Praktickí lekári svoj deň oslávili chôdzou

Lekári na celom svete si v piatok pripomenuli Svetový deň rodinných lekárov. Vyhlásila ho Svetová organizácia rodinných lekárov (WONCA) v mexickom Cancúne. Od svojho vzniku 19. mája 2010 toto podujatie zdôrazňuje význam a prínos rodinných i všeobecných praktických lekárov v systémoch zdravotnej starostlivosti. Pripomína ich ústrednú úlohu pri poskytovaní osobnej, komplexnej a trvalej zdravotnej starostlivosti všetkým pacientom a oslavuje pokroky všeobecného lekárstva. Aj tento rok sa k oslave pripojili slovenskí praktickí lekári, ktorí pri tejto príležitosti kráčali za zdravím spolu so svojimi pacientmi.

Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) pri príležitosti Medzinárodného dňa rodinných lekárov zororganizovala už piaty ročník podujatia Krokovačka s podtitulom Zakráčaj si so svojím lekárom. Najprv bolo určené len pre lekárov, ale minulý rok s nimi prvýkrát kráčali aj laici. Podujatie sa aj tento rok konalo pri bratislavskom jazere Kuchajda v piatok popoludní a lekári naň pozvali všetkých ľudí. Práve kráčaním okolo jazera zdôrazňujú, aké dôležité je hýbať sa a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu ako prevencie ochorení.

„Chceme tento deň osláviť pohybom, teda niečím, čo je dobré pre nás všetkých, pre naše zdravie. Tento pohyb si môže dovoliť takmer každý z nás – kráčať svojím vlastným tempom spolu s nami, všeobecnými lekármi,“ povedala lekárka Jana Bendová vo videopozvánke na Krokovačku.

Pohyb pomáha predchádzať ochoreniam

„Chôdza je najzdravší pohyb, ktorý aj my odporúčame našim pacientom,“ doplnil všeobecný lekár Peter Lipovský. Súčasťou podujatia, ktoré sa začína o 15.00 sú aj konzultácie s lekármi pre všetkých ľudí a sprievodný program. Podľa prezidenta SSVPL Petra Makaru len zdraví ľudia budujú zdravú spoločnosť a úlohou všeobecných lekárov je dopriať pacientom čo najviac rokov prežitých v zdraví. „Na to, aby sa naši pacienti dožili čo najviac rokov v dobrom zdraví, je potrebná každodenná dávka pohybu zodpovedajúca ich veku. Zdravý pohyb zvyšuje ich kondíciu a svalovú silu, zabraňuje vzniku nadváhy a obezity, a vďaka nemu dokážu predchádzať mnohým ochoreniam, s ktorými sa v našich ambulanciách často stretávame,“ povedal Makara.

Prezident SSVPL pre Zdravotnícky denník doplnil, že v uplynulých mesiacoch sa všeobecní lekári a celé zdravotníctvo vrátili do stavu pred covidovou pandémiou a majú viac času vykonávať prevenciu.
„Je aj väčší dopyt po preventívnych prehliadkach ako v minulosti,“ zhodnotil Makara, „Poisťovne teraz ponúkajú rôzne benefity, ktoré podmieňujú absolvovaním preventívnych prehliadok. Niekto príde, aby dostal benefit na zuby, niekto príde, lebo mu záleží na zdraví, niekto preto, lebo mu príde pripomínacia esemeska – tento systém dobre funguje.“ Myslí si, že ak ľudia majú potrebné informácie, časť z nich sa naozaj začne starať o svoje zdravie a pracovať na sebe, ale globálne je vo svete pandémia obezity, respektíve sedavého spôsobu života. Dodal, že úlohou všeobecných lekárov je okrem samotnej liečby aj vplývať v rámci komunít a propagovať zdravý životný štýl – teda, že sa treba hýbať, zdravo jesť a tak ďalej. „Problémom nie je len nadhmotnosť, ale aj málo svalstva a slabá kondícia. Dostatočná svalová hmota znižuje aj množstvo rakoviny a zlepšuje metabolizmus,“ priblížil všeobecný lekár.

„Veľmi veľa ochorení vzniká kvôli tomu, že fajčíme, pijeme alkohol, veľa jeme, málo sa hýbeme,“ pripomína následky nezdravého životného štýlu doktor Makara. „Ak čo len jeden človek vďaka našej intervencii prestane, je to úspech,“ konštatuje. Doplnil, že výber vhodnej fyzickej aktivity je individuálny a nezaškodí poradiť sa pritom s odborníkom, teda trénerom alebo rehabilitačným pracovníkom, ale platí, že chôdza je naozaj vhodná pre každého, kto jej je schopný. „Náš hlavný odkaz je – hýbme sa, robme niečo pre seba!“ vyzval.

Organizačný tím v tematických tričkách Krokovačky. (Foto: FB SSVPL)

Nové kompetencie

Nedávno sa rozšírili kompetencie všeobecných lekárov a zdravotné poisťovne im dávajú možnosť robiť aj nadštandardné preventívne vyšetrenia. „Takisto sa prijal nový štandard na manažment pacientov s problémami štítnej žľazy a s osteoporózou. Lekári si na to musia zvyknúť a postupne to zaradiť do svojej rutinnej praxe,“ hovorí Makara. Tiež sa uvoľnili pravidlá pre predpisovanie niektorých liekov a v istých prípadoch praktici nemusia pacienta posielať k špecialistovi.

Pri príležitosti tohto dňa, ktorý pripomína dôležitosť všeobecných lekárov, si prezident SSVPL želá, aby na Slovensku bolo stabilnejšie legislatívne prostredie, ktoré lekárom umožní lepšie sa starať o pacientov a nemusieť sa sústrediť napríklad na to, ako ekonomicky udržať ambulanciu.

Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva podporuje myšlienky a odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a snaží sa realizovať jej ciele pri rozvoji primárnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Tiež pestovať úctu k lekárskemu povolaniu a jeho vykonávateľom. Všeobecný lekár má podľa Petra Makaru nezastupiteľné miesto v systéme zdravotnej starostlivosti. Znamená prvý kontakt s pacientom pri akomkoľvek zdravotnom probléme. Vďaka zodpovednému prístupu, správnej a včasnej diagnostike vie pacientovi pomôcť a vrátiť mu stratené zdravie.

Lucia Hakszer