Nová univerzitná nemocnica na bratislavských Rázsochách sa stihne postaviť z financií z plánu obnovy. Povedal to poverený predseda vlády a poverený minister zdravotníctva Eduard Heger na mimoriadnom zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo, ktorý sa venoval práve Rázsochám.
„Ako predseda vlády nesiem politickú zodpovednosť a podľa informácií, ktoré momentálne mám, môžem povedať, že to stihneme,“ prízvukoval Heger (Demokrati). Dodal však, že všetko záleží aj od toho, ako sa tomuto projektu postaví budúca vláda, ktorá vzíde zo septembrových predčasných volieb.
Záväzok politických strán
„Bolo by dobré, keby sa všetky politické strany zaviazali, že budú v stavbe Rázsoch pokračovať,“ konštatoval premiér. Upozornil, že výstavbu môže zastaviť práve politické rozhodnutie budúcej vlády.
Heger pripomenul, že nemocnica Rázsochy je aj v programovom vyhlásení vlády. Je podľa neho potrebné si priznať, že nemocnice v Bratislave boli dlho zanedbávané a preto je potrebné vybudovať nové zdravotnícke zariadenie. Je potrebné aj na vzdelávanie medikov a na vykonávanie výskumu.
Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) upozornila, že meškanie pri výstavbe nemocnice je asi 1,5 roka a aj niektorí členovia zdravotníckeho výboru vyjadrili svoj názor, že výstavba novej nemocnice sa nedá stihnúť. Michal Palkovič, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva, však poznamenal, že existuje časový sklz, ale robia všetko pre to, aby ho skrátili na minimum.
„Stále budujeme tím, ktorý má na starosti výstavbu nemocnice Rázsochy. Momentálne má 14 ľudí, ale bude sa postupne rozširovať,“ uviedol Heger. Okrem iného bude treba prepracovať aj projekt nemocnice, ktorý pôvodne počítal so 650 lôžkami. „Budeme ho musieť zmeniť, aby sa kapacita rozšírila na 802 lôžok,“ potvrdil Palkovič.
Mohlo by vás zaujímať
Definované počty lôžok
Predseda vlády poznamenal, že existujú z niektorých krajín Európskej únie tlaky na posun termínov v pláne obnovy. „Tým by sme získali ďalší čas. Ale keďže sa na to spoliehať nemôžeme, robíme všetko pre to, aby sme v roku 2024 mohli podpísať zmluvu o dielo,“ prezentoval Heger.
Ako pripomenula Lívia Vašáková, riaditeľka Sekcie plánu obnovy na Úrade vlády, v pláne obnovy nie sú presne definované projekty, ale sú definované počty lôžok v jednotlivých kategóriách. „Je predčasné hovoriť o nejakom pláne B, pretože sa tým oslabuje plán A,“ konštatovala Vašáková.
Cigániková navrhla poslanecký prieskum písomnou formou na ministerstve zdravotníctva a Úrade vlády. To znamená zaslanie písomných otázok poslancov pracovníkom ministerstva a vlády, ktorý budú mať týždeň na vypracovanie odpovedí. Jej návrh však neprešiel, preto predseda výboru Marek Krajčí (OĽANO) zasadnutie výboru prerušil.
Ešte pred jeho začiatkom usporiadala poslankyňa Cigániková tlačovú besedu, na ktorej povedala, že projekt výstavby nemocnice Rázsochy sa nedá stihnúť a preto by vláda mala 281 miliónov eur, ktoré sú vyčlenené z plánu obnovy, presunúť do regionálnych nemocníc. Národná nemocnica sa podľa nej postaviť dá, ale mali by sa na to použiť peniaze zo štátneho rozpočtu.
Jozef Brezovský