Zdravotná poisťovňa Dôvera podala na konci apríla žalobu na ministerstvo zdravotníctva. Dôvodom je legislatíva, ktorá sa týka výšky úhrady vakcín proti ľudskému papilomavírusu (HPV) z verejného zdravotného poistenia. Podľa poisťovne ju ministerstvo vypočítalo nesprávne.

Vakcína na HPV, ktorého varianta môže spôsobiť rakovinu, je v súčasnosti hradená zo zdravotného poistenia pre deti vo veku od 12 do 13 rokov. Zdravotné poisťovne sa môžu rozhodnúť hradiť toto očkovanie nad rámec regulácie. Poisťovňa Dôvera ale tvrdí, že rezort zdravotníctva nesprávne určil výšku úhrady.

Na ministerstvo preto ešte 28. apríla tohto roka podala poisťovňa žalobu. Ako prvý o tom informoval portál Teraz.sk. „Podstatou našej žaloby je náhrada škody vo výške takmer 650-tisíc eur, ktorá nám vznikla nezákonným rozhodnutím ministerstva zdravotníctva. Rezort zdravotníctva nesprávne určil výšku úhrady vakcín proti HPV z verejného zdravotného poistenia,“ zdôrazňuje pre Zdraovtnícky denník hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Poisťovňa žaluje rezort na základe rozhodnutia súdu, ktorý zrušil rozhodnutia ministerstva o zvýšení úhrady za vakcíny proti HPV. Komunikačný odbor rezortu pre Zdravotnícky denník uviedol, že rozhodnutie súdu rešpektuje. „V zmysle aktuálnej právnej úpravy je ministerstvo oprávnené rozhodnúť o plnej úhrade vakcíny proti HPV za predpokladu, že takáto úhrada je nákladovo efektívna. Ministerstvo v súčasnosti posudzuje nákladovú efektívnosť plnej úhrady dotknutej vakcíny. Po jej posúdení rozhodne o tom, či sa aktuálna výška úhrady tejto vakcíny zvýši alebo nie,“ tvrdí ministerstvo.

Ak ministerstvo chce, aby vakcíny proti vírusu HPV boli plne hradené z verejného zdravotné poistenia, malo by podľa Štepianskeho upraviť príslušnú legislatívu. Dôvera tiež tvrdí, že podporuje prevenciu vo forme bezplatného očkovania vrátane očkovania proti HPV. „Dôkazom je aj naša prebiehajúca kampaň na podporu očkovania,“ tvrdí Štepiansky.

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo dodáva, že daný spor o zvýšení úhrady za vakcínu proti HPV, za ktorú zdravotná poisťovňa žaluje ministerstvo o náhradu škody, sa týka 2-valentnej vakcíny. Dostupné sú podľa rezortu aj iné vakcíny proti HPV vírusu. „V súčasnosti je pre deti vo veku 12 rokov dostupná aj 9-valentná vakcína proti HPV vírusu, ktorá je plne hradená všetkými zdravotnými poisťovňami,“ uvádza ministerstvo pre Zdravotnícky denník.

Vo vzťahu k žalobe chce rezort postupovať v súlade s civilným sporovým poriadkom a k žalobe podá príslušné vyjadrenie.

Podmienky určuje ministerstvo

Podmienky úhrady za vakcíny z verejného zdravotného poistenia stanovuje ministerstvo zdravotníctva na základe odporučenia odbornej pracovnej skupiny. Táto je súčasťou kategorizačnej komisie, čo je v podstate poradný orgán ministra zdravotníctva, ktorá stanovuje a odporúča podmienky úhrady na základe takzvanej evidence based medicine.

Od roku 2019 je HPV vakcína hradená z poistenia pre deti vo veku od 12 rokov do 13 rokov. Staršie deti si tak musia za vakcínu zaplatiť plnú alebo aspoň čiastočnú sumu. Problém je v tom, že jej cena je pomerne vysoká. Jedna dávka má cenu vyše 123 eur, pričom hradená je dvojdávková očkovacia schéma. Samoplatcovia teda musia platiť za dve dávky zhruba 246 eur.

Zdravotné poisťovne ale spravidla ponúkajú čiastočnú zľavu z ceny pre deti do 18 rokov veku. Robí to napríklad aj poisťovňa Union. Dôvera poskytuje výšku príspevku od 30 do 70 percent z celkovej ceny vakcíny. Reálna výška závisí od dĺžky poistenia v Dôvere. Štátna poisťovňa preplatí do 50 percent z ceny. Poistenci môžu požiadať o príspevok na tento doplatok len do výšky 31,45 eura na jednu dávku vakcíny.

Nebezpečný typ vírusu

HPV je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Počas svojho života sa s ním opakovane stretne až 80 percent populácie. Týka sa to rovnako žien, ako aj mužov. V skutočnosti bolo identifikovaných viac ako 150 typov tohto vírusu, ale len niektoré z nich môžu spôsobovať zdravotné problémy.

Ak ide o takzvané onkogénne typy HPV vírusu, pri asi 20 percentách infikovaných môže nákaza prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia. Ide napríklad o rakovinu krčka maternice, ale v súvislosti s HPV stúpa aj počet prípadov vzniku rakoviny v oblasti hlavy a krku.

Tomu, aby nebezpečný typ tohto vírusu prepukol až do rakoviny, by mala pomôcť zabrániť aj HPV vakcína. Ministerstvo zdravotníctva ešte na konci februára tohto roka tvrdilo, že priebežne rokuje so zdravotnými poisťovňami o možnosti rozšírenia plnej úhrady vakcíny aj pre ďalšie vekové kategórie.

Úhrada za HPV vakcíny je ale v krajinách Európskej únie rozsahom podobná úhrade na Slovensku. Podľa odborníkov by ale malo rozhodnutie o plnom hradení vakcíny pre inú vekovú kategóriu vychádzať vždy z odbornej analýzy.

Miroslav Homola