Lokálne znecitlivenie hrdla a konečníka poisťovne uhradia, preplatenie analgosedácie je v nedohľadne

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uznala argumenty Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) a opätovne pristúpila k úhrade výkonov, ktoré sa týkajú lokálneho znecitlivenia hrdla pri gastroskopii a konečníka pri kolonoskopii. Tieto výkony, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou endoskopických vyšetrení, VšZP od minulého roka lekárom neuhrádzala.

„Máme za to, že už samotné vyšetrenie, či už ide o gastrofibroskopiu alebo kolonoskopiu, je pre pacienta nepríjemné a vzbudzuje prirodzený rešpekt. Vďaka modernej medicíne a pokročilým metódam endoskopie dnes vieme tieto zákroky realizovať bezbolestne tak, aby nevyvolávali u pacientov zbytočný strach a nebol to pre nich nepríjemný zážitok. Automatickou súčasťou týchto zákrokov je lokálne znecitlivenie hrdla či konečníka, samozrejme podľa druhu výkonu,“ povedal prof. Tibor Hlavatý, prezident SGS v stanovisku spoločnosti.

Nepríjemné pocity ostávajú

Ako však pre Zdravotnícky denník vysvetlil Dušan Baláž, gastroenterológ a člen Výboru SGS, je zásadný rozdiel medzi lokálnym znecitlivením konečníka a analgosedáciou pri kolonoskopii. Lokálne znecitlivenie konečníka (výkon 410) je aplikácia lokálneho anestetika (spravidla je to Mesocain gel) do análneho otvoru, ktorý znecitliví análnu oblasť a pôsobí súčasne ako lubrikans, čo umožní ľahké a bezbolestné zasúvanie endoskopu cez anus. „Vyšetrovaný pacient je plne pri vedomí a lokálna anestézia funguje len v análnej oblasti, takže pacient necíti bolesť či nepríjemné pocity v oblasti análneho otvoru. Nič viac. Nijako to neovplyvňuje nepríjemné pocity a bolesti v brušnej dutine, ktoré kolonoskopiu často sprevádzajú počas zavádzania endoskopu hlbšie do hrubého čreva,“ priblížil gastroenterológ.

Analgosedácia znamená buď inhalačné alebo intravenózne podanie liečiv, ktoré celkovo tlmia bolesť a čiastočne tlmia aj vedomie pacienta, takže kolonoskopia pri analgosedácii nebolí a nie je nepríjemná. Pacient je pod vplyvom liekov v komfortnej zóne a je čiastočne pri vedomí – dokáže reagovať na oslovenie, hýbať sa a dokáže tiež reagovať na výrazne bolestivé podnety.

„Z hľadiska komfortu pacienta a celkovej tolerancie kolonoskopického vyšetrenia je analgosedácia neporovnateľne účinnejšia a efektívnejšia, dokonca môžem konštatovať, že lokálna anestézia konečníka nedokáže zlepšiť celkovú toleranciu kolonoskopie vôbec a z tohto hľadiska je s analgosedáciou neporovnateľná. Každopádne je dôležitá a štandardne lokálnu anestéziu spolu s efektom lubrikácie anusu používame u všetkých pacientov, bez ohľadu na to, či je kolonoskopia realizovaná s analgosedáciou alebo bez nej,“ dodal Baláž.

Poisťovne znížili ceny výkonov

Zdravotná poisťovňa Union výkony 410 (lokálne znecitlivenie konečníka) a 401 (lokálna anestézia hrdla pred hornou endoskopiou) preplácala a uznávala aj v minulosti, poisťovňa Dôvera podobne a VšZP tiež tieto výkony zvykla preplácať bez problémov.

„Problém nastal minulý rok v jeseni, keď VšZP začala tieto výkony škrtať s odôvodnením, že v dikcii výkonu 401 nie je uvedená odbornosť gastroenterológ. Dvadsať rokov to nevadilo a z logiky veci bol výkon 401 akceptovaný aj pre gastroenterológov a naraz – na základe presného znenia výkonu z 20 rokov starého katalógu, kompetentní vo VšZP usúdili, že na tento výkon nemáme nárok. Vyznieva to celkom absurdne. Pritom sa bavíme o výkonoch v hodnote troch eur navyše k jednej endoskopii. A škrtanie prišlo následne po tom, ako nám všetky poisťovne znížili ceny endoskopie, ktoré sme mali garantované počas trvania pandémie COVID-19. Je to o 20 percent pri kolonoskopii a až o 30 percent pri gastroskopii,“ objasnil gastroenterológ.

Záujem o endoskopie nestúpne

Doktor Baláž si nemyslí, že sa zásadne zmení počet endoskopických vyšetrení. „Uhrádzanie výkonov 401 a 410 nebude a ani nemôže mať efekt na zvýšenie záujmu o endoskopie. Tieto výkony vždy boli a, chvalabohu, opäť sú štandardnou súčasťou endoskopických vyšetrení a robia endoskopické vyšetrenia o niečo znesiteľnejšími. Faktom je, že pacienti si žiadajú hlavne analgosedáciu, ktorú si v súčasnosti musia hradiť sami, keďže to nemáme ako zdravotným poisťovniam vykazovať,“ poznamenal.

Výkony analgosedácie sú na Slovensku vyhradené zatiaľ len pre anesteziológov, v západnej Európe je to inak. „Preplácanie analgosedácie pri endoskopických vyšetrenia, najmä pri kolonoskopiách, by záujem o endoskopické vyšetrenia, hlavne tie preventívne, rozhodne významne zvýšil,“ myslí si gastroenterológ.

SGS už niekoľko rokov žiada, aby analgosedácia bola preplácaná zo zdravotného poistenia. Tým by sa zdvihol záujem o kolonoskopiu, čo by pomohlo pri odhalení rakoviny hrubého čreva. Slovensko je totiž krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka v Európe, v úmrtnosti mužov je dokonca na čele rebríčka.

„Žiaľ, zatiaľ sme s našou žiadosťou neuspeli. Snažíme sa o to minimálne päť rokov, ale zatiaľ bez odozvy. Sprístupnenie a preplácanie analgosedácie v bežných gastroenterologických ambulanciách by bolo významným krokom k zvýšeniu efektivity skríningového programu kolorektálneho karcinómu,“ uzavrel gastroenterológ Baláž.

Jozef Brezovský