. Súčasne však pomenoval mnohé oblasti, ktoré je nevyhnutné podporiť s cieľom zabezpečenia komplexnej onkologickej starostlivosti pre slovenských pacientov.

„Návštevu Simona Obersta v NOÚ vnímam ako významný a dôležitý krok k budovaniu komplexného onkologického centra na Slovensku v rámci prísnych akreditačných kritérií OECI,“ konštatoval Jozef Dolník, námestník pre zdravotnú starostlivosť v NOÚ.

Financie z plánu obnovy

„Vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku má mimoriadny význam. Spája sily, kapacity a prepája kľúčové inštitúcie poskytujúce zdravotnú onkologickú starostlivosť na vysokej úrovni, ktoré sa tiež intenzívne angažujú vo výskumnej a vzdelávacej činnosti,“ konštatovala Mária Rečková, riaditeľka NOI.

Soňa Čierniková, kordinátorka pre výskumné a vzdelávacie projekty NOI, k tomu dodala: „Sme veľmi radi, že sa nám aj vďaka aktivite a intenzívnej spolupráci Národného onkologického inštitútu vo viacerých významných Európskych projektoch s prestížnymi inštitúciami darí podporovať aktivity, ktoré zvyšujú povedomie o význame poskytovania kvalitnej komplexnej onkologickej starostlivosti vrátane potreby prepájania liečebnej starostlivosti s výskumom a vzdelávaním.“

Financovanie niektorých zložiek, ktoré prispejú k tvorbe Národného onkologického centra v NOÚ v spojení s ďalším partnermi, je uvedené v Národnom onkologickom programe , ktorý bol v aktualizovanom znení akčných plánov na roky 2021-2025 schválený slovenskou vládou v roku 2021.

Hlavným zdrojom financií by mal byť plán obnovy a odolnosti, Operačný program Slovensko a ďalšie zdroje vyčlenené na budovanie vysokokvalitných centier poskytujúcich zdravotnú starostlivosť, výskum a vzdelávanie. V ideálnom prípade by mohlo komplexné onkologické centrum získať akreditáciu v horizonte minimálne dvoch rokov.

-bre-