Nemocnica Rázsochy sa nestíha postaviť a Slovensko potrebuje plán B. Vyhlasujú to zástupcovia opozičnej strany SaS, v ktorej vzniká takzvaná rada pre záchranu zdravotníctva. Na jej čele budú poslankyňa Jana Bittó Cigániková a hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja i kandidát strany na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.
Hoci vláda stále ráta pri výstavbe nemocnice s optimistickými termínmi, podľa poslankyne Jany Bittó Cigánikovej neberie do úvahy prípadné omeškania. Kritizovala, že vládne OĽaNO sa malo snažiť o to, aby prostriedky z európskeho plánu obnovy smerovali len do pár štátnych nemocníc a v súčasnosti je ohrozené čerpanie 281 miliónov eur na Rázsochy.
Radšej projekty iných nemocníc
„Túto sumu treba dať do regiónov na projekty, ktoré sú v lepšom štádiu rozpracovanosti a majú realistickú predstavu toho, že by sa dali stihnúť do júna 2026 aspoň do fázy hrubej stavby,“ povedal bratislavský krajský lekár a kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.
Strana vyzýva vládu, aby priznala, že nová univerzitná nemocnica sa v termíne postaviť nestihne. Navrhuje financie presunúť na projekty detských nemocníc, ktoré sa na Slovensku nachádzajú v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Ich súčasťou by mohlo byť budovanie oddelení tak, aby na nich mohli byť s deťmi hospitalizovaní rodičia, ako plánuje napríklad Národný ústav detských chorôb v Bratislave výstavbou nového intenzivistického a chirurgického detského pavilónu. Prípadne by sa mohli investovať do špecializovaných ústavov či iných projektov regionálnych nemocníc. „Bude nutné preveriť ich pripravenosť. Ak by zostali peniaze, lebo projekty dostatočne pripravené nie sú, tak budeme investovať do medicínskeho vybavenia regionálnych nemocníc,“ hovorí Szalay. „Rázsochy v tejto podobe treba hodiť do koša,“ vyhlásil.
Záväzok pre politikov
Podľa SaS celé Slovensko potrebuje národnú koncovú univerzitnú nemocnicu, ale musí dôjsť k politickému konsenzu. Predstavili deklaratívny dokument Záväzok voči zdravotnej starostlivosti v Bratislave, pre ktorý chcú získať podpisy predsedov všetkých relevantných politických strán na Slovensku, aby sa zaviazali v prípade zvolenia riešiť situáciu v slovenskom zdravotníctve.
„Vzhľadom na to, že možnosť využitia prostriedkov z plánu obnovy, ktoré sú plánované na vybudovanie Národnej nemocnice Rázsochy v Bratislave, je z časových dôvodov ohrozená a výstavba novej univerzitnej nemocnice v Bratislave je bez pochýb nevyhnutná, ak má byť zabezpečená komplexná starostlivosť o pacientov aj výučba zdravotníkov, podpísaní predstavitelia politických strán prehlasujú, že ak budú súčasťou vlády, ktorá vzíde z parlamentných volieb 2023, budú v rámci svojej kompetencie presadzovať a podporovať výstavbu novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave,“ konštatuje dokument. Okrem predsedu SaS Richarda Sulíka sa pod neho zatiaľ podpísal predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Szalay a Bittó Cigániková uviedli, že komunikujú aj so zástupcami strán Hlas-SD, Smer-SD, a Progresívne Slovensko. Tí podľa nich prisľúbili, že sa tomu budú venovať.
Sabotujú Rázsochy?
Bittó Cigániková a Szalay vyzvali povereného premiéra Eduarda Hegera, aby zabezpečil, že štát, Univerzitná nemocnica Bratislava a Svet zdravia, ktorý otvoril v Bratislave novú nemocnicu Bory, sa dohodnú v prospech ľudí a využije sa potenciál novej súkromnej nemocnice. „Hoci Bory sú pre politikov zrkadlom ich neschopnosti,“ poznamenala Jana Bittó Cigániková.
Eduard Heger na sociálnej sieti reagoval, že SaS „sabotuje Rázsochy.“
Mohlo by vás zaujímať
„Kým tímy odborníkov dennodenne pracujú na tom, aby sme z plánu obnovy mohli postaviť hrubú stavbu nemocnice Rázsochy, Saska doslova hľadá spôsoby, ako to neurobiť či dokonca tento zámer sabotovať. Ak odborníci tvrdia, že je možné Rázsochy postaviť a Saska tvrdí niečo iné, tak dôverujem našim odborníkom,“ uviedol Heger. Kritizoval tiež, že strana o „sabotovaní“ nemocnice komunikuje so Smerom a Hlasom, ktorí sú podľa neho do veľkej miery zodpovední za súčasný stav zdravotníctva.
Zlá situácia v bratislavských nemocniciach
Jana Bittó Cigániková na tlačovej konferencii povedala, že cieľom strany je vyriešiť situáciu v Bratislave tak, aby z toho ľudia niečo mali. „S dokumentom pôjdem aj za Edom Hegerom, predsa by mal tiež mať záujem na tom, aby sa politické strany zaviazali občanom, že sa budú angažovať v tom, aby sa situácia v Bratislave a v slovenskom zdravotníctve konečne riešila.“ Budovy, v ktorých sídli bratislavská univerzitná nemocnica totiž podľa nej sú v naozaj zlom stave.
Szalay súhlasí s názorom, že štátna univerzitná nemocnica by mala byť na východnej strane mesta z hľadiska dostupnosti pre ľudí z celého Slovenska. „Tiež to bude praktickejšie pre Bratislavčanov, keď bude na každej strane mesta jedna veľká nemocnica,“ hovorí.
Poslanci zdravotníckeho výboru v parlamente sa Rázsochám v utorok ďalej nevenovali. Podľa Bittó Cigánikovej sa témou zaoberajú už takmer tri týždne, no dosiaľ nedospeli k jednoznačnému záveru.
Lucia Hakszer