Nemocnica v Poprade. Foto: Nemocnica Poprad

Nemocnica v Poprade chce z plánu obnovy modernizovať lôžka. Zníži aj svoju energetickú náročnosť

Rezort zdravotníctva na začiatku marca tohto roka zverejnil zoznam nemocníc, ktoré uspeli v ďalšej výzve z plánu obnovy. Ministerstvo im rozdelí viac ako 212 miliónov eur. V tejto výzve celkovo podporí osem nemocníc po celkom Slovensku. Jednou z nich je aj popradská nemocnica, ktorá chce peniaze využiť na rekonštrukciu lôžkovej časti nemocnice či zníženie energetickej náročnosti nemocnice.

V zozname žiadateľov, ktorí splnili podmienky poskytnutia prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa spolu s ďalšími siedmimi nemocnicami objavila aj Nemocnica Poprad, ktorá patrí štátu. Z plánu obnovy bude čerpať 42,26 milióna eur.

Hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda pre Zdravotnický deník hovorí, že v prípade možnosti zapojenia sa do projektu z plánu obnovy ide pre popradskú nemocnicu o jedinečnú a neopakovateľnú možnosť na získanie finančných prostriedkov. „Nemocnica je totiž jedinou štátnou všeobecnou nemocnicou, ktorá je zároveň akciovou spoločnosťou a jej jediným akcionárom je štát, v mene ktorého koná ministerstvo zdravotníctva,“ tvrdí hovorkyňa.

Obchodná spoločnosť totiž nie je naviazaná na štátny rozpočet a nemá možnosť použiť kapitálové výdavky. Jediný externý zdroj financovania pre popradskú nemocnicu doteraz predstavovali finančné prostriedky z eurofondov, ktorých možnosti sú obmedzené. Nemocnica ich napriek tomu niekoľkokrát úspešne využila.

Rekonštrukcia lôžkových oddelení

Nemocnice museli splniť aj všetky stanovené podmienky výzvy, ktorá bola vyhlásená ešte 8. novembra a uzavretá 31. decembra minulého roka. Podmienky účasti vo výzve boli okrem formálnych náležitostí a dokladov najmä spracovaná projektová dokumentácia, podaná žiadosť na stavebné povolenie či kladné stanovisko Zdravotníckej implementačnej agentúry k projektu.

Nemocnice okrem toho museli mať vypracovaný a Inštitútom zdravotníckych analýz odsúhlasený rozvojový plán. „Na príprave projektu pracovalo viacero projektantov z rôznych profesií, následne odborníci, ktorí sa zoberajú inžinierskou činnosťou a naši kolegovia, ktorí zabezpečujú riadenie projektu a splnenie administratívnych podmienok výzvy a spracovanie žiadosti,“ vysvetľuje Galajda.

Popradská nemocnica chce z peňazí rekonštruovať 349 lôžok na desiatich poschodiach lôžkovej časti nemocnice. Po rekonštrukcii bude nemocnica disponovať 452 lôžkami. Plánovaná komplexná obnova a prestavba nemocnice rieši aj zníženie jej energetickej náročnosti. „Znižovanie energetickej náročnosti je v rámci aktuálnej energetickej krízy, ale aj v rámci trendu zmierňovania negatívnych prejavov a dopadov klimatických zmien považované za podmienku ďalšej existencie spoločnosti,“ tvrdí hovorkyňa.

Nová pôrodnica

Modernizácia a rekonštrukcia podľa nemocnice súvisí s nevyhnutnosťou riešiť nevyhovujúci stav súčasných priestorov. Účelom teda bude optimalizácia medicínskych a prevádzkových procesov, zlepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, zvýšenie komfortu pacientov a vytvorenie nadštandardných pracovných podmienok. Nemocnica si od modernizácie sľubuje aj zatraktívnenie pracovného prostredia pre personál či zníženie rizika nákaz. Do svojich radov chce tiež získať nových lekárov.

Okrem 349 lôžok by sa malo obnoviť aj gynekologicko-pôrodnícke oddelenie a pribudnú jednotky resuscitačnej starostlivosti o novorodencov. Rekonštruovať sa bude aj urgentný príjem II. typu, pri ktorom je plánovaná prístavba. Nemocnica chce investovať aj do nadstavby strojovne vzduchotechniky a chladenia či vybudovania bezbariérového prístupu a výťahov.

Samotná výstavba popradskej nemocnice sa udiala v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Základný kameň nemocnice v Poprade bol položený na konci mája 1965 a v roku 1971 bola otvorená nová poliklinika, ku ktorej o tri roky neskôr pribudla nemocnica. V tom čase išlo o moderné pracovisko so štedrým priestorovým vybavením, modernými vyšetrovacími, liečebnými a ošetrovateľskými zložkami nielen v rámci republiky, ale často aj s medzinárodným presahom. Budovy a infraštruktúra tejto nemocnice ale doteraz neprešli komplexnou rekonštrukciou.

Chcú sa dostať na vyššiu úroveň

Slovenské nemocnice ešte na konci minulého roka dozvedeli, do ktorej kategórie ich ministerstvo zdravotníctva zaradilo. Začala sa totiž prvá fáza takzvanej optimalizácie siete, ktorá je súčasťou rozsiahlej reformy zdravotníctva. Popradská nemocnica sa v rámci optimalizácie dostala na druhú úroveň, s čím vedenie nemocnice aj počítalo.

Hovorkyňa popradskej nemocnice Zdravotnickému deníku ešte v januári tohto roka povedala, že zaradenie medzi nemocnice druhej úrovne odzrkadľuje aktuálne možnosti nemocnice a neprišla o žiadne oddelenia. „V prípade, že budeme spĺňať podmienky, počítame s rozšírením doplnkových a nepovinných programov,“ uviedla Galajda s tým, že najneskôr do roku 2030 chce nemocnica splniť všetky kritériá pre zaradenie do tretej úrovne.

Miroslav Homola