Dočasne poverený premiér a minister zdravotníctva Eduard Heger tvrdí, že financovanie ambulancií rieši so štátnymi tajomníkmi. (foto: Úrad vlády SR)

Sľúbené peniaze pre ambulancie sú v nedohľadne, štát stále rieši vyhlášku k financovaniu

Nevyriešené problémy s financovaním sa v zdravotníctve zjavujú azda úplne všade. Slovenská lekárska komora (SLK) opätovne upozorňuje, že ani ambulanciám neboli od januára poskytnuté vládou prisľúbené financie, pričom boli stanovené v terajšom období ako minimum nutné na udržanie základnej prevádzky.

Väčšina ambulancií stále nemá podpísané dodatky zmlúv so zdravotnými poisťovňami a podľa Prezídia SLK reálne hrozí, že od 1. apríla si pacienti budú za vyšetrenia platiť sami. Návrhy zmlúv zo strany zdravotných poisťovní pre nedostatok financií v sektore nereflektujú požadované minimálne navýšenie platieb na prevádzku zariadení a liečbu pacientov. Na problémy platieb pre ambulancie upozornil už minulý rok Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tento rok aj Najvyšší kontrolný úrad. Podľa lekárov to však nebráni vláde pokračovať v napínaní trpezlivosti zdravotníkov a pacientov.

Dočasne poverený predseda vlády a minister zdravotníctva Eduard Heger (Demokrati) na brífingu tento týždeň povedal, že vyhlášku k financovaniu ambulancií aktuálne riešia so štátnymi tajomníkmi. „Ide o 283 miliónov, ktoré som v januári prisľúbil ambulanciám. Intenzívne rokujeme o ich prerozdelení a budú presne stanovené sumy, ktoré poisťovne budú musieť uvoľniť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ vyjadril sa Heger.

Ako problém sa podľa lekárskej komory javí aj nedostatočné financovanie ambulantnej pohotovostnej služby, keďže paušálne platby na jej prevádzku neboli valorizované. Vyzývajú kompetentných, aby situáciu riešili. SLK opakovane žiadajú predsedu vlády o stretnutie k téme zdravotníctva a návrhom riešení. Doteraz sa však neuskutočnilo.

„Nechceme opakovanie sľubov, chceme skutočne vidieť reálne riešenia nahromadených problémov,“ vyhlásili lekári. Finančnú stabilizáciu ambulancií podľa nich treba vyriešiť do konca marca. „Už dnes je potrebné myslieť na návrh budúcoročného rozpočtu, aby sme sa vyhli každoročnému opakovaniu nekonečného kolotoča nedodržaných sľubov a držania zdravotníkov a pacientov ako rukojemníkov politických súbojov,“ uviedlo prezídium komory v tlačovej správe.

Jedným z problémov vo financovaní ambulancií je to, že sa robí podľa normatívu, ktorý určuje stará legislatíva. Slovenská lekárska komora tvrdí, že bude starostlivo sledovať program pre zdravotníctvo všetkých vo voľbách kandidujúcich strán a tiež fakt, koľkokrát v minulosti príslušná politická strana sľúbila zodpovedné riešenia, a nesplnila ich.

-luh-