Od 20. marca do 30. apríla je otvorená prvá grantová výzva, ktorú vyhlásil Banskobystrický samosprávny kraj. Prostriedky vo výške 300-tisíc eur sa mu podarilo získať z dánskej nadácie Velux Foundations. Preplatí ukrajinským lekárkam a lekárom náklady za vykonanú skúšku do výšky 500 eur a to aj spätne.
Lekárky a lekári z Ukrajiny, ktorí absolvovali Doplňujúcu skúšku pre zdravotníkov z tretích krajín, a sú v pracovnom pomere na akejkoľvek pracovnej pozícii u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na území Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), môžu požiadať o refundovanie nákladov za túto skúšku.
„Ide o súčasť väčšieho projektu, zameraného na pomoc vojnovým utečencom z Ukrajiny. S mnohými aktivitami sme začali bezprostredne po vypuknutí vojny z prostriedkov kraja, dnes pokračujeme s peniazmi z grantu s tými, pri ktorých vnímame najväčšiu potrebu,“ hovorí Denisa Nincová, riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK, v tlačovej správe.
Podľa jej slov ide o zabezpečenie aktivít na integráciu odídencov na území kraja, a to najmä o zabezpečenie jazykového vzdelávania, rekvalifikačných kurzov, aktivít zameraných na podporu zdravotníkov na území kraja a podporu pre poskytovateľov sociálnej a psychologickej pomoci utečencom v regiónoch kraja.
Aktuálna výzva zameraná na lekárov a lekárky by podľa Martina Caudta, vedúceho oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK, mohla motivovať viacerých, aby Doplňujúcu skúšku pre zdravotníkov nielen absolvovali, ale sa na území kraja aj zamestnali v zdravotníckych zariadeniach.
Mohlo by vás zaujímať
„V Banskobystrickom kraji je viac ako 30 percent všeobecných lekárov a zubárov vo veku nad 65 rokov a postupne odchádzajú do dôchodku. V dôsledku nedostatku mladých lekárov nemajú odchádzajúci lekári komu odovzdať svoje ambulancie, a tak sa zdravotná starostlivosť o pacientov v niektorých regiónoch kraja stáva nedostupnou. Krátkodobým riešením je okrem iného aj vytvorenie nástrojov, ktoré zjednodušia prístup na trh práce v oblasti zdravotníctva pre lekárov zo zahraničia. Ak sa lekár zo zahraničia rozhodne, že chce pracovať v ambulancii na Slovensku, čaká ho dlhá a finančne náročná cesta, v rámci ktorej musí absolvovať viacero skúšok, atestácií a praxe v niektorej z nemocníc,“ vysvetľuje Caudt.
Aj preto sa kraj rozhodol prostriedky z nadácie Velux rozdeliť aj na pomoc pre takýchto lekárov a lekárky z Ukrajiny, o podpore konkrétnych žiadostí bude rozhodovať komisia menovaná správnou radou Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja.
-bre-