Poslanci Národnej rady SR z klubu SaS, ktorí navrhovali, aby by sa ukotvilo právo maloletého pacienta mať pri sebe v nemocnici rodiča alebo zákonného zástupcu, v stredu 15. marca listom stiahli svoj návrh zákona o zdravotnej starostlivosti. Jedna z jeho predkladateľov Vladimíra Marcinková to zdôvodnila tým, že v parlamente prešiel pozmeňujúci návrh z dielne OĽaNO, ktorý mení jej pôvodný text. Poslanci OĽaNO v odôvodnení napísali, že Marcinkovej návrh bol nekoncepčný a mal praktické nedostatky. Marcinková kontruje, že návrh OĽaNO bol vágny a nemal na zreteli najlepší záujem detského pacienta.

„Sme nútení stiahnuť túto novelu, ktorá už nie je naša,“ povedala Marcinková na tlačovej konferencii v Národnej rade SR. Celý text bol podľa nej nahradený textom niekoho iného, ktorý nemá potrebnú citlivosť k právam detského pacienta ani nie je v súlade s pohľadom ľudskoprávnych a zdravotníckych odborníkov. Pôvodný návrh nepodporili ani na parlamentnom zdravotníckom výbore.

Na výboroch v parlamente podľa nej prešli zmeny, ktoré boli dohodnuté s rezortom zdravotníctva. K novele sa mal priložiť vykonávací predpis, ktorý by bližšie upravoval otázky z praxe. V konkrétnych prípadoch, napríklad pri operáciách by ošetrujúci lekár mohol zabrániť rodičovi byť prítomný. „Tak je to aj v Českej republike. Konkrétne situácie, čo keď sa stane to alebo ono, majú byť riešené v podzákonných predpisoch,“ hovorí Marcinková s tým, že žiadne právo nie je absolútne a nijaký zákon nemôže zahŕňať všetky prípady. Podobný zákon platí nielen v Česku, ale vo väčšine európskych krajín.

Vágne úpravy

Poslanci OĽaNO v pozmeňujúcom návrhu upravili, že dieťa má pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby, ak jej prítomnosť nenaruší poskytovanie zdravotnej starostlivosti, alebo ak neexistujú iné závažné dôvody, napríklad epidemiologická situácia alebo nedostatočné priestorové podmienky.

Vladimíra Marcinková tvrdí, že polhodinu pred utorkovým rokovaním sa dozvedela o pozmeňujúcom návrhu poslancov OĽaNO, ktorý zmenil jej pôvodný návrh v zásadných veciach. „Ich návrh nijako nechráni práva detí, skôr chráni nemocnice. Nehovoria, kto by mal o prerušení prítomnosti rodiča pri dieťati rozhodnúť. Hovoria, že keď rodič naruší poskytovanie zdravotnej starostlivosti, je možné ho oddeliť,“ povedala. Pozmeňujúci návrh OĽaNO hovorí aj o takzvaných závažných dôvodoch, kedy je možné uprieť prítomnosť rodiča. Marcinková to označila za vágnu úpravu. „Môže byť, že ja som len ako emotívna matka v strese a rozplačem sa, keď prídem s dieťaťom do nemocnice. Pritom nezavadziam pri žiadnom zákroku, ale podľa návrhu OĽaNO by už vtedy bola zákonná možnosť vyhodiť ma, pretože to môže napĺňať podstatu narušenia zdravotnej starostlivosti.“

Marcinková tvrdí, že úprave, ktorú navrhovala spolu so straníckymi kolegami Mariánom Viskupičom a Vladimírom Ledeckým, bolo naopak jasne špecifikované, pri ktorých zdravotných úkonoch sprievodca nemôže byť. Ide o úkony, ktorých povaha odporuje tomu, aby pri nich bol niekto, kto nie je súčasťou zdravotníckeho tímu, napríklad operácie.

Mohlo by vás zaujímať

Nepochopenie problému?

Od lekárov aj v pléne Národnej rady často zaznieva, že na zabezpečenie prítomnosti rodiča v slovenských nemocniciach nie sú podmienky. To je však v rozpore s medzinárodnými dokumentami, ktoré hovoria, že na prvom mieste má byť najlepší záujem dieťaťa. „Je to akoby povedali Máme síce nemocnice v strašnom stave, ale práve to je dôvodom, prečo budeme porušovať právo detského pacienta. Nie sme schopní zabezpečiť prítomnosť rodiča pri dieťati ani tým, že mu prisunieme stoličku,“ skonštatovala Marcinková.

Ošetrujúci lekár by podľa pozmeňujúceho návrhu OĽaNO mohol vylúčiť prítomnosť osoby v prípade podozrenia o týraní alebo zneužívaní dieťaťa, alebo ak by jej prítomnosťou mohol byť ohrozený zdravý vývoj dieťaťa. Takéto situácie už podľa Marcinkovej legislatíva upravuje.

V návrhu OĽaNO zároveň ustanovili, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti maloletým osobám môže byť naraz prítomná iba jedna sprevádzajúca osoba. Odôvodnili, že prítomnosť viacerých osôb môže spôsobiť komplikácie a závažným spôsobom ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Do prípravy novely bolo podľa Marcinkovej zapojených veľa ústavných právnikov a v prvom čítaní ju podporilo 116 poslancov. Po jej stiahnutí sa však už o nej nebude finálne hlasovať v žiadnej podobe. O zmenách, presadených v pozmeňujúcich návrhoch, poslankyňa hovorí: „Vidím za tým snahu zdravotníkov, ktorí sa boja verejnej kontroly rodiča, a nepochopenie rozmeru tohto problému.“

Rodič pomáha aj zdravotníkom

Marcinková návrh, aby mohli mať deti pri sebe v nemocnici rodiča, predložila v parlamente už pred rokom a pol, vtedy ho podporilo len 30 poslancov. „Odporcovia mi vtedy hovorili, že je to pseudoproblém a nikoho to nezaujíma. Odkedy som tému otvorila, deň čo deň k nej dostávam podnety – príbehy, keď bolo dieťa pri hospitalizácii odtrhnuté od rodiča,“ tvrdí poslankyňa.

O tom, že prítomnosť rodiča je súčasťou manažmentu bolesti dieťaťa a zlepšovania jeho zdravotného stavu podľa Marcinkovej hovoria desiatky výskumov. „Pri podvyživenom zdravotníckom systéme ako na Slovensku je to aj súčasť boja za to, aby dieťa malo adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Rodič odbremení zdravotnícky personál tým, že spraví veľa úkonov ako kŕmenie, polohovanie a prebaľovanie dieťaťa. 

– luh –