Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) už po štvrtýkrát obhájila celosvetovo uznávané ocenenie Eso Angels Awards – diamantový status. Prestížne ocenenie si špecialisti z UNLP prevzali v Mníchove a dostali ho za profesionálnu starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou na základe medzinárodných odporúčaní. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.
„Považujeme to za veľké ocenenie našej vytrvalej práce v prospech pacientov. Rokmi sme dosiahli zlepšenie manažmentu starostlivosti o pacientov s náhlymi cievnymi mozgovými príhodami (CMP), čo sa týka počtu liečených pacientov, ale aj skrátenia času poskytnutia akútnej liečby. Zároveň kladieme dôraz na sekundárnu prevenciu, teda odporúčanie liečby, s ktorou pacienta prepúšťame. To všetko nás radí medzi pracoviská spĺňajúce medzinárodné kritériá liečby CMP. Urobíme všetko preto, aby to bolo tak aj naďalej,“ hovorí prof. Zuzana Gdovinová, prednostka Neurologickej kliniky UNLP a Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika (LF UPJŠ).
Čas je kľúčový
„Ak pacient s CMP spĺňa kritériá pre podanie akútnej liečby, už na CT pracovisku môže dostať liek, ktorý rozpúšťa krvnú zrazeninu do 4,5 hodiny od prvých príznakov. Pokiaľ sa ale zistí, že pacient má uzáver veľkej cievy, zrazeninu z nej mechanicky odstráni intervenčný rádiológ trombektómiou. Na tento zákrok k nám transportujú pacientov z celého Košického a Prešovského kraja,“ vysvetľuje prof. Gdovinová.
Ako dodala, stretli sa aj s predstaviteľmi Záchrannej služby Košice. Cieľom vzájomnej spolupráce, vrátane iniciatívy ANGELS je, aby sa už v prednemocničnej fáze starostlivosti o pacienta začali prípravy, ktoré by ešte viac skrátili čas do podania akútnej liečby.
Trombektómiu je možné vykonať do šiestich a za určitých okolností až do 24 hodín od objavenia sa prvých príznakov mŕtvice. Schválili ju v roku 2015 ako liečbu prvej línie, odvtedy ju robia aj v UNLP. Je vysoko účinná a bezpečná pri ťažkých mozgových príhodách, kedy sa uzavrie veľká tepna, ktorá zásobuje mozog krvou. Môže pacientovi zachrániť život a zvrátiť ochrnutie.
„Obnovuje prietok krvi do mozgu spriechodnením tepny, uzavretej krvnou zrazeninou, pomocou katétrových zariadení zavedených cez slabinu alebo zápästie a zachraňuje mozgové tkanivo pred trvalým poškodením,“ približuje Piotr Pedowski, prednosta Kliniky rádiológie a zobrazovacích metód UNLP a LF UPJŠ a vedúci lekár Cerebrovaskulárneho oddelenia. Ročne sa v UNLP vykoná približne 240 trombektómií, čo je najviac na Slovensku.
Mohlo by vás zaujímať
Údaje v Národnom registri
Od roku 2018 pracujú na pracovisku s nepretržitou prevádzkou traja invazívni rádiológovia. Aj vďaka ich práci UNLP navýšila počet zákrokov natoľko, že to priamo ovplyvnilo celoslovenské výsledky. „Na Slovensku sa aktuálne endovaskulárne lieči 10 percent pacientov s náhlou CMP, čím Slovensko spĺňa kritériá určené pre európske krajiny na obdobie rokov 2018-2030, a už teraz ich nielen spĺňame, ale aj prekračujeme,“ hovorí prof. Gdovinová, ktorá je zároveň prezidentkou Slovenskej neurologickej spoločnosti.
European Stroke Organisation (ESO) je európska lekárska organizácia, ktorá riadi liečbu CMP podľa najnovších vedeckých poznatkov. Cieľom iniciatívy ANGELS je zvyšovať úroveň liečby a starostlivosti o pacientov s náhlou mozgovou príhodou vo všetkých krajinách sveta. Podrobné údaje o liečbe každého jedného pacienta na Slovensku sú zaznamenané a zhromažďujú sa v Národnom registri, odkiaľ sa anonymizované odosielajú do registra RESQ.
Tieto údaje slúžia na monitorovanie kvality v jednotlivých nemocniciach a podľa nich sa udeľuje ocenenie Angels Awards. Hodnotí sa percento pacientov, ktorí dostávajú intravenóznu trombolýzu, percento pacientov liečených mechanickou trombektómiou, čas, za ako rýchlo je akútna liečba podaná, výsledný stav pacienta, ako aj sekundárna prevencia u liečených pacientov. Tieto limity predurčujú, kto získa zlaté, platinové a najprísnejšie hodnotené diamantové ocenenie. Slovensko ako jedna z mála krajín prispieva do registra RESQ údajmi za všetky nemocnice.
-bre-