Pre zdravé zuby a ústnu dutinu sú kľúčové návyky a výchova pacientov zubných ambulancií už od útleho detstva. S týmto účelom Slovenská komora zubných lekárov spustila aj Národný projekt prevencie. Reaguje ním na výzvy Svetovej federácie zubných lekárov vychovávať pacientov, ktorí budú zodpovední k svojmu ústnemu zdraviu a eliminovať zubný kaz v populácii.
Kým v roku 2021 sa uskutočnil pilotný projekt, od roku 2022 ide o celonárodný projekt pre deti základných škôl. Zubní lekári ale upozorňujú, že suplujú štát, ktorý zlyháva v prevencii ochorení ústnej dutiny.
„Naším cieľom je prevencia pre všetky deti, ktorá bude dostupná pravidelne na každej škole. Nie že raz za dva roky tam niekto príde a povie niečo o dentálnom zdraví,“ priblížil prezident komory zubárov Igor Moravčík na tlačovej konferencii.
Podpora štátu je neistá
Pre projekt chce komora získať systematickú podporu ministerstiev, konkrétne školstva a zdravotníctva, aby ho dokázali rozšíriť na celé Slovensko. „Predstavili sme ministerstvám projekt online vyučovacej hodiny orálneho zdravia,“ hovorí zubná lekárka Michaela Lifková.
V roku 2021 do online hodiny svojpomocne zapojili 5500 a v roku 2022 vyše 10-tisíc žiakov. „Minulý rok polovica zapojených bola v okrajových regiónoch Žilinského, Prešovského a Košického kraja,“ vysvetľuje Lifková, „Oslovujeme základné školy po celom Slovensku, ale robíme to len našou vlastnou iniciatívou.“
Podľa Moravčíka rezort zdravotníctva vyjadril podporu projektu. „Na ministerstve školstva sme mali nejaké rokovania, boli by sme radi, aby hodiny boli súčasťou systému, školy boli o nich informované a mali k nim prístup. Na ministerstve však bola výmena a tento proces zastal. Budeme ich znovu oslovovať, ale teraz je otázne, koho,“ hovorí o neistej politickej situácii pred predčasnými voľbami na Slovensku.
Ministerstvo školstva pritom pre Zdravotnický deník zareagovalo, že neeviduje žiadnu žiadosť o nadviazanie spolupráce v projekte, ktorý sa týka dentálneho zdravia. „V súčasnosti síce ministerstvo školstva takéto aktivity v základných školách neorganizuje, ale umožňuje ich školám realizovať, napríklad aj prostredníctvom novej pracovnej pozície zdravotníckeho pracovníka na školách. Ten má v popise pracovných činností okrem iného oprávnenie vykonávať poradenstvo a edukačné činnosti v oblasti výchovy a podpory zdravia, vrátane zdravého životného štýlu, duševného zdravia, ústneho zdravia, reprodukčného zdravia a iné,“ tvrdí ministerstvo. Dodáva, že organizovanie akýchkoľvek výchovno-vzdelávacích aktivít v školách je predovšetkým v kompetencii riaditeľov.
Názorné vysvetlenie
Nie je teda jasné, čo sa bude s projektom ďalej diať. Moravčík vysvetľuje, že počas dvoch online hodín, ktoré sa uskutočnili, žiakom vysvetľovali, ako si umývať zuby, poskytli výživové poradenstvo, ukazovali, koľko cukru je v sladených nápojoch a hovorili o tom, ako tieto nápoje vplývajú na zdravie. Ohlasy na online hodiny boli veľmi dobré. „Našou ambíciou je, aby sa takéto hodiny konali minimálne dvakrát ročne,“ tvrdí Moravčík.
Podľa Lifkovej sa chcú venovať problematike ústneho zdravia komplexne, teda spomenúť nielen dentálnu hygienu a ochorenia ako zubný kaz a parodontitída, ale aj zdravý životný štýl, vplyv fajčenia, bielenia zubov, piercingu, ústnych vôd a ďalších vecí na ústne zdravie.
„V spolupráci so Slovenským spolkom študentov zubného lekárstva streamujeme teoretické, vekovo primerané poznatky, ktoré doplníme o konkrétne príklady. V zubnom laboratóriu sme merali pH nápojov bežne konzumovaných deťmi, potom sme upozorňovali testom fluoridačnej pasty na ochranu a priaznivý vplyv fluoridov na zubnú sklovinu a prevenciu kazu. Súčasťou je aj nácvik dentálnej hygieny a zopakovanie si jej základných princípov,“ opisuje Lifková, ako online hodina vyzerá.
Keďže percento nespolupracujúcich detí v zubných ambulanciách rastie, komora sa zameriava aj na odbúranie strachu zo zubného ošetrenia. „Streamujeme vzorovú preventívnu prehliadku a názorne ju vysvetľujeme deťom, aby z návštevy zubnej ambulancie nemali stres,“ konštatuje Lifková s tým, že ide o prípravu na návštevu akéhokoľvek zubára, pretože všetky deti sa nedostanú do špecializovaných pedostomatologických ambulancií.
Treba dbať aj na mliečne zuby
U detí evidovaných u stomatológov podľa Lifkovej vidieť klesajúci trend v kazivosti zubov, avšak preventívne prehliadky navštevuje nízke percento detí. „Deti nie sú vedené k prevencii v orálnom zdraví. Bagatelizujú sa problémy ošetrovania mliečnych zubov, lebo veľa rodičov si povie, že aj tak vypadnú. Neuvedomujú si, aký vplyv majú skoro naučené návyky na budúce zdravie detí,“ podotýka Lifková.
Moravčík doplnil, že rodič by mal s dieťaťom prísť do zubnej ambulancie už pri prvých zúbkoch, teda najneskôr do druhého roku života. SKZL priniesla aj projekt pre tehotné ženy, ktorý ich má naučiť, ako sa starať o dentálne zdravie počas tehotenstva, a tiež ako sa starať o prvé zúbky svojho dieťaťa.
Deti v centrách ošetria medici
V spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom SKZL realizuje aj pilotný projekt „Každé dieťa bez zubného kazu,“ určený pre deti, ktoré vyrastajú v Centrách pre deti a rodiny, teda bývalých detských domovoch.
Prezident komory Igor Moravčík hovorí, že snahou komory je, aby mali deti z centier k dispozícii kvalitnú zubnú starostlivosť. Do projektu zapojili študentov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v hlavnom meste. Bratislavský kraj podľa hovorkyne Lucie Forman vníma projekt nádejne, preto na ňom prisľúbil súčinnosť. Zároveň je v súlade so Stratégiou rozvoja zdravotnej starostlivosti v kraji, ktorej súčasťou je podpora prevencie. Bratislavský kraj pomáha vytipovať centrá pre deti a rodiny, ktoré by sa mohli zúčastniť pilotného projektu.
Prodekan Lekárskej fakulty UK Andrej Thurzo pre Zdravotnický deník uviedol, že spoluprácu vítajú, pretože dá aj medikom v odbore zubné lekárstvo možnosť rozšíriť si zručnosti. „Pomôže vyriešiť nielen nedostatok pacientov pri výučbe, ale aj nedostatok možností výučby našich medikov pri ošetrovaní detí. Nepriaznivá ekonomická situácia a doplatky za zubné ošetrenie naozaj limitujú počty pacientov, ktorí sa na výučbovom pracovisku nechajú študentmi ošetriť. A tým, že študenti budú mať viac možností osvojiť si zručnosti pri komunikácii a ošetrovaní detských pacientov, veríme, že po skončení školy sa viacerí rozhodnú pre ďalšie smerovanie k pedostomatológii. Zubných lekárov ošetrujúcich deti je dnes nedostatok,“ pripomína Thurzo. Ošetrovanie detského pacienta v zubnej ambulancii podľa neho nevyžaduje žiadnu mimoriadnu špecializáciu, ale má svoje špecifiká. „Okrem manuálnych zručností vyžaduje nezriedka viac času, empatiu, trpezlivosť aj komunikačné schopnosti, ktoré našim medikom týmto projektom priblížime,“ oceňuje Thurzo.
Rozšíri sa projekt do ďalších zariadení?
Každý zubný lekár by podľa prodekana lekárskej fakulty mal vedieť ošetriť pacientov všetkých vekových kategórií a potrieb. Ak sa pilotný projekt osvedčí, plánujú spoluprácu rozšíriť napríklad do domovov sociálnych služieb, aby si študenti nemuseli sami cez inzeráty hľadať pacientov, potrebných na povinné výkony.
Projekt sa momentálne administratívne pripravuje a centrá sa nahlasujú prostredníctvom Vyššieho územného celku. „Čakáme na definitívne počty nahlásených, aby sme mohli zhotoviť harmonogram a plán ošetrení,“ avizoval Zdravotnickému deníku Thurzo. Očakáva, že projekt sa spustí najneskôr od septembra tohto roka.
Študenti budú v projekte pracovať pod dohľadom skúsených odborných asistentov, ktorí budú dozerať na priebeh ošetrenia. „Ročníky, ktorým pridelíme takýchto pacientov budú vopred preškolené o postupoch a výkonoch, ktoré budú poskytovať,“ ubezpečil prodekan. Ošetrenia budú vykonávať v ambulanciách na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie v Onkologickom ústave svätej Alžbety v Bratislave, kde je zabezpečené potrebné personálne a materiálovo-technologické vybavenie.
Vznikne konečne nový katalóg výkonov?
V Zdravotnickém deníku sme tiež informovali, že slovenskí zubní lekári hovoria o potrebe zavedenia nového Zoznamu zdravotných výkonov s jasnými pravidlami a realistickými úhradami za jednotlivé výkony. Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že nový zoznam výkonov pre ambulantný sektor je pripravený. „Na jar v roku 2022 bol zaslaný hlavným odborníkom rezortu, stavovským a odborným spoločnostiam na pripomienkovanie a na doplnenie zdravotných výkonov, ktoré sú v súlade s najmodernejšími štandardmi a podporujú inovatívne spôsoby poskytovania zdravotnej starostlivosti pomocou moderných technológií,“ uviedol rezort. Dodal, že k zaslanému zoznamu bolo vznesených približne 1300 pripomienok hlavných odborníkov a odborných spoločností. Aktuálne sa zapracovávajú. Zoznam by mal platiť od septembra a nadobudnúť účinnosťou od januára budúceho roka. Aj prepočítavanie cien výkonov, ktoré ministerstvo zdravotníctva robí spolu so Slovenskou komorou zubných lekárov a Slovenskou lekárskou komorou, by malo byť hotové do konca leta.
Lucia Hakszer