Koaliční a opoziční poslanci predložili do parlamentu návrh zákona, ktorým by sa vôbec po prvýkrát v histórii zriadil inštitút pacientskeho ombudsmana. Jeho úlohu by v zmysle návrhu zákona mala zastrešovať Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Súčasťou predkladaného návrhu je aj zriadenie neinvestičného fondu na podporu pacientskych organizácií, ku ktorému sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení.
Návrh zákona vychádza z programového vyhlásenia vlády a napĺňa jeho záväzok vytvoriť inštitút pacientskeho ombudsmana, posilniť postavenie pacientskych organizácií pri tvorbe legislatívy a zabezpečiť ich nezávislé financovanie.
Zhoda opozície a koalície
Návrh zákona do parlamentu predložili poslanci Marek Krajčí (OĽaNO), Zuzana Šebová (Sme rodina), Vladimír Baláž (Smer-SD) a Richard Raši (Hlas-SD). AOPP plánuje získať podporu aj ďalších politických strán. „Vážime si, že pri tejto téme išla politika bokom, zavážili roky aktivít a výsledky AOPP a návrh predkladajú koaliční a opoziční poslanci spoločne,“ uviedla Mária Lévyová, prezidentka AOPP, v tlačovej správe.
Predloženie tohto návrhu zákona považuje za významný krok vpred. „Zároveň zhoda poslaneckých klubov nielen z radov koalície, ale aj opozičných strán je dôkazom toho, že funkcia pacientskeho ombudsmana a tiež podpora pacientskych organizácií je potrebná, a má veľký význam pre fungovanie procesov v našom zdravotníctve,“ poznamenala Lévyová.
AOPP je dnes najväčšou pacientskou platformou združujúcou takmer 50 pacientskych organizácií a vykonáva funkciu pacientskeho ombudsmana na Slovensku. „Sme členmi desiatich komisií na pôde ministerstva zdravotníctva pre prípravu štandardov a liečebných postupov, kategorizáciu liekov a zdravotníckych pomôcok, ústavnej zdravotnej starostlivosti, pre cenotvorbu, monitorovacej komisie pre dohľad nad plnením úloh Strategického rámca starostlivosti o zdravie, členmi riadiacich výborov pre úhradové mechanizmy a pre reguláciu cien. Jednou z kľúčových oblastí je aj právna poradňa, teda úloha, ktorú by sme zastrešovali aj ako pacientsky ombudsman, kde sa nám za posledné štyri roky dvojnásobne zvýšil počet podnetov,“ vysvetlila viceprezidentka AOPP Elena Marušáková.
Ako dodala, AOPP je najviac pripomienkujúcim subjektom z pacientskych organizácií. „Len minulý rok sme predložili k 12 zákonom celkovo 148 pripomienok,“ poznamenala Marušáková.
Mohlo by vás zaujímať
Fond pre pacientske organizácie
Posledné roky v slovenskom zdravotníctve ukázali, že zriadenie inštitútu pacientskeho ombudsmana je potrebné a nemôže fungovať len na báze dobrovoľnosti. „Sme zapojení prakticky do každej oblasti, ktorú rieši ministerstvo zdravotníctva. Nielen do tvorby legislatívy, ale aj do kategorizačných procesov, nastavovaní štandardov diagnostiky a liečby, cenotvorby, teda do oblastí, ktoré rozhodujú o smerovaní zdravotníctva, prístupe pacientov k liečbe,“ myslí si prezidentka AOPP.
Tieto aktivity doposiaľ financovala AOPP najmä z fundraisingu a projektov, ktoré realizovala. „Vzhľadom na postavenie tretieho sektora tento spôsob financovania naďalej neumožňuje rozvoj a plánovanie aktivít zameraných na úpravu legislatívy či kategorizáciu v takom rozsahu, v akom by to bolo z pohľadu pacientov potrebné,“ potvrdila Lévyová.
Súčasťou zákona o postavení, pôsobnosti a financovaní AOPP je aj zriadenie neinvestičného fondu na podporu pacientskych organizácií. „Pacienti tak získajú dostupné a transparentné financovanie svojich projektov. Uchádzať o tieto peniaze sa budú môcť všetky pacientske organizácie bez rozdielu,“ upresnila Lévyová. Tretí sektor tak bude podľa nej môcť prostredníctvom neinvestičného fondu finančne podporiť nielen štát, ale aj ďalšie organizácie, spoločnosti či dokonca jednotlivci, či už zo sektora zdravotníctva, ale aj z iných odvetví.
Správcom fondu bude podľa návrhu zákona AOPP. „O pridelení prostriedkov z fondu nebude rozhodovať AOPP, ale riadne volená správna rada tvorená jedenástimi členmi z pacientskych organizácií, ministerstva zdravotníctva, zdravotných poisťovní, výrobcov liekov a lekárov,“ uviedla prezidentka AOPP. Ďalšie podrobnosti fungovania neinvestičného fondu budú v prípade schválenia zákona predmetom diskusií a následne budú riadne upravené v štatúte fondu.
– bre –