Na Slovensku prebieha informačná operácia Ruskej federácie, pri ktorej jej asistuje aj ruská ambasáda, upozornila slovenská polícia. Internetom sa totiž šíria hoaxy o tom, že na slovenské územie dorazila radiácia po ruskom útoku na muničný sklad. Úrad verejného zdravotníctva ale už upozornil, že radiačná situácia v krajine je štandardná a neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt.

Polícia tvrdí, že na sociálnych sieťach sa masovo šíri dezinformácia o zvýšenej radiácii. Na slovenské územie sa mala dostať po útoku ruskej armády na muničný sklad v meste Chmelnickij. „Na Slovensku sa šíria hoaxy o tom, že táto radiácia prichádza na naše územie. Slovenské hoaxy spomínajú zvýšené namerané hodnoty meračov. Šíria sa návody o tom, ako sa vyhnúť žiareniu ako napríklad sprchovať sa dvakrát až štyrikrát do dňa,“ tvrdí polícia.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ) ale už vo štvrtok 18. mája informoval, že neboli zaznamenané žiadne významné odchýlky sledovaných hodnôt na území Slovenska. „Rovnako ani v priebehu predchádzajúcich dní neboli na našom území, ani v iných krajinách Európy zaznamenané odchýlky od štandardne meraných hodnôt,“ vysvetľuje ÚVZ.

Zvýšené hodnoty nepotvrdilo ani Poľsko

Objavili sa aj dezinformácie, že zvýšená radiácia zasiahla hlavne Poľsko. Na tie už reagovala aj tamojšia Národná agentúra pre atómovú energiu. Hoaxy, ktoré v týchto dňoch kolujú v on-line priestore, dementujú poľské úrady aj na svojich oficiálnych webových stránkach. „Poľské orgány zdôrazňujú, že prechodne zvýšené hodnoty prirodzeného radiačného pozadia nie sú ničím nezvyčajným a vyskytujú sa pravidelne, napríklad počas zrážok,“ vysvetľuje ÚVZ.

Cez európsky kontinent vrátane Poľska má aktuálne prechádzať atmosférický front, ktorý prináša aj výdatné zrážky. Práve tie podľa poľských odborníkov spôsobili skoky v grafoch, na ktoré sa odvolávajú dezinformátori. „Ako nás ubezpečili aj poľskí kolegovia, namerané hodnoty sú nízke a nepredstavujú žiadne ohrozenie života alebo zdravia,“ dodáva slovenský úrad.

Úrad verejného zdravotníctva pritom štandardne monitoruje a vyhodnocuje radiačnú situáciu na celom území a sleduje aj situáciu v Európe. V krajine sú rovnomerne rozmiestnené desiatky detekčných zariadení, ktorými kontinuálne monitoruje prítomnosť takzvaných rádionuklidov v ovzduší. „Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať,“ tvrdí úrad.

Mohlo by vás zajímat

Cieľom je šíriť strach

Cieľom dezinformačnej kampane je podľa polície vystrašiť Ukrajincov a susedné štáty, spôsobiť chaos a paniku, znížiť podporu Ukrajiny a jej dôveryhodnosť v očiach spojencov. Hoax o radiácii sa pritom šíri masovo na Facebooku a cez WhatsApp. Podľa policajných orgánov ho zdieľajú ruské a slovenské dezinformačné účty, niektorí politici, vplyvné účty na Facebooku, nižšie postavené záujmové skupiny, obyčajní používatelia sociálnych sietí a tiež trolovia, ktorí sú za to platení.

Podľa policajných orgánov ide o sekundárnu propagandu Kremľa na Slovensku. Úrady spomínajú aj ruskú ambasádu. „Čo robí veľvyslanectvo Ruska na Slovensku? Verklíkuje príbuzný dezinformačný naratív o možnom zamorení Ukrajiny, šíri ho na Telegrame, prispieva k tvorbe chaosu a paniky,“ tvrdí polícia.

K informáciám sa vyjadrilo aj Centrum boja proti dezinformáciám na Ukrajine. Podľa neho neexistujú žiadne reporty o zvýšenej úrovne radiácie alebo chemickom nebezpečenstve v danej oblasti. Dezinformáciu vyvrátili aj miestne samosprávy. Podľa Ukrajincov dokonca niektoré prokremeľské zdroje túto informačnú operáciu kritizovali.

Slovenská dezinformačná scéna sa pritom opiera aj o namerané hodnoty v Poľsku. Preto na informácie reagovali poľské úrady.

– mhl –