Optimalizácia siete nemocníc prináša slovenským nemocniciam jasné určenie kompetencií. Ministerstvo zdravotníctva koncom roka 2022 zverejnilo ich predbežné rozdelenie do piatich úrovní. V prvej fáze podmienečnej kategorizácie nemocníc sú podľa ministerstva kľúčové poskytované medicínske programy. To platí aj pre Trnavský kraj, kde sa okrem Trnavy nachádzajú všeobecné nemocnice aj v Piešťanoch, Skalici, Galante a Dunajskej Strede.

Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch má byť zaradený ako špecializovaná nemocnica. Kúpeľných liečební v Piešťanoch sa reforma netýka, keďže podľa rezortu zdravotníctva nie sú nemocnicami.

Trnavská nemocnica je spokojná

Najväčšia v kraji je Fakultná nemocnica Trnava, ktorá má byť zaradená do 3. úrovne. „Ide o komplexnú úroveň a nemocnica je stotožnená so zaradením, nakoľko už dnes je spádovou nemocnicou pre celý trnavský kraj. V rámci novej kategorizácie budeme naďalej poskytovať komplexnú akútnu aj plánovanú starostlivosť,“ vyjadril sa pre Zdravotnický deník Matej Martovič, referent pre vzťahy s verejnosťou trnavskej nemocnice. „V praxi to znamená, že budeme naďalej spádovou nemocnicou na úrovni Trnavského samosprávneho kraja pre takmer 600 tisíc obyvateľov. V rámci výkonov budeme poskytovať intervenčnú liečbu akútnych infarktov myokardu, náhlych cievnych mozgových príhod aj ťažkých úrazov. Tiež komplexnú plánovanú starostlivosť, ako aj stredne komplexné onkochirurgické zákroky,“ vymenoval.

Vedenie Fakultná nemocnica v Trnave predložilo v decembri projekt výstavby novej nemocnice, ktorý dostal zelenú od Útvaru hodnoty za peniaze. Ďalej pokračuje s prípravami, keďže výstavba novej nemocnice je podľa Martoviča jednou z jeho hlavných priorít.

V Trnavskej nemocnici sa neboja zvýšeného odlivu zamestnancov ani nezaznamenali, že ľudia z okolia Trnavy by sa v súvislosti s optimalizáciou obávali, že im nebude dostupná všetka potrebná starostlivosť. „Tieto obavy sa skôr dotýkali regionálnych nemocníc,“ priblížil Martovič.

Mohlo by vás zaujímať

Niekde pribudnú výkony

Ostatné nemocnice v kraji sú zaradené do nižších úrovní. Konkrétne Nemocnica Alexandra Wintera  v Piešťanoch do úrovne 2. „S týmto rozhodnutím sa plne stotožňujeme,“ tvrdí riaditeľ nemocnice Miroslav Jaššo. „Obyvatelia Piešťan môžu byť spokojní. Úroveň zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosť v budúcnosti nebude redukovaná, skôr naopak. Očakávame väčší počet akútnych operačných výkonov v oblasti traumatológie a brušnej chirurgie,“ povedal riaditeľ pre Zdravotnický deník. Doplnil, že Piešťany sú mesto na okraji Trnavského kraja a preto sa rozširuje spádová oblasť piešťanskej nemocnice viac do Trenčianskeho kraja. Do komplexnejších nemocníc budú aj naďalej odosielať pacientov, ktorí potrebujú operáciu panvy, chrbtice, prípadne kardiologický zákrok. „Systém potrebuje jasné pravidlá a všetci dúfame, že optimalizácia ich prinesie,“ zhrnul Jaššo. 

Fakultná nemocnica v Skalici bola tiež predbežne zaradená do 2. úrovne. Skupina Agel, pod ktorú nemocnica patrí, sa v tejto fáze nechcela vyjadrovať.

Sieť nemocníc Svet zdravia, ktorú vlastní finančná skupina Penta, má pod palcom dve nemocnice v kraji. Nemocnica Dunajská Streda sa dočkala zaradenia do úrovne 2 a Nemocnica s poliklinikou svätého Lukáša v Galante do úrovne 1.

Tomáš Král, hovorca Svetu zdravia, tvrdí, že po roku príprav považujú prvé praktické výsledky reformy nemocničnej siete za racionálne. Pri niektorých pracoviskách však budú žiadať o zohľadnenie regionálnych špecifík, aby poskytovanie zdravotnej starostlivosti v konkrétnych odbornostiach nebolo v budúcnosti lokálne ohrozené. V Trnavskom kraji ide konkrétne o zaradenie galantskej nemocnice, ktorú by chceli dostať do druhej kategórie. „Aj keď galantská nemocnica bude môcť cez doplnkové programy poskytovať zdravotnú starostlivosť v dnešnom rozsahu, pre vysokú koncentráciu obyvateľstva, priemyselných parkov a domovov sociálnych služieb v okrese budeme žiadať o jej preradenie do vyššej druhej kategórie,“ potvrdil pre Zdravotnický deník.

Hlavné je udržať kvalitu

Podľa rezortu zdravotníctva zákon myslí na prípady, keď sa nemocnica chce uchádzať o zaradenie do inej úrovne. Každá nemocnica má každý rok možnosť podať žiadosť o zaradenie či preradenie. „Samozrejme, musí splniť požiadavky nastavené odborníkmi pre všetky povinné programy spadajúce do danej úrovne. Ide predovšetkým o požiadavky na personálne a materiálno-technické vybavenie, aby bola zabezpečená potrebná úroveň a kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ uviedlo ministerstvo.

Prízvukuje, že cieľom reformy nie je zatvárať fungujúce pracoviská, naopak  reforma je reakciou na živelné zatváranie celých nemocníc či oddelení a nemocničnú sieť stabilizuje: „Pre pacientov je najpodstatnejšie, že dostanú kvalitnú starostlivosť. To znamená, že pri kategorizovanom medicínskom programe budú mať garanciu, že nemocnica je adekvátne personálne a materiálne vybavená a spĺňa nastavené kritéria kvality. Lekári s daným zákrokom majú primerané množstvo skúseností.“ Výkonom, za ktorým budú musieť obyvatelia Trnavského kraja cestovať do Bratislavy, je podľa ministerstva zdravotníctva napríklad transplantáciu srdca. „No v tejto oblasti sa neudiali zásadné zmeny,“ uviedlo.

Podľa výsledkov prvej fázy kategorizácie zverejnenej rezortom zdravotníctva, bude na celom Slovensku jedna nemocnica piatej, tri nemocnice štvrtej, deväť nemocníc tretej úrovne, 33 nemocníc druhej úrovne, 42 nemocníc prvej úrovne a špecializovaných nemocníc.

Lucia Hakszer