Neurochirugovia v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch úspešne operovali pacienta s raritnou cievnou malformáciou mozgu, podmienenou vzácnym syndrómom Rendu-Osler-Weber. O úspešnej operácii informovala na svojom webe Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), pod ktorú patrí aj nemocnica na Kramároch.

Ložisko malformácie bolo v blízkosti mozgových štruktúr zodpovedných za reč. Prípad komplikoval aj nedostatok medicínskych dát o diagnóze. „Rozhodnutie, či pacienta operovať alebo nie, bolo veľmi ťažké. Na jednej strane sa totiž v literatúre nachádzajú informácie, že riziká operácií tzv. artériovenóznych malformácií pri syndróme Rendu-Osler-Weber prevyšujú ich benefity, no na strane druhej sa objavujú aj články, ktoré varujú pred ich neošetrením,“ priblížil prednosta Neurochirurgickej kliniky UNB na Kramároch Andrej Šteňo.

Lekári sa obávali, že pri operácii sa pacientovi trvalo poškodia rečové funkcie. Nevedeli ani, ako sa bude správať stena postihnutých ciev pri tomto syndróme. Pacient bol však rozhodnutý tieto riziká podstúpiť. „Sám v mladosti videl katastrofálne následky prasknutia artériovenóznej malformácie mozgu u blízkeho príbuzného, preto po zistení diagnózy precestoval stovky kilometrov a vyhľadal pomoc neurochirurgov z Kramárov,“ informuje UNB.

„Definitívne som sa rozhodol pacienta operovať až po prekonzultovaní stavu pacienta s profesorom Ogilvym, ktorý písal americké odporúčania pre liečbu artériovenóznych malformácií mozgu už v čase, keď som ja ešte len končil štúdium na lekárskej fakulte,“ spomína docent Šteňo. Práve Christopher S. Ogilvy ako svetovo uznávaná kapacita slovenským neurochirurgom poradil, aby operáciu napriek jej rizikám vykonali. Považoval ju za najbezpečnejšiu alternatívu pre pacienta.

Zákrok trval niekoľko hodín, lekári pri ňom využili 3D-ultranzukový navádzací prístroj a podľa zobrazovacích vyšetrení cievnu malformáciu kompletne odstránili. Pacient sa má po operácii dobre a rečové funkcie sa mu podarilo plne zachovať. Lekári aktuálne pracujú na publikovaní prípadu v odbornej literatúre. Priebeh a výsledky operácie prezentovali tiež na jednom z najvýznamnejších európskych neurochirurgických kurzov.

Mohlo by vás zaujímať

Ocenil to aj riaditeľ UNB Alexander Mayer. „Plne podporujem každú takúto iniciatívu a som veľmi rád, že za posledné mesiace sa našim odborníkom darí zavádzať nové metódy, z ktorých benefituje predovšetkým pacient,“ povedal.

Lucia Hakszer