Skrátenie ordinačných hodín pre ambulantné pohotovosti zaťaží centrálne príjmy nemocníc, redukcia detských ambulantných pohotovostí zase ohrozí starostlivosť o ťažkých pacientov na detských oddeleniach. Upozornili na to Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) a Lekárske odborové združenie (LOZ) v súvislosti s plánovanými zmenami pre ambulantné pohotovosti, ktoré pripravuje ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje skrátiť otváracie hodiny pre ambulantné pohotovosti pre deti aj dospelých. Okrem toho by malo ubudnúť viac ako desať prevádzok detských pohotovostí. Dôvodom má byť zjednotenie otváracích hodín s lekárňami a dodržiavanie maximálneho pracovného času. Redukcia detských pohotovostí zase súvisí s nedostatkom lekárov. Kým ambulantní poskytovatelia v tom vidia jediný spôsob, ako zachovať fungovanie ambulantných pohotovostí a chod ambulancií všeobecných lekárov či pediatrov, nemocnice a odborári ministerstvo upozorňujú na riziká.

Lekárski odborári upozornili, že v posledných rokoch stúpa záťaž na urgentných príjmoch. Slovenské centrálne príjmy sú navyše podľa nich najviac vyťažené urgenty v Európe. „V tejto súvislosti nerozumieme návrhom ministerstva zdravotníctva a zástupcom súkromných ambulancií skrátiť ambulantnú pohotovostnú službu, pretože sa tým ešte viac zaťažia centrálne príjmy nemocníc, čo spôsobí ešte väčšiu chybovosť v práci preťaženého personálu, a v konečnom dôsledku už nebude mať nikto záujem pracovať na takto zaťažených pracoviskách,“ cituje LOZ svojho predsedu Petra Visolajského.

Rezort zdravotníctva navrhuje skrátiť ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti a dospelých. V súčasnosti sú otvorené do 22. hodiny, po novom sa budú zatvárať už o 20. hodine večer. Ministerstvo to odôvodňuje zosúladením s otváracími hodinami lekární a tiež tým, že podľa pracovnej legislatívy nesmie by práca nemala trvať kontinuálne 15 hodín. Otváracie hodiny sa budú meniť v septembri alebo na začiatku budúceho roka. LOZ ale pripomína, že až 74 percent slovenských pacientov navštívi oddelenie centrálneho príjmu, pretože primárna zdravotná starostlivosť nebola k dispozícii.

Redukcia detských pohotovostí

Rezort chce redukovať aj sieť ambulantných pohotovostí pre deti, pretože chce centralizovať personál do kompetentných miest. V niektorých regiónoch podľa ministerstva slúžia na pohotovosti pediatri aj každý deň, redukcia siete preto zníži tlak na niektoré centrá. Počet ambulantných pohotovostí pre detských pacientov by sa mal znížiť zo súčasných 54 na celkovo 40 prevádzok. Niektoré budú zatvorené už v lete, iné až o rok. Môže sa tak stať, že ľudia budú v neskorších hodinách chodiť s deťmi na centrálny urgentný príjem v nemocniciach.

Asociácia nemocníc Slovenska v tejto súvislosti upozorňuje, že urgentné príjmy sú určené výlučne pre dospelých a lekári v nich nemajú špecializáciu na starostlivosť o deti. „Ďalším dôležitým faktom je, že lekári na detských oddeleniach nemôžu počas služby nahrádzať detskú ambulantnú pohotovostnú službu, pretože skolabuje starostlivosť o ťažkých pacientov na detských oddeleniach a ďalšie navýšenie práce už aj tak personálne poddimenzovaných oddelení prinesie prehĺbenie ich vyčerpania, odmietanie takýchto služieb až nezáujem o prácu na oddelení,“ tvrdí asociácia s tým, že nesystémové riešenia a presun zodpovednosti na oddelenia môže spôsobiť ich reálny kolaps.

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo tvrdí, že úpravami nedôjde k obmedzeniu zdravotnej starostlivosti. „Všetky úpravy sú navrhnuté preto, aby bola zachovaná základná zdravotná starostlivosť pre deti,“ povedala na tlačovej konferencii hlavná odborníčka ministerstva pre primárnu pediatriu Elena Prokopová. Podľa jej slov je takmer 50 percent pediatrov a všeobecných lekárov pre dospelých v dôchodkovom veku. Títo lekári pritom musia podľa zákona zabezpečovať aj ambulantnú pohotovosť pre deti aj pre dospelých. „Musia slúžiť bez ohľadu na vek a zdravotný stav,“ zdôraznila hlavná odborníčka ministerstva pre primárnu pediatriu.

Ešte sa bude rokovať

Nemocnice ale tvrdia, že problém nízkeho počtu pediatrov a ich vyťaženosti sa nesmie a nemôže riešiť jeho prenesením na nemocničných lekárov. „Nemôžeme a nesmieme si zatvárať oči ani pred tým, že klesá počet lôžkových detských oddelení a po realizácii pripravovanej optimalizácie siete nemocníc ich počet klesne ešte výraznejšie, čo vyvoláva otázky o ďalšej zabezpečenosti starostlivosti o detských pacientov. O to viac nás mrzí, že ministerstvo zdravotníctva si nenašlo čas na vypočutie názorov nemocníc ANS, ktorých sa toto opatrenie priamo dotkne. Rovnako ako nediskutovalo so zástupcami samospráv a regiónov, ktoré budú dotknuté rovnako,“ dodala asociácia.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič ale na tlačovej konferencii povedal, že chce zmeny ordinačných hodín aj redukciu ambulantnej pohotovosti prerokovať aj so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska, Lekárskym odborovým združením a Asociáciou štátnych nemocníc. Ministerstvo tiež uviedlo, že chce redukovať ambulantné pohotovosti pre deti v troch fázach. Niektoré ambulancie zrušia už v lete, väčšinu z nich ale budú redukovať až o jeden rok.

LOZ ale v prípade detských ambulantných pohotovostí súhlasí s nemocnicami. Podľa odborárov sa tým ešte viac zaťažia preťažené a personálne poddimenzované detské oddelenia. „To bude mať za následok ďalší pokles záujmu mladých lekárov o pediatriu a v konečnom dôsledku to prehĺbi aj dramatický nedostatok pediatrov na Slovensku,“ povedal Visolajský.

Ambulatná pohotovostná služba, pri ktorej ide ministerstvo zdravotníctva meniť pravidlá, neošetruje urgentné stavy, kedy ide o ohrozenie zdravia a života. Ide o pohotovosť, ktorá poskytuje služby ako klasické ambulancie počas dňa. Tieto pohotovosti majú slúžiť primárne na prípadné zhoršenie stavu po skončení denných ordinačných hodín. Závažné prípady musí riešiť vždy urgentný príjem v nemocniciach.

Miroslav Homola