Národná transfúzna služba (NTS) na Slovensku často upozorňuje na nedostatok krvi a vyzýva k jej darovaniu. Každý darca musí pred darovaním vyplniť dotazník, aby NTS získala prehľad o jeho správaní a možnom zdravotnom stave. Muži v dotazníku narazia na otázku č. 24, ktorá sa pýta: Mali ste posledných 12 mesiacov sexuálny kontakt s mužom? Ak odpovedia áno, nemôžu krv darovať.
V dotazníku je však aj otázka č. 21, týkajúca sa promiskuitného správania, ktorá znie: Mali ste v priebehu posledných troch mesiacov pohlavný styk s novým sexuálnym partnerom? „Tieto otázky sú zamerané na rôzne formy rizikového sexuálneho správania, ktoré spolu nemusia súvisieť. Otázka č. 24 v dotazníku krvi nezisťuje sexuálnu orientáciu darcu krvi, ale výlučne rizikové sexuálne správanie,“ vysvetľuje pre Zdravotnícky denník Martina Frigová, riaditeľka marketingu a komunikácie NTS.
Vzorový dotazník
Obe otázky sú podľa nej prevzaté zo vzorového dotazníka darcu krvi. Sú prebrané z odporúčania Rady Európy „Guide to the preparation, use and quality assurance of blood componets“ (Návod na prípravu, použitie a overenie kvality krvných súčastí). Ide o dokument, ktorý je aktualizovaný každé dva roky pracovnou skupinou expertov pre transfúziológiu na pôde EDQM (The European Directorate for the Quality of Medicines & HealthCare – Európske riaditeľstvo pre kvalitu liekov a zdravotnej starostlivosti) v Štrasburgu a obsahuje, okrem iného, vzorový dotazník darcu krvi. „Toto je prax všetkých krajín Európskej únie,“ upozorňuje Frigová.
Vzorový dotazník teda obsahuje otázku pre mužov – darcov krvi, či niekedy mali pohlavný styk s iným mužom. „NTS túto otázku obmedzila na zisťovanie tejto skutočnosti za posledných 12 mesiacov. Podotýkame, že experti pre transfuziológiu pri Rade Európy, ktorá je spolu s Európskou liekovou agentúrou považovaná za odbornú autoritu v oblasti transfuziológie, explicitne konštatovali, že pohlavný styk medzi dvoma mužmi je považovaný na základe štatistických ukazovateľov za rizikové správanie z hľadiska infekčných ochorení prenosných krvou, na čo poukazujú i výsledky pravidelných epidemiologických hlásení Úradu verejného zdravotníctva,“ približuje riaditeľka marketingu a komunikácie NTS.
Neexistujú žiadne výnimky
Na to, že NTS neskúma a nezisťuje sexuálnu orientáciu darcov krvi, upozorňuje aj Petra Lániková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Ako dodáva pre Zdravotnícky denník, v rámci dotazníka darcu krvi sa pýta na rizikové správanie darcov, pričom explicitne pohlavný styk medzi dvoma mužmi je na základe štatistických ukazovateľov považovaný za rizikové správanie z hľadiska infekčných ochorení prenosných krvou.
S prihliadnutím na uvedené, a taktiež na závery prieskumu Európskeho výboru pre transfuziológiu, aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku a neexistenciu povinného plošného DNA/RNA testovania na HIV, hepatitídu B a C vzoriek od darcov krvi, je podľa nej zavedené dočasné vyradenie darcov krvi – mužov, ktorí mali pohlavný styk s iným mužom, na 12 mesiacov. „V prípade, že na Slovensku bude povinne zavedené DNA/RNA testovanie na HIV, hepatitídu B a C, môžeme začať uvažovať o skracovaní lehôt dočasného vylúčenia darcov z darovania krvi vo všeobecnosti, nie len u vybraných skupín darcov krvi,“ dodáva hovorkyňa rezortu zdravotníctva.
Pokiaľ je niekto odpovie kladne na otázku č. 24, nemôže ani darovať krv svojmu životnému partnerovi. „Každá osoba, ktorá chce pomôcť pacientom, môže darovať krv, ak spĺňa kritériá, ktoré sú dané našou legislatívou. V žiadnom prípade nie je možné nedodržať legislatívu z dôvodu darovania krvi partnerovi. Našou prvoradou úlohou je zabezpečiť bezpečné transfúzne lieky pre každého pacienta. Je potrebné zdôrazniť, že tzv. „riadené darovanie“ krvi pre podanie svojim blízkym sa z hľadiska bezpečnosti transfúznych liekov neodporúča,“ uzatvára Martina Frigová.
Jozef Brezovský