Slovenský parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽaNO). Podľa ústavných pravidiel teraz musí podať demisiu do rúk prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. Kým nebude mať krajina vymenovanú novú vládnu garnitúru, bude ju riadiť súčasný kabinet. Ale len s obmedzenými kompetenciami.
Národná rada Slovenskej republiky vo štvrtok hlasovala o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, ktorý predložila opozičná strana SaS. Hlasovania sa celkovo zúčastnilo 102 poslancov, za odvolanie vlády bolo 78 z nich, proti len 20. Hlasovanie tak skončilo vyslovením nedôvery Hegerovej vláde, ktorú teraz musí prezidentka podľa ústavy odvolať.
Pôvodne sa malo o vyslovení nedôvery Hegerovej vláde hlasovať už v utorok (13. december). OĽaNO ale navrhlo prestávku a následne sa s niektorými nezaradenými poslancami dohodlo na dvojdňovom odklade. Ten potom schválilo 77 poslancov v parlamente. Po demisii bude vláda aj fungovať až do vymenovania novej vlády. Toto obdobie nie je ústavne limitované.
Zdravotnický deník sa obrátil na ministerstvo zdravotníctva s otázkami, v akom režime bude teraz fungovať, či bude mať zabezpečené financie a čo sa po páde vlády stane s pripravovanými návrhmi v rámci legislatívy. Rezort ale zatiaľ nereagoval. Rovnaké otázky však pri utorkovom hlasovaní označil za špekulatívne, pretože vtedy bolo hlasovanie o nedôvere odložené.
„Ministerstvo zdravotníctva sa riadi programovým vyhlásením vlády, za ktoré hlasovalo 89 poslancov parlamentu vrátane tých, ktorí sa v súčasnosti identifikujú ako príslušníci opozície. Ministerstvo zdravotníctva preto bude aj naďalej napĺňať programové vyhlásenie vlády,“ uviedlo v utorok tlačové oddelenie rezortu pre Zdravotnický deník.
Mohlo by vás zaujímať
Aj napriek tomu, že vláda bude ďalej fungovať v demisii, už nebude mať toľko právomoci ako doteraz. Niektoré jej kroky bude musieť napríklad vždy schvaľovať najprv prezidentka. Podobná situácia nastala v roku 2011 po páde vlády Ivety Radičovej.
Čo bude so zdravotníctvom?
Po vyslovení nedôvery vláde je zrejme ohrozený aj štátny rozpočet na budúci rok. Ten je podľa odborníkov pre zdravotníctvo síce problematický, ale horšie by bolo takzvané rozpočtové provizórium. „To by obzvlášť pre zdravotníctvo znamenalo prehĺbenie krízovej situácie v sektore a malo by zásadné dopady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ napísali v spoločnom vyhlásení zdravotnícke organizácie, ktoré sú členmi Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR).
Okrem toho pripomenuli, že súčasný návrh rozpočtu pre zdravotníctvo nepočíta s viacerými plánovanými opatreniami ako sú napríklad dodatočné náklady spojené s požiadavkami Lekárskeho odborového združenia (LOZ), zastropovaním cien energií alebo novelou Zákonníka práce. „V prípade, že kapitola štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo nebude navýšená o dostatočné zdroje, podfinancovanie celého sektora sa opäť prehĺbi,“ upozorňujú organizácie a ako riešenie navrhujú navýšenie platby štátu za jeho poistencov.
„Všetky zdravotnícke organizácie dlhodobo upozorňujeme, že v zdravotníctve chýbajú značné finančné prostriedky. Oproti okolitým krajinám dáva Slovensko na tento sektor výrazne menej peňazí. Pre zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti je stabilné a predvídateľné financovanie nevyhnutné,“ dodali organizácie, medzi ktoré patria napríklad Asociácia súkromných lekárov, Asociácia nemocníc Slovenska či Asociácia dopravnej zdravotnej služby.
Matovič chcel odstúpiť
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) ešte pred hlasovaním ponúkol aj svoju demisiu. Výmenou za to stranu SaS žiadal, aby stiahla svoje podpisy z návrhu na vyslovenie nedôvery vláde a tiež sľub, že podporí jeho návrh štátneho rozpočtu. „Verím, že SaS férovú ponuku príjme. Ľudia nemôžu byť rukojemníkmi,“ napísal Matovič na sociálnej sieti po vyslovení ponuky. SaS ale jeho návrh odmietlo.
„Pol roka sme svedkami neustáleho chaosu a neprijateľného štýlu vládnutia. Táto vláda si nezaslúži našu dôveru. Viacerými svojimi rozhodnutiami stratila protikorupčný rozmer. Náš návrh vytýkal vláde aj nezodpovedný rozpočet, ktorý ohrozuje milióny eur z plánu obnovy. Je zjavné, že opäť raz boli podmienky dané tak, aby boli pre nás neprijateľné,“ uviedlo SaS vo svojom stanovisku. „Dosť bolo chaosu. Odmietame sa na tom podieľať,“ dodala strana.
Na odmietnutie ponuky reagovala aj ministerka investícii Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá okrem iných stála spolu s Matovičom na tlačovej konferencii, kde oznámil svoju ponuku na demisiu. „Mrzí ma, že osobné animozity, politické obchody a boje prestreli červený koberec zlu. Kolegovia z SaS odmietli ponuku na dohodu a Slovensko poslali do neistoty,“ napísala na sociálnej sieti.
Miroslav Homola
Foto: Úrad vlády SR