O mužských sexuálnych problémoch sa v spoločnosti hovorí už vyše 20 rokov a v istých prípadoch je viagra dokonca preplácaná z verejného zdravotného poistenia. So sexuálnymi problémami sa boria aj ženy, no pre mnohé z nich je veľmi ťažké o nich hovoriť. Podľa odborníkov môže mať nejaký príznak sexuálnej dysfunkcie 250-tisíc žien na Slovensku.
Svoje skúsenosti na tlačovej konferencii priblížila gynekologička Radmila Sládičeková. „Ženy sa nám v gynekologických ambulanciách občas zverujú. Sexuálna funkcia patrí medzi základné aspekty kvality života a s jej narušením majú skúsenosti napríklad onkologické pacientky, ďalej ženy v období menopauzy, ale aj po pôrode. Najviac žien pociťuje genitourinálny menopauzálny syndróm,“ hovorí Sládičeková.
Vysvetlila, že ide o súbor príznakov ako stenčená vaginálna sliznica, znížená lubrikácia, teda zvlhčovanie pošvy, a jej zjazvovanie. Nastupujú na začiatku menopauzy a spôsobuje ich znížená hladina hormónu estrogénu. Tento syndróm sa vyskytuje u 15 percent už premenopauzálnych žien a 40 až 54 percent postmenopauzálnych. „Výskumníci v štúdii zistili, že len 25 percent žien s genitourinálnym syndrómom zájde k špecialistovi. 54 percent žien je schopných o sexuálnom zdraví hovoriť, ak sú priamo oslovené, a to skúšam aj vo svojej ambulancii. 33 percent žien však o týchto problémoch v žiadnom prípade nediskutuje,“ uviedla gynekologička.
Treba sa tým zaoberať
Podľa Radmily Sládičekovej existuje niekoľko typov ženských sexuálnych dysfunkcií. Delia sa na poruchy túžby, poruchy vzrušenia, poruchy orgazmu a sexuálne bolestivé poruchy. „Ženami sú vnímané ako nepríjemnosť, ktorá narúša ich spokojnosť, osobný, partnerský a sexuálny život. Čiže je potrebné sa nimi zaoberať,“ hovorí gynekologička. Počas prehliadky dokáže na sliznici pošvy zbadať znaky, ktoré môžu naznačovať problémy v sexuálnom živote.
Diagnostikou a liečbou rôznych typov sexuálnych porúch sa zaoberajú nielen gynekológovia, ale aj endokrinológovia, sexuológovia, psychológovia a psychiatri.
„U onkologických pacientiek má ožarovanie v oblasti malej panvy pri gynekologických alebo anorektálnych karcinómoch viaceré vedľajšie efekty,“ vysvetľuje Sládičeková, prečo u žien s rakovinou vznikajú sexuálne poruchy. „Radiácia spôsobuje zápal, abnormálne zúženie pošvy, zjazvenie a zníženú lubrikáciu,“ hovorí.
Po pôrode a pri kojení je zasa istý čas zablokovaný ovariálny hormonálny cyklus, telo teda tvorí menej estrogénu, vaginálna sliznica je stenčená a pohlavný styk alebo pokus oň môže byť bolestivý. Odborníci na tlačovej konferencii predstavili nový intímny gél, ktorý môže pomôcť pri rôznych typoch ženských sexuálnych porúch.
Orgazmus ako odmena
Na otázku Zdravotnického deníka, či existuje nejaký štandard zdravého sexuálneho života, Sládičeková odpovedá, že je to individuálne. „Štandard si určujú ľudia sami. Je dôležité, aby si partnerské dvojice svojím temperamentom a požiadavkami na sexualitu vyhovovali,“ zhodnotila.
Psychiatrička a sexuologička Danica Caisová hovorí, že ženská sexualita je viac psychická ako mužská. Poruchy môžu byť primárne alebo získané počas života. Často sa objavujú po pôrode, v klimaktériu, ale aj pri problémoch v partnerskom živote. „Poruchy vedú k partnerskému sexuálnemu nesúladu a keď žena nevie dosiahnuť orgazmus, môžu sa u nej objaviť rôzne psychické aj telesné problémy, nervozita, podráždenosť, bolesti v podbrušku, bolesti hlavy a iné ťažkosti,“ vysvetľuje Caisová. Dodáva, že u žien orgazmus nie je nevyhnutnou súčasťou reprodukcie ako u mužov, hoci podľa výskumov zjednodušuje prenikanie spermií, keďže pri ňom dochádza k sťahom maternice.
„U žien je orgazmus akási pocitová odmena a smeruje k tomu, že žena sa túži s mužom milovať aj nabudúce, čo je pre partnerský sexuálny život veľmi dôležité,“ zhodnotila. „Kedysi sa vravelo, že len ľahké ženy si užívajú sex, no dnes vieme, že to tak nie je a prajeme si, aby mali ženy rovnaké potešenie zo sexu ako muži,“ uzavrela odborníčka.
Lucia Hakszer