Ministerstvo zdravotníctva predstavilo novú vizualizáciu bratislavskej nemocnice Rázsochy. Stojí za ňou architektonické štúdio Mochly-Eldar Architects. Jej výstavba má byť financovaná z plánu obnovy. Stále je však otázne, či Slovensko stihne projekt zrealizovať včas. Štát totiž stále nemá zhotoviteľa stavby. Podľa odborníkov je problémom verejné obstarávanie.
Zatiaľ najväčšie schválené projekty v rámci plánu obnovy v zdravotníctve sú výstavba dvoch nových nemocníc v Bratislave a Martine. Kým ale pri projekte na strednom Slovensku zatiaľ nie sú väčšie problémy, plánovaná výstavba bratislavskej nemocnice Rázsochy mešká. Ministerstvo zdravotníctva a architektonické štúdio Mochly-Eldar Architects však na konci apríla zverejnili najnovšie vizualizácie projektu.
Hrubá stavba nemocnice by mala stáť zhruba 281 miliónov eur. Za začiatku projektu sa rátalo s tým, že nová nemocnica prinesie 653 lôžok. Aj napriek tomu, že projektu hrozí meškanie, sa nakoniec ich počet navýšil na úroveň 802 lôžok. V nemocnici by malo byť 20 operačných sál, 40 ambulancií a asi 35-tisíc hospitalizácii ročne. Štát chce pritom nemocnicu dokončiť do roku 2029.
Nová univerzitná nemocnica v hlavnom meste by sa mala podieľať aj na novom univerzitnom koncepte vzdelávania medicínskych pracovníkov na Slovensku. Okrem toho by mala prispieť aj k tomu, aby sa do roku 2030 znížili odvrátiteľné úmrtia v bratislavskom regióne o 30 percent, navýšila sa kapacity dlhodobej a následnej starostlivosti o sto percent a znížila sa migrácia zamestnancov do zahraničia.
Projekt ešte nemá zhotoviteľa
Už vlani v júli pritom bola podpísaná zmluva o dielo so zhotoviteľom projektovej dokumentácie pri nemocnici Rázsochy. Približne v polovici februára tohto roka bola zo strany ministerstva zaslaná finálna podoba medicínskeho plánu nemocnice Rázsochy zhotoviteľovi. Odvtedy sa veľa vecí v projekte nepohlo. Najbližší míľnik sa vzťahuje na uzatvorenie zmluvy so zhotoviteľom stavby. Investície z plánu obnovy môžu byť ale vyplatené len vtedy, ak sú splnené všetky míľniky a ciele.
Na to, že sa pri projekte nepodarí splniť všetky termíny, sa zhodli aj politickí hostia na diskusii Okrúhly stôl Zdravotníckeho denníku. Podľa predsedu parlamentného zdravotníckeho výboru Mareka Krajčího (OĽaNO) sú najväčším problémom verejné obstarávania. Pôvodne sa pritom počítalo s tým, že Rázsochy budú mať až 1153 lôžok. Krajčí nevidí reálne, že by sa skelet nemocnice stihol postaviť z európskych zdrojov.
Mohlo by vás zaujímať
Na problémy v tomto roku upozornila aj riaditeľka Národnej implementačnej a koordinačnej autority na úrade vlády (NIKA) Lívia Vašáková. V rozhovore pre Zdravotnícky denník povedala, že problémom je aj manažovanie projektu. Na ministerstve napríklad ešte začiatkom marca tohto roka podľa nej chýbal kompletný manažment projektu. Nebola vtedy určená ani stála pracovná skupina osôb podieľajúcich sa na príprave projektu. NIKA preto v apríli zaviedla takzvaný zvýšený dohľad a koncom januára predložia vláde návrh krízových opatrení.
Rázsochy verzus Bory
Nová vizualizácia nemocnice Rázsochy sa mierne podobá novej súkromnej nemocnici Bory, ktorú otvorili koncom marca. Podľa Vašákovej sa ale tieto nemocnice nedajú porovnávať. „Nemocnica Bory je plánovaná ako regionálna nemocnica, len s vybranými medicínskymi odbornosťami. Rázsochy majú ponúknuť komplexnú a koncovú nemocnicu s výučbovou základňou,“ povedala v archívnom rozhovore.
Bory má päť systémov počítačovej tomografie vrátane nukleárnej medicíny či dva lineárne urýchľovače pre rádioterapiu. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Nemocnica bude mať 405 lôžok, 16 operačných sál, urgentný príjem s heliportom, 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti a 35 izieb intermediárnej starostlivosti, osem pôrodných izieb, robotickú prípravovňu liekov, potrubnú poštu a nadštandardné rádiologické vybavenie.
Pacientske izby sú v jednolôžkovom štandarde. Bude v nich wifi pripojenie, televízor a možnosť ovládania vonkajších žalúzií. Všetky izby budú jednolôžkové s vlastnou kúpeľňou. Od 30. marca bude dostupné aj call centrum a webový formulár, ktorý bude slúžiť na objednávanie pacientov.
Miroslav Homola