Bratislavská súkromná Nemocnica Bory spustila prvé pracovisko kybernetického noža na Slovensku. Pacienti už nebudú musieť cestovať za špeciálnou onkologickou liečbou CyberKnife do Čiech, Rakúska alebo Maďarska. Podľa predstaviteľov nemocnice ide o najdrahší medicínsky prístroj v zdravotníckom zariadení.
O onkologických pacientov sa postarajú multidisciplinárne tímy na špecializovanom pracovisku radiačnej onkológie. Aktuálne má nemocnica zazmluvnený CyberKnife oboma súkromnými zdravotnými poisťovňami. S Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) sa o zazmluvnení tohto pracoviska aktuálne vedú rokovania.
Pacienti už nemusia cestovať
„Som veľmi rád, že nábeh Nemocnice Bory ide podľa plánu a oficiálne sme otvorili pracovisko radiačnej onkológie s prvým kybernetickým nožom na Slovensku. Ten umožňuje pacientom, aby nemuseli absolvovať túto liečbu v zahraničí, ako to bolo doteraz. Je to výhoda aj pre zdravotné poisťovne, ktoré liečba pomocou CyberKnife na Slovensku vyjde lacnejšie,“ uviedol Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ Nemocnice Bory.
Podľa Eve Kováčovej, výkonnej riaditeľky organizácie Liga proti rakovine je to dobrá správa pre slovenských onkologických pacientov. „V neľahkej situácii, v ktorej sa ocitnú kvôli svojej vážnej diagnóze, zároveň počúvajú o náročnej situácii v zdravotníctve, je pre nich každá správa, ktorá im môže uľahčiť liečbu v podobe jej skvalitnenia, dostupnosti či skrátenia, veľmi vítaná. Pre pacienta je vždy kľúčová dostupná kvalitná liečba, ktorú im tento nový prístroj môže ponúknuť,” dodala Kováčová.
CyberKnife je mimoriadne presný
Prvý kybernetický nôž na Slovensku poslúži pacientom z celej krajiny. Ročne ním v Nemocnici Bory vedia liečiť až 300 pacientov. Margita Pobijáková, primárka radiačnej onkológie verí, že ostatné pracoviská budú do Nemocnice Bory posielať pacientov tak, ako ich doteraz posielali do Českej republiky.
CyberKnife je vhodný na ožarovanie malých nádorov v mozgu, pľúcach, prostate, ale aj metastáz v pečeni, mozgu alebo v uzlinách. Systém vie sledovať pozíciu nádoru počas ožarovania, reaguje na najmenšie pohyby pacienta, ktorý leží pri liečbe na stole. Kybernetický nôž používa rotujúce, robotické rameno, ktoré sa pohybuje a ohýba okolo pacienta, aby zacielilo na nádory s vysokou presnosťou. Mimoriadna presnosť prístroja umožňuje používať veľmi vysoké dávky žiarenia.
Môže ísť o jednorazový zákrok, vtedy sa hovorí o rádiochirurgii, pretože to predstavuje alternatívu k operačnému odstráneniu nádoru. Alebo opakované (frakcionované) stereotaktické ožarovanie, pričom počet frakcií, resp. opakovaní, je oveľa nižší ako pri klasickom ožarovaní, často až päťnásobne.
Komplexná liečba pacienta
Na úseku rádioterapie pôsobia multidisciplinárne, teda diagnosticko-liečebné, tímy. Založené sú na tímovej spolupráci lekárov všetkých odborností, ktoré onkologický pacient potrebuje.
Pacientovi hneď po diagnostikovaní zhubného nádoru stanovia optimálny liečebný postup – či sa začne chirurgickým zákrokom, chemoterapiou alebo ožarovaním. Vďaka tomu bude starostlivosť o pacientov rýchlejšia.
Mohlo by vás zaujímať
„Hneď vedľa rádioterapie pripravuje Nemocnica Bory pracovisko nukleárnej medicíny. To nám umožní pri plánovaní rádioterapie využívať PET-CT. Má to veľký význam napríklad pri liečbe karcinómu pľúc, pretože lekári budú môcť jednoduchšie lokalizovať aktívny tumor. Výrazne to pomôže aj pri príprave liečby, rovnako ako aj MRI na oddelení rádiodiagnostiky, keďže je vybavené na plánovanie rádioterapie. Výhodou je aj to, že Nemocnica Bory disponuje úsekom klinickej chemoterapie. V súčasnosti je totiž trendom tzv. konkomitantná chemoterapia podávaná súčasne s ožarovaním,“ povedala primárka radiačnej onkológie.
-bre-