O tom, či sa bratislavská nemocnica Rázsochy zafinancuje z plánu obnovy, sa rozhodne tento alebo budúci týždeň. V utorok sa mal minister zdravotníctva Michal Palkovič stretnúť s konzorciom, ktoré má na starosti výstavbu nemocnice. Avizoval to na utorkovej konferencii Vizionári v zdravotníctve s tým, že vyjadrenie konzorcia má byť podkladom pre širšiu diskusiu vlády a tento alebo budúci týždeň sa definitívne rozhodne.
Bratislava podľa Palkoviča koncovú nemocnicu súrne potrebuje a jeho rezort intenzívne pracuje na príprave projektovej dokumentácie. „Chceme ju mať kvalitnú pre nasledujúcu vládu. Stiahli sme štvor- až šesťmesačný deficit a odovzdali sme tretiu časť projektovej dokumentácie aj so zapracovanými výčitkami,“ povedal Palkovič, ktorý na ministerstve zdravotníctva pracuje tretí mesiac, najskôr ako štátny tajomník a teraz šéf rezortu. „Krízový manažment je teraz kľúčový,“ zhodnotil Palkovič.
Doplnil, že ak by sa peniaze z Plánu obnovy a odolnosti SR nepoužili na výstavbu Rázsoch, dostanú ich regionálne nemocnice. Bude si to vyžadovať len zmenu uznesenia vlády z roku 2022. „Cieľom plánu obnovy aj našou prioritou je dodať čo najviac lôžok, či už nových alebo zrekonštruovaných,“ hovorí. Na Rázsochy by sa potom museli hľadať peniaze v štátnom rozpočte.
Hnutie OĽaNO nesúhlasilo s návrhom na presun peňazí určených na výstavbu Rázsoch do iných nemocníc na Slovensku. Začiatkom mája to uviedol predseda parlamentného zdravotníckeho výboru a bývalý šéf rezortu Marek Krajčí. Apeloval na ministerstvo zdravotníctva, aby peniaze nepresúvalo, to však argumentovalo, že pokiaľ by došlo k ďalším vážnym zdržaniam, financie by bolo možné preklopiť do projektov, ktoré sú lepšie pripravené.
Minister Palkvič pri otvorení konferencie Vizionári v zdravotníctve hovoril aj o finančných problémoch štátnej zdravotnej poisťovne a hľadaní riešení. Aktuálne majú všetky tri zdravotné poisťovne dostať navyše jeden preddavok za poistencov štátu, aby ministerstvo získalo čas na analýzy.
Mohlo by vás zaujímať
Rezort musí riešiť aj rekordný dlh, ktorý je podľa Palkoviča v ústavnej zdravotnej starostlivosti vo výške 1 miliarda a 70 miliónov, pričom 629 miliónov je po lehote splatnosti. „Potrebujeme centralizované riadenie podriadených organizácii ministerstva, zaoberať sa krížovým vlastníctvom a sfunkčniť DRG systém. Ten by do budúceho roka už mal čiastočne fungovať ako úhradový mechanizmus. Veľmi zanedbaný je ambulantný sektor, v ktorom sa snažíme čo najskôr urobiť katalóg výkonov. Chodím do regiónov a v nich majú problémy napríklad aj s presúvaním pôrodníc,“ menuje minister naakumulované problémy. Dôvodom je podľa neho to, že v uplynulom období každý minister pobudol na čele rezortu približne jeden a pol roka. V takej situácii sa nedá robiť nič iné, len sanovať systém. „Minister keď príde, najskôr musí zasanovať, potom hľadať víziu, čo môže trvať aj dva roky, a potom minimálne jedno volebné obdobie treba na to, aby víziu realizoval,“ povedal s tým, že v niektorých iných krajinách to funguje. Za svoju prioritu do septembrových volieb, po ktorých ho vo funkcii vymení politik alebo nominant nejakej politickej strany označil prípravu budúcich reforiem: „Chcem mať jasne pripravené DRG, definované pre rôzne úrovne nemocníc. Tiež sa venovať optimalizácii siete nemocníc, ale aj staníc záchrannej zdravotnej služby – to nadväzuje na ďalšie reformy, napríklad urgentu,“ uzavrel minister.
Lucia Hakszer