Rezort zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom školstva zefektívňuje podmienky na uznávanie vysokoškolského vzdelania ukrajinských sestier na Slovensku. Zmeny prinesú jednoduchšie zapojenie sestier z Ukrajiny do zdravotníckeho systému na Slovensku a pomôžu tak zvýšiť počet sestier.
„Rozhodli sme sa prijať opatrenia, ktoré umožnia ukrajinským sestrám rýchlejšie a jednoduchšie dosiahnuť uznanie vzdelania a nastúpiť do ambulancií a nemocníc. Ukrajinské sestry sa tak v prípade záujmu môžu dostať rýchlejšie k pacientom, využiť svoje vzdelanie i skúsenosti a posilniť tak slovenské zdravotníctvo,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič v tlačovej správe.
Spolupráca so SZU
Sestry s bakalárskym vzdelaním z Ukrajiny zašlú potrebné doklady na ministerstvo školstva, ktoré do dvoch mesiacov rozhodne o uložení skúšky spôsobilosti – odbornej praxe. Skúšku, ktorá pozostáva len z praktickej časti, zabezpečí Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave (SZU). Žiadateľ absolvuje odbornú klinickú prax na rôznych oddeleniach v nemocniciach – novorodenecké, gynekologické, jednotka intenzívnej starostlivosti, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a iné. Následne SZU zašle protokol o absolvovaní skúšky spôsobilosti rezortu školstva a ten do mesiaca vydá rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní.
Nasleduje doplňujúca skúška na SZU, ktorú záujemcovia absolvujú v slovenskom jazyku písomnou a ústnou formou. Bude to možné aj bez absolvovania dočasnej odbornej stáže u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Žiadateľ po úspešnej doplňujúcej skúške požiada o uznanie odbornej kvalifikácie ministerstvo školstva, ktoré rozhodne do jedného mesiaca. Následne môžu žiadatelia vykonávať povolanie sestry a dostanú aj možnosť pokračovať v magisterskom štúdiu v odbore ošetrovateľstvo.
Spôsobilosť na úkony
Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva, sestra samostatne vykonáva odborné pracovné činnosti spojené s poskytovaním ošetrovateľskej starostlivosti, ktoré zodpovedajú rozsahu a obsahu získaného vzdelania najmenej v oblasti určenia potrebnej ošetrovateľskej starostlivosti s využitím súčasných teoretických a klinických poznatkov a plánovania, organizovania a poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti.
Spolupracuje s ostatnými zdravotníckymi pracovníkmi, vrátane účasti na praktickej výučbe zdravotníckych pracovníkov, edukuje jednotlivcov, rodiny a skupiny ľudí zdravému životnému štýlu a starostlivosti o seba. Dokáže prijímať okamžité opatrenia na záchranu života a vykonávať opatrenia pri mimoriadnej udalosti.
Zároveň poskytuje rady, odporúčania a pomoc osobám, ktoré potrebujú ošetrovateľskú starostlivosť, ako aj ich blízkym. Zabezpečuje kvalitu ošetrovateľskej starostlivosti a jej hodnotenia, komplexnej odbornej komunikácie a spolupráce so zdravotníckymi pracovníkmi v ostatných zdravotníckych povolaniach.
Mohlo by vás zaujímať
Medzi podmienky na výkon zdravotníckeho povolania patrí nielen spôsobilosť na právne úkony v celom rozsahu či odborná s zdravotná spôsobilosť, ale aj registrácia v Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek.
-bre-