Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline začiatkom júna zmenila podmienky pre vjazd a zotrvanie vozidiel v jej areáli. Vodičov čakajú zmeny najmä v blízkosti hlavnej budovy polikliniky a priľahlých pavilónov. V žilinskej nemocnici vzniknú dve oddelené zóny s možnosťou bezplatného alebo plateného parkovania. Predtým bolo parkovanie bezplatné, čo podľa nemocnice ľudia zneužívali. V priebehu júna bude nový systém fungovať v prechodnej prevádzke.

Žilinská nemocnica od 8. júna tohto roka opäť zavádza platené parkovanie. Ľudia však budú mať k dispozícii aj bezplatnú zónu. V areáli nemocnice vzniknú dve oddelené parkovacie plochy. „Pacienti aj sprevádzajúce osoby naďalej zaparkujú v žilinskej nemocnici bezplatne počas prvých štyroch hodín v zóne B na záchytných parkoviskách za pavilónom Liečebne dlhodobo chorých a za pavilónom gynekológie a pôrodníctva,“ informuje nemocnica.

V centre areálu žilinskej nemocnice ale vznikne aj spoplatnená zóna A oddelená prejazdovými závorami, prioritne určená pre vyloženie a naloženie pacientov, ktorá je do 30 minút zadarmo. „Zóna A sa nachádza v tesnej blízkosti vstupu do centra mesta Žilina a práve tu dochádza k najčastejším problémom. Nový systém umožňuje vodičom využiť pol hodinu na bezplatný prejazd, vyloženie či naloženie pacienta,“ hovorí vedúci oddelenia správy budov a iných činností FNsP Žilina Róbert Šaray. Po uplynutí tejto doby budú musieť motoristi zaplatiť 1,50 eura za každých začatých 30 minút.

V priebehu júna bude nový systém fungovať v prechodnej prevádzke, počas ktorej môže dôjsť k technickým úpravám. Nemocnica tvrdí, že pri vjazdových a výjazdových závorách vodičov priebežne usmernia pracovníci strážnej služby.

Bezplatné parkovanie bolo zneužívané

Hlavným dôvodom opätovného zavedenia plateného parkovania je podľa nemocnice zhoršená dopravná situácia. Areál čelí vyššiemu náporu vozidiel od roku 2017, kedy na príkaz vtedajšieho ministra zdravotníctva Tomáša Druckera vstúpila do platnosti podmienka bezplatného parkovania pre pacientov. Ako uviedol ekonomicko-technický námestník žilinskej nemocnice Igor Stalmašek, v spoplatnenom období pred ministerským príkazom zaznamenali v areáli denný počet prejazdov okolo 2 000 vozidiel, v súčasnosti prejde automatickým závorovým systémom 3 500 áut za deň.

„Nárast súvisí nielen so zvýšeným automobilizmom, ale súčasne so zneužívaním parkovania zadarmo. Naša nemocnica sa nachádza priamo v centre krajského mesta, v tesnej blízkosti sú nákupné pasáže, obchodné centrá, tu musia vodiči zaplatiť, mnohí z nich tak radšej prišli do nemocnice, kde to mali bez úhrady,“ zdôrazňuje Stalmašek, podľa ktorého dochádza z tohto dôvodu k preťaženiu a zahlteniu dopravnej premávky.

Mohlo by vás zaujímať

Podľa jeho slov musí nemocnica neustále riešiť vážne kolízie. „Sú privolávaní mestskí policajti, pretože niektorí vodiči si myslia, že je pre ich pohodlie ideálne nechať auto na chodníku alebo tráve, prípadne najlepšie s ním vojsť rovno do ambulancie,“ dodáva ekonomicko-technický námestník s tým, že napriek novovybudovaným miestam stav eskaluje, prináša nebezpečné situácie obmedzujúce chodcov i vodičov a tiež prejazd záchranných zložiek.

Najväčšie nemocničné parkovisko

Nemocnica ale poskytuje zvýhodnené podmienky parkovania pre pacientov s parkovacím preukazom ťažko zdravotnej postihnutej osoby (ŤZP), ďalej pre pacientov dialýzy, urgentného príjmu či pre onkologických pacientov po podaní liečby trvajúcej viac ako štyri hodiny. „Pred každým zdravotníckym pavilónom sa nachádzajú miesta vyhradené pre ŤZP či rodičov s deťmi a v zóne A sme špeciálne vyčlenili miesta označené vodorovným nápisom Pacienti, ktoré sú k dispozícii výhradne pre pacientov,“ dopĺňa Šaray.

Vodiči, ktorí majú nárok na zvýhodnené podmienky zotrvania vozidlom v areáli nemocnice, ako napríklad osoby ŤZP s parkovacím preukazom, pacienti dialýzy či urgentného príjmu, si musia ešte pred výjazdom z areálu parkovací lístok odblokovať na prízemí hlavnej budovy polikliniky v klientskom centre. Tam je zároveň možné zaplatiť v hotovosti alebo kartou. Vodičom v zóne A nemocnica odporúča navštíviť pred odjazdom klientske centrum, čím sa vyhnú zdržaniu pri výjazdových závorách.

Vedenie žilinskej nemocnice tiež v súvislosti s aktuálnou zmenou parkovacej politiky v meste očakáva zvýšený nápor ľudí zneužívajúcich štvorhodinové bezplatné parkovanie. „Máme jedno z najväčších nemocničných parkovísk na Slovensku, aktuálne poskytujeme až 700 miest, no bez zmeny by náš areál zahltili ďalšie vozidlá, čo je už absolútne neúnosné. V tejto chvíli však parkoviská nedokážeme viac nafúknuť, musíme preto upraviť podmienky,“ dodáva Stalmašek.

Miroslav Homola