S kapacitou 558 lôžok počíta zámer modernizácie a dostavby, ktorý Fakultná nemocnica Trnava podala na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Podľa Útvaru hodnoty za peniaze investičné náklady predstavujú 382 miliónov eur. Stavebná časť z toho tvorí 296 miliónov, zvyšok sú projektové náklady a zdravotná technika.
Navrhovaná zmena má prebehnúť v rámci existujúceho areálu nemocnice, čím skoncentruje celú prevádzku do jednej budovy s cieľom vytvoriť lepšie a modernejšie podmienky pre poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti.
Monoblok zložený z troch pavilónov
Návrh projektu vychádza z medicínsko-prevádzkovej koncepcie novej Fakultnej nemocnice Trnava, ktorá bola pripravená v spolupráci so zástupcami všetkých odborností a odsúhlasená vedením nemocnice. „Táto koncepcia zohľadňuje budúce kapacitné a medicínske potreby nemocnice, predpokladané dopady implementácie pripravovanej Optimálnej siete nemocníc, pričom je zároveň postavená na nových a moderných princípoch fungovania nemocníc. Výsledkom bude navýšenie výkonnosti nemocnice pri zásadnom zvýšení efektivity jej prevádzky, ktorá sa okrem iného odráža v znížení lôžkovej kapacity a zvýšení využiteľnosti nového lôžkového fondu,“ uvádza sa v zámere.
Okrem spomínaných 558 lôžok má byť v novom zariadení, ktoré bude v štýle monobloku, aj sedem operačných sál, štyri pôrodné boxy či viac ako 80 ambulancií a vyšetrovní. Modernizácia a dostavba vytvára organizáciu hrubej podlahovej plochy nemocnice nutnej pre naplnenie požadovanej funkcie do monobloku zloženého z troch pavilónov s výškou ôsmich nadzemných podlaží. Počíta sa s celkovou podlahovou plochou na úrovni 78 155 metrov štvorcových. „Priestor medzi pavilónmi vyplní administratívna s dvomi nadzemnými podlažiami a jedným podzemným podlažím. Takto sa umožní prerod zo súčasného nevyhovujúceho stavu do moderného komplexu zdravotníckeho zariadenia,“ konštatuje predložený zámer. Návrh počíta aj s heliportom na streche monobloku.
Súčasný areál nemocnice poskytuje dostatočnú kapacitu nielen pre nutný rozvoj nemocnice, ale aj pre rozsiahle plochy zelene, drobnú vonkajšiu architektúru, mobiliár a detské ihrisko. Existujúce budovy, ktoré ostanú po realizácii navrhovanej zmeny voľné, sa plánujú v budúcnosti využiť ako objekty pre administratívu, výučbu a ubytovanie.
Nepravdepodobné financovanie z plánu obnovy
Investícia do výstavby nemocnice v Trnave je potrebná, potvrdzuje Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na sociálnej sieti. Niektoré pavilóny sú totiž v zlom technickom stave a majú vyše 100 rokov. Podľa štúdie je výstavba novej budovy v existujúcom areáli výhodnejšou alternatívou ako komplexná rekonštrukcia.
Plánovaná nemocnica má podľa ÚHP efektívne navrhnutý priestor. S rozlohou 124 metrov štvorcových na lôžko je na tom lepšie ako plánovaná nemocnica v Banskej Bystrici či nemocnica Bory. Je to aj vďaka možnosti stavať na voľnej ploche v rámci svojho areálu. ÚHP preto odporúča pokračovať v príprave projektu výstavby novej nemocnice s počtom lôžok podľa kapacitného modelu. Pri dodržaní optimálneho počtu môžu náklady projektu klesnúť o 33 miliónov eur.
Analytici z ÚHP odporúčajú aj upresniť zdroje financovania jednotlivých častí. „Predpokladané financovanie z Plánu obnovy a odolnosti SR je nepravdepodobné, keďže na projekt z neho zatiaľ neboli pridelené peniaze a zverejnená výzva podporuje menšie regionálne nemocnice. Investor zrejme bude musieť hľadať iné zdroje,“ pripomína ÚHP. Chýba mu aj reálnejší harmonogram projektu. „Keďže ešte nebolo vyhlásené verejné obstarávanie a nie je jasné financovanie, predpokladaný začiatok výstavby v júni 2023 a dokončenie v júni 2026 je veľmi optimistický odhad,“ uzatvára ÚHP.
Jozef Brezovský