Slovenské zdravotníctvo dostane z plánu obnovy približne 1,3 miliardy eur. Väčšina peňazí pôjde do výstavby nových nemocníc, pričom jedna z nich má vyrásť aj v Martine. Problém je v tom, že peniaze na stavbu musia byť využité najneskôr do roku 2026. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že časť peňazí z plánu obnovy bude musieť krajina vrátiť. Od odborníkov či z parlamentnej opozície tak zaznieva kritika, že ide o šibeničný termín a nová nemocnica nebude postavená včas.
Slovenská vláda ešte na začiatku júla tohto roka schválila, že financie z plánu obnovy pôjdu priamo na výstavbu novej nemocnice v Martine. O tom, že vyrastie v strede Slovenska sčasti rozhodlo, že projekt už bol rozpracovaný a v súlade s návrhom optimálnej siete nemocníc. Okrem toho sa počítalo aj s časom, kedy bude stavba hotová. Pri pláne obnovy sú totiž stanovené termíny, ktoré musí každá krajina dodržať, inak jej hrozí, že bude mať krátené financie z plánu obnovy.
Ihneď po rokovaní vlády, na ktorom výstavbu odklepla, sa ale objavila kritika z radov parlamentnej opozície, ale aj odborníkov. Stavba novej martinskej nemocnice totiž musí byť dokončená v prvom polroku 2026. Napríklad zástupcovia opozičnej strany Hlas-SD ešte na konci júla tohto roka povedali, že vláda nestihne postaviť ani jednu nemocnicu z plánu obnovy a projekty ostanú iba na papieri. Niektorí odborníci zase upozorňujú, že termín dostavby projektu ohrozia súčasné krízy.
Ministerstvo zdravotníctva ale počíta s tým, že sa termín dodrží. „Aktuálne ani nevidíme zásadný dôvod, pre ktorý by sa realizácia stihnúť nemala,“ napísalo tlačové oddelenie rezortu Zdravotníckemu deníku. Otázku, čo sa stane, ak nová nemocnica nebude dokončená v stanovenom termíne a kto z toho vyvodí dôsledky, označilo ministerstvo za špekulatívnu. „Projekt je pravidelne monitorovaný a nič nenapovedá tomu, že by mohlo dôjsť k obdobnému scenáru,“ dodalo ministerstvo.
Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Martin Vlachynský tvrdí, že proces je v Martine pokročilejší ako v prípade bratislavskej nemocnice Rázsochy. Ide o druhú novú nemocnicu, ktorá sa postaví z plánu obnovy. Podľa analytika je to aj vďaka tomu, že Martin má lekársku fakultu či jasnejšiu formu a ciele. „Aj tu platí, že hop treba kričať až po preskočení. Veľa bude závisieť od finančných zdrojov, ktoré sú postavené na pláne obnovy a ten je zase postavený na splnení niekoľkých míľnikov,“ uviedol pre Zdravotnický deník Vlachynský.
Budeme sa snažiť, tvrdí projektový manažér
Projektový manažér výstavby novej nemocnice v Martine Ľubomír Pepucha tvrdí, že momentálne majú hotovú dokumentáciu na územné rozhodnutie a podanú žiadosť na stavebný úrad o vydanie územného rozhodnutia. „Zároveň pripravujeme podklady do súťaže na dodávateľa stavby metódou design and build (naprojektuj a postav, pozn. redakcie), ktorú chceme vyhlásiť do konca aktuálneho roka,“ povedal pre Zdravotnický deník Pepucha. Metóda „desing and build“ znamená, že dodávateľ zároveň pripravuje aj projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie.
Ako vysvetlil, stavba bude podľa aktuálneho harmonogramu dokončená do júna 2026. Podľa toho by malo byť nastavené aj verejné obstarávanie vrátane požiadaviek na termín realizácie. „Budúci zhotoviteľ stavby bude mať nastavené štandardné zmluvné podmienky vrátane pokút za oneskorenie termínov podľa medzinárodných štandardov, ktoré používa celá Európska únia. Tento prístup považujeme za správny a z hľadiska možností, ktoré nám ponúka legislatíva za najlepší možný smerom ku garancii dodržania termínov výstavby,“ vysvetlil Pepucha.
V Martine sa tiež pracuje na príprave podkladov pre budúceho zhotoviteľa stavby. Projektový manažér tvrdí, že sa bude postupovať podľa pravidiel plánu obnovy. Priznáva však, že zmluva o pláne obnovy počíta aj so scenárom, podľa ktorého nemocnica nebude dokončená včas. „My sa sústredíme na to, aby bol projekt realizovaný v požadovanom čase a kvalite,“ dodal Pepucha s tým, že vyvodzovanie prípadnej zodpovednosti nie je v ich kompetencii.
Základný kameň je poklepaný
V Martine poklepali základný kameň novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina (UNM) ešte na začiatku novembra tohto roka. Spustili sa tak prípravné práce na realizáciu stavby. „Univerzitná nemocnica svätého Martina bude inovatívnou nemocnicou, okrem súčasných pracovísk v nej bude fungovať aj moderný urgentný príjem II. typu, centrálne laboratórium či polysomnografické centrum,“ povedal vo svojom príhovore na poklepaní základného kameňa minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Stavať by sa malo už v polovici budúceho roka.
Riaditeľ UNM Dušan Krkoška upozornil, že nová nemocnica je najväčšou investíciou do zdravotníctva v rámci celého Žilinského kraja. „Zaväzuje nás, aby sme postavili nemocnicu, ktorá bude v čase svojho vzniku najmodernejšia na Slovensku. Nemocnicu, ktorá bude garantovať kvalitu, bezpečnosť pacienta, ale aj spokojnosť zamestnancov. Zároveň bude ako univerzitná nemocnica výučbovou bázou pre našich mladých zdravotníkov. Som presvedčený, že keď sa martinský projekt úspešne zavŕši, bude inšpiráciou aj pre iné podobné projekty na Slovensku,“ doplnil Krkoška.
Spádová oblasť pre túto nemocnicu by malo byť viac ako jeden milión obyvateľov. Nemocnica bude mať 660 lôžok, 19 operačných sál, vlastnú ambulantnú, diagnostickú a terapeutickú časť, samostatný trakt pre detskú medicínu a urgentný príjem s traumacentrom prispôsobeným pre zmiešanú prevádzku detí a dospelých. Do novej budovy sa potom v podstate presťahuje stará nemocnica.
Mala by mať aj vyšší počet diagnostických, operačných a iných liečebných postupov. Vzniknúť by mali aj oddelenia, ktoré v starej nemocnici nie sú. Investičné náklady na zhotovenie hrubej stavby dosahujú výšku takmer 330 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Sú v nich započítané už aj medicínske technológie a vnútorné vybavenie nemocnice. O tom, na čo bude slúžiť budova starej nemocnice, ešte definitívne nie je rozhodnuté.
Miroslav Homola
Foto: Univerzitná nemocnica sv. Martina