V rámci optimalizácie siete nemocníc, na ktorej pracuje slovenské ministerstvo zdravotníctva so svojím analytickým tímom a odborníkmi z praxe, sa často hovorí, že nemocnicou najvyššej 5. úrovne s prívlastkom národná, by sa mala stať zatiaľ neexistujúca nemocnica na Rázsochách v Bratislave. Zástupcovia rezortu zdravotníctva však vo štvrtok 15. decembra na stretnutí s médiami objasnili, že Rázsochy budú súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Pod ňu patrí v hlavnom meste Slovenska viacero nemocníc. Ako národná nemocnica budú vnímané všetky spolu.
Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve Matej Mišík vysvetľuje: „Nemocnica piatej úrovne je jedna, ale tvorená viacerými. Žiadna budova UNB sama nedokáže v komplexnosti poskytovať všetky programy.“ Mišík hovorí o úzkej spolupráci v rámci bratislavského klastra nemocníc, ktorý dopĺňa aj Národný onkologický ústav a ďalšie. „Každá úroveň nemocníc má určitý programový profil. Ten hovorí, aké medicínske služby musí nemocnica poskytovať, ale vnútornú organizáciu starostlivosti nechávame na vedení nemocnice,“ povedal Mišík. Súčasťou UNB je momentálne päť nemocníc – Nemocnica Ružinov, Nemocnica akademika Ladislava Dérera na Kramároch, Nemocnica svätého Cyrila a Metoda na Antolskej v Petržalke, Nemocnica Staré mesto na Mickiewiczovej a Špecializovaná geriatrická nemocnica Podunajské Biskupice.
Už raz nemocnicu zbúrali. Termíny sa stále posúvajú
Na Rázsochy Slovensko čaká vyše 30 rokov. Pôvodný skelet nemocnice začali v roku 2019 búrať pod vedením vlády Petra Pellegriniho. Na výstavbu nemocnice na Rázsochách aktuálne išli európske peniaze z Plánu obnovy a celkovo má výstavba stáť 281 miliónov eur (cca 6,8 miliardy Kč). Hrubá stavba má byť hotová v roku 2026, stále však nie je finalizovaná ani jej projektová dokumentácia.
Z plánu obnovy je financovaná aj výstavba Fakultnej nemocnice v Martine. Tá je rýchlejšia a podľa medializovaných informácií by sa výkopové práce mali začať v budúcom roku, zatiaľ čo na Rázsochách až v roku 2024.
V júli (červenci) tohto roka sa objavili informácie, že niekedy na jeseň by mali byť predstavené prvé vizualizácie Rázsoch. V októbri (říjnu) sa termín posunul na „behom najbližšieho polroka.“ Na otázku Zdravotnického deníka, kedy ich možno očakávať, z tlačového odboru ministerstva uviedli, že v súčasnosti sa intenzívne pracuje na projektovej dokumentácii a po skončení budú k dispozícii bližšie informácie vrátane vizualizácií.
Problematickejšie ako v Martine
Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) si myslí, že s výstavbou Rázsoch môžu byť väčšie problémy ako v Martine. Kým martinská nemocnica má z plánu obnovy zabezpečené kompletné financie, Rázsochám vystačia len na hrubú stavbu, teda kolaudačné minimum. „Na dokončenie bude treba ďalšie financie. Rázsochy sú zatiaľ vo fáze projektovania, Martin už poklopal základný kameň – to je jasný náskok,“ podotkol analytik pre Zdravotnický deník.
Objavujú sa aj hlasy, že peniaze z plánu obnovy sa výstavbu Rázsoch sa nestihnú vyčerpať. Na otázku, čo by sa v to prípade stalo, ministerstvo zdravotníctva reaguje, že postup je monitorovaný a aktuálne nevidia dôvod, prečo by sa výstavba nemala stihnúť. Martin Vlachynský súhlasí, že technicky je to možné, no vidí potenciálne riziká v zhode na finálnej podobe projektu, obstarávaní zhotoviteľa a v riešení prípadných finančných posunov pri výstavbe. „Je to veľký projekt, podobne ako pri diaľniciach sa môže ukázať potreba dodatočných zdrojov v procese výstavby,“ upozorňuje.
Mohlo by vás zaujímať
Vlajková loď zdravotníctva?
Ministerstvo zdravotníctva v lete podpísalo zmluvu s víťazom verejného obstarávania na zabezpečenie komplexnej projektovej prípravy. Je ním skupina dodávateľov Amberg Engineering Slovaka a CED Consulting. Celková vysúťažená cena za kompletnú projektovú dokumentáciu je podľa zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv takmer 16,7 milióna eur (cca 405 miliónov Kč). Až po zhotovení projektu bude možné pripraviť podklady pre verejné obstarávanie zhotoviteľa.
Už teraz je však známa informácia, že nová nemocnica má mať 653 lôžok. Ide o takzvané plávajúce lôžka, ktoré sa budú využívať na oddeleniach podľa aktuálnej potreby. Ambíciou Rázsoch je preorganizovať štruktúru poskytovanej starostlivosti v regióne. „Univerzitnú nemocnicu Bratislava v lokalite Rázsochy považujeme za budúcu vlajkovú loď slovenského zdravotníctva,“ deklarovali predstavitelia rezortu zdravotníctva. Nechali si však pre seba, aké konkrétne výkony sa v nemocnici budú robiť: „Predstavíme ich po sfinalizovaní projektovej dokumentácie.“
„Ciele Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy je vytvoriť novú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, nastaviť priamu spoluprácu s novým konceptom vzdelávania medicínskych pracovníkov univerzitného typu a implementáciu výsledkov klinického výskumu. Inými slovami okrem vysokošpecializovanej starostlivosti bude predstavovať vzdelávacie a výskumné centrum,“ načrtlo Zdravotnickému deníku plány ministerstvo zdravotníctva. Nevyjadrilo sa k tomu, ako ovplyvní výstavba Rázsoch ďalšie bratislavské nemocnice a ako sa zmení zdravotná starostlivosť poskytovaná v nich. Analytik Vlachynský si myslí, že na túto otázku nedokáže teraz odpovedať nikto. Predpokladá však, že Rázsochy, ale aj súkromná Nemocnica Bory, ktorá je už takmer hotová a plánuje spustiť prevádzku v marci 2023, k sebe budú ťahať zdravotníkov z iných bratislavských nemocníc ako magnet.
Na skok od veľkej súkromnej nemocnice
Ozývajú sa aj hlasy, že štát mal radšej od súkromníka odkúpiť Bory. Nedávno to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Myslí si, že veľká nemocnica sa za éry súčasnej vlády nestihne postaviť a preto by mal štát kúpiť hotový projekt. Ministerstvo zdravotníctva aj staviteľ súkromnej nemocnice však odmietajú akékoľvek rokovania o predaji.
Dve veľké nemocnice budú od seba vzdialené menej ako desať minút cesty autom, preto sa prirodzene natíska otázka efektivity. Vlachynský z INESS však poznamenal, že štát sa dlhodobo ukazuje ako tragický manažér nemocníc, preto by odkúpenie Borov nepovažoval za prínos pre pacienta, ani pre zdravotníctvo ako také. „Žiaľ, z Rázsoch sa stal dlhodobý politický fetiš a scenáre ako výstavba nemocnice v inej časti mesta či rozsiahle rekonštrukcie existujúcich nemocníc sa nikto neodvážil seriózne diskutovať,“ podotkol analytik.
Čo sa týka nemocnice na Boroch, tá je podľa informácií na svojej webovej stránke takmer hotová a očakáva otvorenie v marci 2023. Robí nábor zamestnancov a pripravuje programy výučby lekárov a sestier.
Bory zatiaľ nie sú súčasťou siete podľa OSN. Štátny analytik Matej Mišík hovorí, že ministerstvo zdravotníctva s nimi situáciu konzultovalo a predstavitelia nemocnice avizovali, že budúci rok požiadajú o zaradenie. „Musia dodať informácie o rozsahu poskytovaných medicínskych služieb a personálnom zabezpečení, aby sme vedeli vyhodnotiť ich žiadosť. Vieme, že majú veľké ambície, v niektorých programoch až na 4. úrovni. Nepočítajú ale s rozsiahlym pediatrickým programom, tak ak by chceli byť celkovo na vyššej úrovni, musia mať aspoň nejakú spoluprácu s Národným ústavom detských chorôb,“ skonštatoval Mišík.
Lucia Hakszer