V Nemocnici akad. L. Dérera na bratislavských Kramároch, ktorá je súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), uviedli do prevádzky nové Gastroenterologické centrum, ktoré je primárne zamerané na program prevencie, diagnostiky a liečbu chorôb tráviaceho ústrojenstva. Zdravotnícky denník o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.
Bratislavská nemocnica koncovým pracoviskom, kam zväčša prichádzajú pacienti, ktorých zdravotný stav si už vyžaduje špecializovanú liečbu alebo operačný výkon. Nové Gastroenterologické centrum sa naopak má zameriavať na prevenciu a včasnú diagnostiku, ktorá je v mnohých prípadoch život zachraňujúca.
Veľmi časté diagnózy
Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí medzi 10 najčastejších diagnóz, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka. Patria k nim aj choroby ako rakovina žalúdka či pažeráka, ulcerózna kolitída, divertikulóza, Crohnova choroba, rôzne zápaly alebo iné vážne ochorenia. Čím skôr sa problém odhalí a začne liečba, tým dokáže byť úspešnejšia.
„Osobne si veľmi cením iniciatívu pána riaditeľa Mayera, ktorý napriek tomu, že Univerzitná nemocnica Bratislava je primárne špičkovou koncovou nemocnicou, myslí aj na prevenciu, a to práve v takej citlivej oblasti, ako je gastroenterológia. V Európskej únii diagnostikujeme nový prípad rakoviny každých 9 sekúnd. Aj vďaka takýmto centrám majú onkologickí pacienti šancu, že svoje ochorenie odhalia včas, vďaka čomu budú mať ďaleko vyššie šance na vyliečenie,“ povedal minister zdravotníctva Michal Palkovič.
Gastroenterologické centrum bude úzko spolupracovať s ostatnými pracoviskami Univerzitnej nemocnice Bratislava, napríklad chirurgiou, onkológiou a tiež Gastroenterologickou klinikou Slovenskej zdravotníckej univerzity v UNB, čo je podľa nemocnice veľká výhoda v prípade akútnych stavov, pretože pacientom sa výrazne skráti čas čakania na operačný výkon, liečbu alebo konzultáciu s ďalšími špecialistami v UNB.
„Nové gastroenterologické centrum je moderným miestom s najnovším prístrojovým vybavením a profesionálnym tímom zdravotníkov, kde sa pacientovi dostane kvalitná zdravotná starostlivosť aj v rámci preventívneho programu,“ hovorí riaditeľ nemocnice Alexander Mayer s tým, že bolo nevyhnutné rozšíriť spektrum špecializovanej zdravotnej starostlivosti aj o takéto pracovisko, predovšetkým z dôvodu zvýšenej potreby vyšetrení zameraných na diagnostiku a liečbu chorôb tráviaceho ústrojenstva. Mayer dúfa, že centrum zvýši kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Mohlo by vás zaujímať
Dôležitý je vzdelaný pacient
Univerzitná nemocnica Bratislava v rámci preventívneho programu tento rok spustila na Gastroenterologickej klinike SZU a UNB pod vedením prednostu Ladislava Kuželu jedinečný pilotný projekt cielenej terapeutickej komunikácie pre pacientov aj pre zdravotníkov. Cieľom tohto programu je edukovať pacientov pri dôležitých preventívnych programoch a vzdelávať ich v tom, ako predchádzať rakovine hrubého čreva a konečníka.
Prednosta kliniky Kužela víta vznik nového preventívneho centra: „Centralizovanie preventívnych vyšetrení je nespochybniteľný benefit pre pacienta, no centrum prináša osoh aj nám, pretože na našej klinike sa tak môžeme naplno venovať tým najnáročnejším diagnózam, vede, výskumu a samozrejme, edukácií medikov. Našim cieľom je samozrejme dobre liečený pacient a najmä verím, že mnohým vieme zmenou stravovacích návykov a životného štýlu pomôcť tak, aby už našimi pacientmi neboli,“ hovorí. „Sme naozaj na jednej lodi a rovnako vnímame potrebu zmeny prístupu k pacientovi a aj to, že bez vôle pacienta zmeniť svoj životný štýl, ťažko budeme robiť len medicínu,“ uzavrel Kužela.
Lucia Hakszer