Spoločnosť Agel žiadala v pláne obnovy financie pre tri nemocnice. Podľa zoznamu, ktorý zverejnilo ministerstvo zdravotníctva na začiatku marca tohto roka, skupina vo výzve aj uspela. Rezort v nej medzi nemocnice rozdelí viac ako 212 miliónov eur. Výber projektov sa realizoval na základe definovaného výberového konania podľa podmienok stanovených ministerstvom zdravotníctva.
V zozname žiadateľov, ktorí splnili podmienky poskytnutia prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, sú až tri nemocnice zo skupiny Agel. Jednou z nich je Fakultná nemocnica v Skalici, ktorá by mala dostať zhruba 22,68 milióna eur. Nemocnica skupiny v Leviciach dostane 42,43 milióna eur a nemocnica vo Zvolene 25,75 milióna eur. Agel ale tvrdí, že sa uchádza o finančné prostriedky v celkovej hodnote 118,14 milióna eur vrátane dane z pridanej hodnoty a spolufinancovania.
„Z pohľadu spoločnosti Agel ide o strategické, rozvojové projekty do majetku príslušných krajov, ktoré svojim objemom, rozsahom a kvalitou znamenajú významný posun v rozvoji moderného zdravotníctva na Slovensku, čo má šancu pocítiť predovšetkým samotný pacient a zdravotnícky personál v danom regióne,“ cituje predsedu predstavenstva Agel Michala Pišoja hovorkyňa skupiny Martina Pavliková, ktorá vyjadrenie skupiny tlmočí v tlačovej správe.
Nemocnice museli splniť aj všetky stanovené podmienky výzvy, ktorá bola uzavretá na konci minulého roka. Okrem formálnych náležitostí a dokladov museli nemocnice spracovať projektovú dokumentáciu, podať žiadosť na stavebné povolenie či získať stanovisko Zdravotníckej implementačnej agentúry k projektu. Nemocnice okrem toho museli mať odsúhlasený rozvojový plán.
Nový pavilón chirurgických disciplín
V nemocnici Zvolen chce skupina postaviť nový päťpodlažný pavilón chirurgických disciplín, ktorý má spĺňať najprísnejšie stavebné, prevádzkové a logistické kritéria. V nadväznosti na existujúcu chirurgickú časť podľa Pavlikovej vznikne jeden prepojený celok s interdisciplinárnou komplexnosťou, porovnateľný s najmodernejšími zariadeniami v Európe.
Projekt by mal priniesť desiatky zrekonštruovaných a 60 úplne nových lôžok, nové operačné sály a recepciu. Úplnou novinkou by mali byť takzvané rodinné izby na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Nová bude aj zdravotnícka technika, zariadenie a vybavenie.
Mohlo by vás zaujímať
„Pre nemocnicu Agel Zvolen takáto investícia znamená možnosť ďalšieho rozvoja našich nosných oddelení chirurgie, gynekológie a pôrodníctva, úrazovej chirurgie a ortopédie. Zvýšenie počtu lôžok nám umožní naplniť všetky požiadavky kladené na nemocnicu II. úrovne,“ cituje hovorkyňa riaditeľku zvolenskej nemocnice Ľudmilu Veselú.
Nový pavilón aj v Skalici
V prípade Skalickej nemocnice skupina pripravuje výstavbu nového štvorposchodového lôžkového pavilónu internistických disciplín. Ten by mal mať kapacitu 96 lôžok s logistickým usporiadaním v zmysle diagnostiky, hospitalizácie a liečby pacienta. Súčasťou projektu je prepojenie nového pavilónu s hlavným pavilónom.
„Ide o výraznú investíciu, jednu z najväčších v regióne s presahom do všetkých oblastí života na Záhorí. Realizáciou projektu je šanca posilniť postavenie mesta, zabezpečiť istotu a kvalitu pracovných príležitostí a obmedziť odliv kvalitných ľudí za hranice,“ uviedol Pišoja.
Skalická nemocnica sa stala súčasťou portfólia skupiny len v decembri 2020.
Komplexná rekonštrukcia v Leviciach
Levická nemocnica skupiny chce z plánu obnovy financovať komplexnú rekonštrukciu šesťpodlažnej budovy lôžkového pavilónu s následnou centralizáciou všetkých oddelení do takzvaného monobloku. Okrem toho by sa malo vybudovať centrálne pracovisko operačných sál a intenzívnej medicíny. Po rekonštrukcii by sa mala zmeniť celá organizácia každej návštevy v nemocnici. Rekonštrukciou prejde 170 lôžok.
Prepoja sa tiež doterajšie nové pracoviská ako urgentný príjem a operačné sály so všetkými nosnými oddeleniami nemocnice. Realizáciou predmetného projektu by mala vzniknúť v podstate nová nemocnica monoblokového typu.
„Rekonštrukcia umožní zlepšenie materiálno-technického vybavenia, reorganizáciu ústavnej starostlivosti, zmenu logistiky poskytovaných diagnostických a liečebných výkonov. Umožní nemocnici zvládnuť zvýšený počet pacientov, ktorí budú smerovať do nemocnice za poskytnutím akútnej zdravotnej starostlivosti z okolitých komunitných nemocníc nachádzajúcich sa v regionálnom dosahu nemocnice Levice,“ uviedol jej riaditeľ Ján Belanský.
Levická nemocnica za posledné tri roky vybudovala nový urgentný príjem, nové oddelenia, ambulancie, vybavenie a rozšírila rozsah zdravotnej starostlivosti.
Miroslav Homola