Ministerstvo zdravotníctva začalo v rámci plánu obnovy poskytovať nenávratný finančný príspevok viac ako 60-tisíc eur na podporu zriaďovania nových všeobecných ambulancií. Sú určené pre okresy, kde lekári v súčasnosti chýbajú. Celkovo je na to vyčlenených viac než desať miliónov eur. V tomto roku plánuje ministerstvo podporiť vznik najmenej 30 nových ambulancií v ohrozených okresoch, na ktoré je príspevok aj viazaný.

Hlavným účelom príspevku je pomôcť novozriadenej ambulancii finančne preklenúť kritické obdobie prvého roka prevádzky, kedy si lekár buduje databázu zmluvných pacientov. Mal by smerovať hlavne do tých časti Slovenska, ktoré majú akútny nedostatok všeobecných lekárov a pediatrov.

Maximálna výška príspevku na úrovni okresu je 50-tisíc eur. V konkrétnej obci alebo meste ide o 60 624 eur. Príspevok je vyplácaný v štyroch častiach počas jedného roka. V pláne obnovy je na podporu vzniku nových ambulancií do konca roka 2025 vyčlenených vyše desať miliónov eur.

Príspevok je viazaný na nedostatkové lokality

Ministerstvo zdravotníctva tiež každoročne zverejňuje zoznam ohrozených okresov a obcí s alokovanou výškou príspevku. Zoznam je vytvorený na základe zverejnenej metodiky, pričom ho tvorili odborníci z ministerstva zdravotníctva v spolupráci s expertmi zo samosprávnych krajov. Cieľom je navigovať uchádzačov do najviac ohrozených oblastí. Príspevok je tak viazaný na konkrétne nedostatkové obce alebo okresy.

Podľa zverejnených údajov boli príspevky pre všeobecných lekárov najviac dostupné na západe krajiny. Ide napríklad o okresy Malacky, Trnava, Komárno, Galanta, Nitra, Myjava či Senica. Požiadať o peniaze ale môžu lekári napríklad aj v okresoch Liptovský Mikuláš, Brezno, Rimavská Sobota, Sabinov či Snina. Vo väčšine okresov sú príspevky ešte dostupné. Vyčerpali sa len v okresoch Pezinok, Ilava a Banská Bystrica.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

O niečo menej je vybraných okresov, pre ktoré sú aktuálne dostupné príspevky pre pediatrov. V zozname sa ale objavili okresy od západu, cez stred, až po východ krajiny. Sú medzi nimi napríklad Bratislava, Malacky, Skalica, Banská Štiavnica, Žilina, Čadca, Brezno, Poprad či Prešov. Vo všetkých sú tiež príspevky stále dostupné a žiadny z okresov si ešte limit nevyčerpal.

Na aktuálne zverejnené výzvy je možné podať žiadosť o príspevok najneskôr do 31. júla tohto roka. Výzva k žiadostiam o príspevok na podporu otvárania nových všeobecných ambulancií v nedostatkových okresoch ale bude vyhlasovaná každoročne až do roku 2025.

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Lekári či existujúci poskytovatelia

Žiadať môžu lekári či lekárky so špecializáciou v odbore všeobecné lekárstvo alebo pediatria, ktorí majú záujem otvoriť si vlastnú ambulanciu. V čase podania žiadosti nemusia mať ani vydané povolenie na prevádzkovanie ambulancie. Ministerstvo zdravotníctva vždy do konca júla daného roka zverejní zoznam okresov a obcí, kde môžu byť ambulancie zriadené aj s výškou príspevku.

Keď už lekári budú o príspevok v nedostatkovom okrese žiadať, musia na to spĺňať aj podmienky. Rezort sa bude napríklad zaujímať o to, že žiadateľ tri roky pred podaním žiadosti nerobil všeobecného lekára či pediatra v okrese, kde si chce otvoriť ambulanciu. Prípadne v okrese, ktorý má rovnaký alebo vyšší stupeň ohrozenia, ako okres, kde si chce otvoriť ambulanciu. Žiadateľ okrem toho tri roky pred podaním žiadosti nemôže robiť odborného zástupcu u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorému zdravotná poisťovňa v tom čase vypovedala zmluvu.

Príspevok ale môže získať aj existujúci poskytovateľ všeobecnej ambulantnej starostlivosti, ktorý má záujem zriadiť a prevádzkovať ďalšiu ambulanciu popri svojej súčasnej. Lekár v novej ambulancii ale musí spĺňať rovnaké podmienky ako v prípade lekára, ktorý si zakladá prvú ambulanciu.

Miroslav Homola