Individuálna príprava liekov bola vždy bežnou súčasťou lekární. Síce sa zdá, že sa už vytráca, podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa je laboratórium na individuálnu prípravu liekov povinnou súčasťou každej lekárne. Problémom je ohodnotenie lekárnikov, ktoré nezodpovedá reálnym nákladom.
Lieky, ktoré lekárnici pripravujú, sú v zákone o liekoch definované ako lieky, pripravené podľa lekárskeho predpisu, určené na výdaj vo verejnej lekárni alebo v nemocničnej lekárni, v ktorej boli pripravené. Podľa vyhlášky o správnej lekárenskej praxi je povinnosťou poskytovateľa lekárenskej starostlivosti príprava liekov minimálne v rozsahu požiadaviek na mikrobiologickú kvalitu kategórie 2 až 4 Európskeho liekopisu alebo Slovenského farmaceutického kódexu.
Zásoby surovín nie sú dostatočné
Bez patrične vybaveného galenického laboratória nie je možné zriadiť lekáreň. Pravidlá sú rovnaké v mestách aj regiónoch. Pred otvorením lekárne vždy prebehne vstupná kontrola Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorá kontroluje vybavenie lekárne. Lekárne sú limitované skôr dostupnosťou surovín, ktoré sa buď nedajú objednať, alebo dorazia do lekárne s časovým oneskorením. Výzvou pre lekárne je aj zabezpečenie dostatočného počtu odborného personálu.
Nie je ale možné pripraviť každý liek. Na otázku Zdravotnického deníku, či by to mohlo byť riešením pri súčasnom nedostatku liekov, odpovedá Sukeľ: „Mohlo by byť. Aktuálna legislatíva však neumožňuje výdaj individuálne pripravovaného lieku bez lekárskeho predpisu.“ Podobný názor má aj Peter Gylaník, farmaceut a vedúci interný školiteľ lekárník Dr.Max. „Teoreticky to možné je. Máme napríklad moderný suspenzný základ, ktorý má skúšky stability s paracetamolom.“
Výdaj individuálne pripravovaných liekov (IPL) však tvorí len malú časť v pomere k výdaju hromadne vyrábaných liekov. Zásoby farmaceutických surovín na trhu nie sú podľa Gylaníka dostatočné, aby dokázali nahradiť dlhodobý výpadok lieku, ktorý sa expeduje vo veľkom objeme.
„V začiatkoch pandémie lekárne pripravovali roztoky na dezinfekciu rúk, tam sme sa zase trápili s obalovým materiálom. Máme však aj prípady, kde IPL dokázali plne nahradiť hromadne vyrábané lieky, napríklad detské rektálne čapíky s obsahom kortikoidu,“ dodáva farmaceut lekární Dr.Max pre Zdravotnický deník.
Mohlo by vás zaujímať
Slovenská legislatíva prináša obmedzenia
Všetky lekárne by mali vedieť pripraviť topické liekové formy alebo lieky určené na vnútorné použitie, ktoré nevyžadujú prípravu v sterilnom prostredí. „Sterilné liekové formy (napríklad očné kvapky) vedia pripraviť len lekárne, ktoré majú na to vybavené galenické laboratórium. Najprv však musíme objednať farmaceutické suroviny od našich dodávateľov, kde často býva problém s dostupnosťou,“ konštatuje Gylaník.
Mohlo by sa zdať, že veľké siete lekární majú výhodu oproti iným lekárňam, ale na Slovensku to neplatí. „V Českej republike máme skúsenosti s centrálnym laboratóriom na prípravu IPL. Na Slovensku to legislatíva neumožňuje. Centrálne laboratórium je kvalitne vybavené nielen technicky, ale má aj dostatočnú zásobu farmaceutických surovín a môže rýchlo reagovať na potreby pacientov,“ podotýka Gylaník.
Reálne náklady vs. cenové opatrenie
Príprava IPL je pomerne náročná a často naráža aj nízke ohodnotenie tejto práce. „Cenové opatrenie, ktorým sa určujú regulované ceny za prípravu individuálne pripravovaných liekov určuje ceny na úrovni, ktoré vôbec nezodpovedajú reálnym nákladom. Napríklad príprava 100 kusov práškov s obsahom warfarinu pre novorodenca s vrodenou srdcovou vadou je ohodnotená piatimi eurami, pričom čo i len minimálny omyl predstavuje riziko úmrtia dieťaťa. Ceny za jednoduchšie liekové formy sú ešte nižšie,“ tvrdí prezident slovenských lekárnikov.
Podľa farmaceuta zo siete Dr.Max však motivácia u lekárnikov je, aj keď ohodnotenie zaostáva. Ako tvrdí, sú prípady, keď je úloha IPL nezastupiteľná, napríklad pri liečbe pediatrických pacientov. „Najčastejšie pripravujeme topické lieky pre pacientov z dermatologickej ambulancie. V cene IPL, ktorá je regulovaná, je zahrnutá aj práca odborného zamestnanca lekárne, ktorý liek pripravil. Príprave IPL však predchádzajú ďalšie úkony. Potrebná je vstupná kontrola farmaceutických surovín, na ktorú treba zabezpečiť reagenčný aparát. Taktiež je potrebné zabezpečiť ekologickú likvidáciu exspirovaných surovín a analytických činidiel. Väčšina verejných lekárni je pri príprave IPL jednoducho v mínuse,“ poznamenáva Gylaník.
Jozef Brezovský