V polovici mája uplynul termín podávania ponúk na zhotoviteľa stavby novej nemocnice v Martine, ktorá bude financovaná z plánu obnovy. Napriek početnému záujmu stavebných firiem v prípravných trhových konzultáciách nemocnica však vo vyhradenom termíne neobdržala žiadnu ponuku. Nemocnicu tak zatiaľ nemá kto postaviť a jej vedenie musí rýchlo vyhlásiť novú súťaž. Situáciu už rieši aj staronový minister zdravotníctva.
Ešte v piatok 12. mája tohto roka sa skončil termín, do ktorého sa mohli stavebné firmy prihlasovať do verejného obstarávania na výstavbu novej nemocnice v Martine. Do súťaže sa ale nakoniec neprihlásil nikto. V prípravných konzultáciách pritom bolo deväť stavebných firiem, ktoré by boli schopné nemocnicu postaviť. „Počas konania verejného obstarávania sme zodpovedne odpovedali na všetky doplňujúce otázky potenciálnych uchádzačov, ktoré z ich strany indikovali seriózny záujem zúčastniť sa súťaže,“ tvrdí hovorkyňa martinskej nemocnice Katarína Kapustová.
Podľa jej slov mohla stavebné firmy odradiť aj negatívna medializácia zdravotníckych projektov v pláne obnovy v ostatných týždňoch. Úspešnému verejnému obstarávaniu podľa nemocnice nepomohla ani celková nestabilná politická situácia na Slovensku. Vedenie nemocnice s projektovým tímom hneď po ukončení termínu situáciu analyzovalo a rozhodlo, že do dvoch týždňov zopakuje verejné obstarávanie. Nová súťaž, z ktorej by mal vzísť staviteľ martinskej nemocnice, by tak mala byť vyhlásená pred koncom mája.
Ďalší postup chce nemocnica konzultovať so Žilinským samosprávnym krajom, ktorý ju zastrešuje, a s Národnou implementačnou a koordinačnou agentúrou pre plán obnovy a odolnosti. „Budeme pokračovať v projekte novej nemocnice tak, aby sme minimalizovali jeho prípadné omeškanie,“ dodáva Kapustová. Stavba novej nemocnice musí byť dokončená v prvom polroku 2026.
Situáciu rieši aj minister
Problémy so zhotoviteľom už začal riešiť aj staronový minister zdravotníctva Michal Palkovič. Ten aj nemocnicu osobne navštívil. „Potrebujeme zapojiť krízový manažment a hľadať komplexné riešenia dôvodov, prečo k takejto situácii došlo. Potrebujeme nejaký čas, aby sme sa zorientovali. Najmä v pripomienkach od subjektov, od ktorých sa očakávalo, že sa do tendra zapoja,“ informoval Palkovič na brífingu po stretnutí s vedením a s projektovým tímom novej nemocnice.
Zároveň upozornil, že stále platia rovnaké pravidlá, rovnaké termíny a rovnaká finančná suma, ktorá je na tento projekt vyhradená. Minister zároveň informoval, že sankcie boli v podmienkach tendra upravené a nepovažuje ich za dôvod, prečo sa verejného obstarávania nikto neprihlásil. „Ak sa bavíme o zmene termínu, navýšení financií, toto zatiaľ nemáme identifikované ako problém, tie sú nateraz definitívne,“ povedal Palkovič.
Nemocnica a ministerstvo teraz potrebujú vyjadrenia zo strany stavebníkov, ktoré chcú vyhodnotiť a upraviť podmienky v ďalšom verejnom obstarávaní. Nemocnica sa podľa ministra stihne postaviť. „Celý proces robíme tak, aby bolo verejné obstarávanie úspešné. To znamená, že projekt by mal byť zrealizovaný,“ uzavrel Palkovič s tým, že v zálohe majú aj ďalšie riešenia, ktoré však bližšie nešpecifikoval.
Takmer 330 miliónov eur
Výstavbu novej nemocnice v Martine schválila vláda ešte začiatkom vlaňajšieho júla. O tom, že vyrastie v strede Slovenska sčasti rozhodlo, že projekt už bol rozpracovaný a v súlade s reformou siete nemocníc. Okrem toho sa počítalo aj s časom, kedy bude stavba hotová. Pri pláne obnovy sú totiž stanovené termíny, ktoré musí každá krajina dodržať, inak jej hrozí, že bude mať krátené financie z plánu obnovy.
Termínu dokončenia nemocnice by malo byť prispôsobené aj verejné obstarávanie vrátane požiadaviek na termín realizácie. Budúci zhotoviteľ stavby bude mať nastavené štandardné zmluvné podmienky vrátane pokút za oneskorenie termínov podľa medzinárodných štandardov. Zmluva o pláne obnovy však počíta aj so scenárom, podľa ktorého nemocnica nebude dokončená včas.
V Martine poklepali základný kameň novej nemocnice ešte na začiatku novembra minulého roka. Spádová oblasť pre túto nemocnicu by malo byť viac ako jeden milión obyvateľov. Nemocnica bude mať 660 lôžok, 19 operačných sál, vlastnú ambulantnú, diagnostickú a terapeutickú časť, samostatný trakt pre detskú medicínu a urgentný príjem s traumacentrom prispôsobeným pre zmiešanú prevádzku detí a dospelých.
Do novej budovy sa potom v podstate presťahuje stará nemocnica. Mala by mať aj vyšší počet diagnostických, operačných a iných liečebných postupov. Vzniknúť by mali aj oddelenia, ktoré v starej nemocnici nie sú. Investičné náklady na zhotovenie hrubej stavby dosahujú výšku takmer 330 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Sú v nich započítané už aj technológie a vnútorné vybavenie nemocnice.
Miroslav Homola