Ilustračné foto: Pixabay

V zime je viac smogu, pre zdravie je veľmi rizikový

Koncentrácia znečisťujúcich látok v ovzduší, známa ako smog, je výraznejšia v zime, pretože vo vykurovacej sezóne sa do ovzdušia dostáva viac emisií z vykurovania. Pri nepriaznivom počasí sa v ovzduší zhoršujú rozptylové podmienky, informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na svojom webe. Najčastejšie ide o inverzné situácie, keď sa vrstva ovzdušia nad terénom, najčastejšie v dolinách, prakticky nepohybuje a všetky znečisťujúce látky vznikajúce v danej lokalite z výrobnej činnosti, vykurovania a výfukových plynov áut, zostávajú v dýchacej zóne ľudí.

„Zimný smog obsahuje okrem oxidov dusíka a oxidov síry najmä prachové častice. Jemné častice pri vdychovaní prenikajú do dolných dýchacích ciest. K najcitlivejším skupinám patria alergici – astmatici, osoby s chronickým ochorením dýchacej alebo srdcovo-cievnej sústavy, veľmi malé deti a tehotné ženy,” špecifikuje vedúca Odboru hygieny životného prostredia na ÚVZ Milada Eštóková.

Vyvoláva rôzne choroby

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred zvýšenou koncentráciou smogových častíc, ktoré až do odvolania platia v niektorých oblastiach Slovenska. Vo zvýšenom riziku sú okolie Lučenca, Plášťoviec a Jelšavy.

Odborníci varujú, že zimný smog môže ľuďom spôsobiť akútne účinky vo forme dráždenia očí, slizníc nosa a hrdla, vyvolať kašeľ a pocit tlaku na hrudi. Môže vyvolať astmatický záchvat a zhoršiť zdravotný stav osôb s chronickým ochorením dýchacej alebo srdcovo-cievnej sústavy.

Kvetoslava Koppová, hlavná odborníčka pre hygienu životného prostredia, upozorňuje, že dráždenie dýchacích ciest spôsobuje silnejšie prekrvenie slizníc horných dýchacích ciest. Tým sa vytvára priestor na ich kolonizáciu baktériami a vírusmi, ktoré spôsobujú infekčné ochorenia ako napríklad chrípka.

Množstvo škodlivín ide z vlastného kúrenia

Úrad verejného zdravotníctva odporúča obyvateľom rizikových oblastí chrániť sa pred vdychovaním znečisteného ovzdušia tým, že obmedzia vetranie v interiéroch, tiež šport, ďalšie vonkajšie aktivity a celkovo skrátia čas pobytu vonku.

Ľudia by sa tiež mali vyvarovať fajčenia, voľného spaľovania, lepenia, prášenia a podobných aktivít, ktoré znečisťujú ovzdušie v dýchacej zóne. Niektorí sa snažia ušetriť peniaze tým, že si vykurujú sami. Využívajú však nevhodné palivá a prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia. „Pri kúrení treba používať iba palivo na to určené, čiže nespaľovať žiadne odpady ako plasty, gumy, lakovaný nábytok, drevotriesky a podobne, pretože sa pri tom uvoľňujú nebezpečné chemické látky ako dioxíny, formaldehydy, fenoly, kyanidy a iné nebezpečné škodliviny, ktoré sú rizikom pre zdravie a životné prostredie,” radí Oľga Miklánková z Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ.

V zime pri teplotnej inverzii majú emisie z nízkych komínov rodinných domov obmedzený rozptyl a spaľovanie nevhodného tuhého paliva tak významne prispieva k znečisteniu ovzdušia v dýchacej zóne. Znečisťujúce látky pôsobia nepriaznivo na zdravie všetkých ľudí.

Lucia Hakszer